Helena Hołod
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Data publikacji 15:39
Tęsknota za nieistniejącym już miejscem
W piątek, 20 stycznia w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie zainaugurowana zostanie wystawa "Missing you" Ellen Harvey brytyjsko-amerykańskiej artystki, która w swoich pracach skupia się na nostalgii za utraconymi miejscami. Do ogromnego zbioru sportretowanych przez artystkę miejsc nieistniejących, na gdańskiej odsłonie wystawy zostaną dołączone obrazy z gdańskimi lokalizacjami, które zostały przesłane w odpowiedzi na pytanie: „Czy jest takie miejsce, które chciałabyś odwiedzić lub zobaczyć ponownie, a którego już nie ma?”. Wernisaż zaplanowano na godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 26 marca 2023.
Ellen Harvey to brytyjsko-amerykańska artystka konceptualna, która w swojej twórczości wykorzystuje szeroki zakres mediów. Tworzy obrazy olejne, rysunki, mapy, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej. W swoich pracach często sięga po klasyczne techniki, by przy ich pomocy przyjrzeć się współczesnemu społeczeństwu, przeanalizować nasz stosunek do natury, turystki, sztuki, tendencję do muzeifikacji miejsc i przedmiotów. Na wystawie w CSW ŁAŹNIA 2 zaprezentowanych zostanie kilka malarskich projektów artystki. W przesyconych uczuciem nostalgii pracach Ellen Harvey przedstawi doświadczenia związane z utratą miejsc, zachwytem naturą i niemożnością utrwalenia tej emocji.
- Żyjemy w świecie, który często sprawia wrażenie, jakby znikał na naszych oczach. Przestrzenie, które kochamy, zmieniają się. Miejsca, które mieliśmy nadzieję odwiedzić, przestają istnieć. Siły wojny, czasu, ideologii, chciwości i klęski żywiołowej nieustannie przekształcają lokalizacje, które kochamy, ale których nie możemy kontrolować ani ocalić - opisuje artystka jedną z prezentowanych na wystawie prac.
Liczący ponad dwieście obrazów cykl zatytułowany „The Disappointed Tourist” zainspirowany został chęcią naprawy tego, co zostało zniszczone. Miejsca uwiecznione w obrazach pochodzą od odbiorców, którzy nadesłali je w odpowiedzi na pytanie: „Czy jest takie miejsce, które chciałabyś odwiedzić lub zobaczyć ponownie, a którego już nie ma?”
Artystka swoim projektem mapuje wspomnienia, lokalizacje, które stały się sceną traumatycznych zdarzeń, ekologicznych katastrof, ofiarą gentryfikacji, zmian technologii, mody i turystycznych destynacji. Formalną inspiracją do stworzenia kompozycji były zarówno stare pocztówki, jak i tradycja malarstwa turystycznego — obrazy produkowane dla zamożnych turystów i te objazdowe, które pozwalały widzom sprzed ery fotografii doświadczyć odległych miejsc. W swoim cyklu artystka stara się przywrócić to, co utracone, jednocześnie uznając nieadekwatność swojego zabiegu.
Wszyscy czasem jesteśmy turystami. Podróżujemy w czasie fizycznym lub wyobrażonym, tęsknimy do miejsc, w których byliśmy, bądź znamy jedynie z opowieści, cudzych fotografii, poszukujemy Arkadii. Niezmiennie towarzyszy nam poczucie utraty, nostalgii za światem, który przeminął. Właśnie tym emocjom przygląda się Ellen Harvey w pracach prezentowanych na wystawie „Missing you”. Artystka nie ocenia, nie poszukuje odpowiedzi, zestawia rzeczy stare z nowymi, by stworzyć wielowątkową narrację, zmusić do namysłu.
Ellen Harvey jest absolwentką Whitney Independent Study Program, Yale Law School i Harvard College. Uczęszczała do berlińskiej Hochschule der Kunste w Niemczech. Jest laureatką licznych nagród, w tym ostatnio Smithsonian Artists Research Fellowship, George A. & Eliza Gardener Howard Foundation Fellowship, Wivina Demeester Prize for Commissioned Public Art i John Simon Guggenheim Foundation Fellowship. Artystka ma na swoim koncie szereg wystaw, między innymi Whitney Biennial w 2008 roku, Turner Contemporary w Margate; Barnes Foundation, Filadelfia; Groeningemuseum, Brugia, Belgia; Corcoran Gallery of Art, Waszyngton; Bass Museum, Miami; Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa; Pennsylvania Academy, Filadelfia; Whitney Museum at Altria, Nowy Jork. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
Wystawa będzie pierwszą w ramach tegorocznych obchodów 25-lecia istnienia Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.