Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Ponad 5,2 tys. uczniów szkół podstawowych będzie mogło wziąć udział w 5-dniowych turnusach w ramach „Akcji Zima”. Najmłodsi będą mogli uczęszczać wyłącznie do szkół, w których uczą się na co dzień. W ofercie na ferie przygotowanej przez miejskie instytucje znalazły się m.in. zajęcia na pływalni, warsztaty tropem dinozaurów, półkolonie sportowe czy spotkania z kulturą i sztuką.
Szczegóły dotyczące oferty zajęć na zbliżające się ferie zimowe przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 27 grudnia w Pałacu Młodzieży w Gdańsku.
- Jak co roku na czas ferii zimowych, które w Województwie Pomorskim potrwają od 16-29 stycznia, przygotowaliśmy ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim jest to oferta skierowana do najmłodszych uczniów, aby mogli rozwijać swoje talenty. W placówkach szkolnych przygotowaliśmy ponad 5 200 miejsc. Co ważne, opieka w szkołach to nie tylko pobyty w świetlicach, ale także bogaty program zajęć sportowych czy wyjść do instytucji kultury. Wszystko po to, aby Ci, którzy nie wyjeżdżają na ferie mogli ciekawie spędzić ten czas wspólnie z rówieśnikami – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Ofertę na ferie przygotowały wszystkie gdańskie szkoły podstawowe, z czego 31 placówek zapewni opiekę przez całe dwa tygodnie. 5-dniowy turnus odbywać się będzie w terminie 16-20 stycznia lub 23-27 stycznia. W większości placówek opieka świadczona będzie przez 8 godzin dziennie, w części przez 10 godzin. Z tej oferty będzie mogło skorzystać łącznie 389 grup. Grupy uczniów z klas I-III mogą liczyć maksymalnie 15 osób, natomiast IV-VIII 20 osób.
Na czas ferii zaplanowano m.in. wyjścia do Europejskiego Centrum Solidarności, Aqua Parku, zajęcia sportowe, maratony filmowe czy zabawy integrujące. Odbywać się będą także zajęcia komputerowe, przyrodnicze, kulinarne, artystyczne, sportowe, plastyczne, wokalne czy językowe. Nie zabraknie również gier i zabaw ruchowych na terenie szkoły oraz terenach przyszkolnych czy gier planszowych.
W szkołach, gdzie w „Akcji Zima” będą brali udział uczniowie uchodźcy, opieka nad 126 grupami z pierwszego tygodnia i 64 grupami w drugim tygodniu jest finansowana ze środków UNICEF. Celem dofinansowania jest wsparcie integracji uczniów różnego pochodzenia.
Szczegóły dotyczące poszczególnej oferty w danej szkole dostępne będą na stronach internetowych placówek.
Oferta na ferie w całym mieście
- Pałac Młodzieży przygotował dla dzieci od 6 do 10 roku życia dwa turnusy półkolonii pt. „Świat magii i iluzji”. Najmłodsi wejdą w świat Harrego Pottera na zajęciach grafiki komputerowej i krawiectwa, wcielą się w czarodziei na warsztatach eksperymentalnych, zagłębią się w magię teatru, kina i literatury. Dodatkowo zaplanowano pokaz iluzjonisty oraz wyjścia do muzeum i kina na terenie miasta – mówiła Elżbieta Porowska, dyrektorka Pałacu Młodzieży.
Pałac Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku zaprasza także wszystkie dzieci i młodzież od 3 roku życia do ukończenia szkoły ponadpodstawowej na warsztaty, które odbywać się będą na terenie obiektu. W poszczególnych pracowniach będzie można wziąć udział w zajęciach z m.in. majsterkowania, wokalu, grafiki komputerowej, robotyki czy tańca.
Szczegółowa oferta oraz możliwość rejestracji dzieci jest możliwa na stronie Pałacu Młodzieży.
