Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

promo heweliusz cover facebook

Katarzyna Mejna
Hevelianum

Data publikacji 09:00

Spójrz w niebo przez teleskop Heweliusza

Zbliżają się 412 urodziny Jana Heweliusza, słynnego gdańskiego astronoma, patrona Hevelianum. W sobotę, 28 stycznia na odwiedzających Górę Gradową czekać będą warsztaty i obserwacje astronomiczne, wystawa astrofotografii, kosmiczne opowieści astronomów i teatr tancerzy ognia. Na głównym placu stanie replika prawdziwego teleskopu Heweliusza.

Skala zainteresowań badawczych Jana Heweliusza jest imponująca, choć najbardziej zapisał się w historii jako astronom. Sam budował i ozdabiał swoje lunety, pisał i ilustrował książki, zasiadał w radzie miasta, a nawet hodował cytryny. Był też znanym browarnikiem. Równie interdyscyplinarne centrum nauki Hevelianum obrało go za swojego patrona. Co roku, 28 stycznia, zaprasza na Górę Gradową, by uczcić jego urodziny szeregiem atrakcji i tym samym przybliżać jego dokonania.

412 urodziny odbywać się będą w godz. 10.00-18.30. Na głównym placu Hevelianum stanie „Heveliuscope” – jedyna w Polsce replika teleskopu Heweliusza, którym astronom posługiwał się w swoim obserwatorium na dachach kamienic przy ul. Korzennej w Gdańsku. Rekonstrukcja została zaprojektowana i wykonana przez dr. Macieja Nowackiego, pasjonata 17-wiecznych przyrządów optycznych. Obiektyw powstał w pracowni astronoma dr. Stefana Płocieniaka. Dr Nowacki przekazał instrument Hevelianum, a 28 stycznia poprowadzi warsztaty z jego wykorzystaniem.

Na pasjonatów obserwacji nieba w każdym wieku czekają także zajęcia rodzinne przybliżające warsztat Heweliusza, obserwacje astronomiczne pod okiem astronomek Hevelianum, opowieści radioobserwatora Sebastiana Soberskiego przy akompaniamencie muzyki kompozytora Przemysława Rudzia, wystawa astrofotografii „AstroCamera. Niebo w obiektywie” oraz spektakl plenerowy inspirowany dokonaniami Heweliusza w wykonaniu teatru tancerzy ognia.

28 stycznia to także dzień, w którym ogłaszana jest kolejna edycja międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Astrofotografowie z całego świata mogą przesyłać zdjęcia w trzech kategoriach – Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego i Astrokrajobraz. Do minionej edycji napłynęło 700 zdjęć od 240 autorów z 40 różnych krajów, a najpiękniejsze zdjęcia ze wszystkich dotychczasowych edycji konkursu można podziwiać na wspomnianej wyżej wystawie oraz na stronie www.astrocamera.pl.      

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny. Wejściówki na warsztaty będą dostępne w kasie Hevelianum w trakcie wydarzenia (do wyczerpania miejsc), a bilety na pakiet wystaw interaktywnych („Dookoła Świata”, „Łamigłówka” i „Z Energią!”) będzie można kupić za 1 zł.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Hevelianum.