W „Akcję zima” włączył się również Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. W dwóch turnusach przewidziano 70 miejsc z podziałem na lokalizację, tematykę oraz wiek uczestników. Rekrutacja na półkolonie ruszy 28 grudnia od godziny 12.00, liczy się kolejność zgłoszeń. Oferta obejmuje m.in. zajęcia sportowe, wyjścia do kina, kręgle czy ognisko integracyjne i jest całkowicie bezpłatna. Szczegóły dostępne będą na stronie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.
Młodzież w wieku od 13 do 18 lat będzie mogła także wziąć udział w zajęciach organizowanych przez załogę gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Zajęcia, podobnie jak w minionych latach, będą miały charakter warsztatów, a każdy z dwóch dostępnych turnusów oferuje cykl edukacyjny z różnorodnym programem na każdy dzień. W programie m.in. zapoznanie z żaglowcem, podstawowe zasady podczas rejsów czy praca z mapą. Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej.
Sportowo z GOSem
Po raz kolejny Gdański Ośrodek Sportu pomoże w ciekawy i aktywny sposób zorganizować czas podczas zimowych ferii dzieciom i młodzieży z gdańskich szkół. W ofercie znajdą się tenis, badminton oraz judo, ale także unihokej, piłka nożna i inne atrakcje. Udział w większości zajęć jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
Szczegóły i zapisy na zajęcia organizowane przez GOS
- Cieszymy się, że w tych trudnych czasach udało się zbudować atrakcyjną, także cenowo, ofertę, która zapewnieni dzieciom aktywne spędzenie ferii. Ofertę związaną z pływaniem możemy podzielić na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy pierwszego tygodnia ferii zimowych i odbywać się będzie na pływalniach Gdańskiego Ośrodka Sportu. Natomiast druga część działań, to bardzo ciekawy program podstawowych technik ratownictwa, udzielenia pierwszej pomocy i metod pracy gdańskich ratowników, a także możliwość poprawienia techniki pływania. Po zakończeniu kursu dzieci otrzymają dyplom ukończenia zimowej szkoły ratownictwa – mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG.
Przez dwa tygodnie, od 16 do 29 stycznia z Pływalni GOS na Chełmie, Oruni, Osowej oraz Stogach, młodzież szkolna będzie mogła korzystać z wejściówek w specjalnej, atrakcyjnej cenie. Uczniowie korzystający z pływalni indywidualnie, za wstęp przed godziną 16 zapłacą 5 zł. W godzinach od 16.00 do 20.00 pływalnie będą natomiast funkcjonować w trybie aquaparkowym, zgodnie z obowiązującym cennikiem wejść.
Każdy, kto chce poczuć się ratownikiem, ma okazję zapoznać się z podstawowymi technikami ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy, metodami pracy gdańskich ratowników, a także poprawić technikę pływania. Zadaniem szkoły jest przygotowanie wszystkich uczestników do niesienia pomocy w wodzie oraz przybliżenie zainteresowanym idei ratownictwa i bezpiecznej kąpieli. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych ratowników, kadrę instruktorów ratownictwa oraz trenerów pływania. Uczestnictwo w szkole jest w ramach promocyjnej ceny wejścia na pływalnię, obowiązującej grupy zorganizowane podczas ferii zimowych, czyli każda lekcja kosztować będzie 1 zł od osoby. Po ukończeniu cyklu zajęć każdy uczestnik otrzyma dyplom ukończenia Zimowej Szkoły Ratownictwa.
Zapisy i więcej informacji na stronie internetowych gdańskich kąpielisk.
Ferie z kulturą i sztuką
- W czasie ferii także instytucje kultury przygotowały oferty zajęć. Nie będą to jednak tradycyjne półkolonie, a tematyczne zajęcia z różnych dziedzin m.in. nauki, historii i sztuki. Gdański Archipelag Kultury w swoich 7 placówkach rozproszonych po całym Gdańsku przygotował zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Ciekawie czas spędzą zarówno dzieci, jak i seniorzy. Instytut Kultury miejskiej zaprasza na zajęcia z cyjanotypii i dubbingu, a spędzając czas z Muzeum Gdańska można poznać nieoczywiste ciekawostki o naszym mieście. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.
Szczegółowa oferta, informacje o zapisach, a także cenniki zajęć dostępne są na stronach poszczególnych instytucji.
Różnorodnie z GAK-iem
Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe ferie w łącznie 7 oddziałach rozlokowanych po całym terenie miasta. Będą to m.in. spektakle teatralne, warsztaty edukacyjne, artystyczne, wokalne i ruchowe. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników polskiego folkloru.
W Gamie GAK w zaplanowano „Ferie ze Sztuką”, gdzie tematami zajęć będą takie nurty jak surrealizm i kubizm. Dom Sztuki GAK zaprasza na roztańczone ferie, podczas których dzieci i młodzież będą mogli spróbować swoich sił tanecznych z grupami Bubble oraz TRafic GYm. Zajęcia wokalno-taneczne, podczas których powstanie mini musical, będą organizowane w Wyspie Skarbów GAK. W programie nauka ruchu scenicznego i emisja głosu. ArchiZaspa to nazwa warsztatów architektoniczno-historycznych zahaczające o historię nowoczesnej architektury, które odbędą się w Plamie GAK. A Projektornia organizuje cykl zajęć teatralnych, w których mogą wziąć udział także dzieci z dysfunkcją słuchu. Na miejscu będzie obecny tłumacz PJM.
W czasie feriii można skorzystać także z oferty gdańskiego lodowiska. Z Kartą Mieszkańca jedno wejście w roku jest nieodpłatne.
Szczegółowe informacje o wszystkich zajęciach będzie można wkrótce znaleźć na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Ferie z Muzeum Gdańska
Spacery historyczne, gry terenowe i kreatywne zwiedzania Dworu Artusa, Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta, to oferta przygotowana przez Muzeum Gdańska. Uczestnicy spotkań poznają nie tylko uczonych lokalnych patrycjuszy czy polityków, ale także dzieje bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze naszego miasta. Zajęcia adresowane są do odbiorców w każdym wieku. Z oferty będzie można skorzystać we wszystkie dni tygodnia, od 16 do 23 stycznia, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej.
Szczegółowe opisy oferty można znaleźć na stronie Muzeum Gdańska.
Warsztaty z fotografii i dubbingu w IKM
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza młodzież w wieku 15-19 lat na warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia”. Spotkania w ramach projektu Otwarty IKM zaplanowano na 16 i 17 stycznia. W terminie ferii, 21 stycznia, odbędą się także warsztaty dubbingowe dla dzieci i młodzieży.
Szczegóły na: Otwarty IKM - Program współorganizacji projektów.
Sztuka pod lupą - tygodniowy turnus artystyczny w Gdańskiej Galerii Miejskiej
W trakcie tygodniowego turnusu artystycznego, który odbędzie się od 23 do 27 stycznia w GGM przy ul. Grobla I uczestnicy wezmą pod lupę podstawowe dziedziny sztuki - malarstwo, grafikę, rzeźbę i fotografię. Różnorodne działania praktyczne poprzedzone będą tematycznymi prezentacjami. Wspólne rozmowy i działania przeniosą uczestników do fascynującego świata sztuki i uruchomią pokłady naturalnej kreatywności, udowadniając, że w każdym z nas drzemie prawdziwy artysta.
Zapisy do 20.01.2023 na abaaske@ggm.gda.pl Koszt: 200 zł
Edukacyjnie w Hevelianum
W miejscu, w którym nauka spotyka się z historią, ferie wypełnione zostaną ofertami edukacyjnymi dla najmłodszych. W programie m.in:
- science show, w trakcie którego zaprezentowane zostaną najlepsze eksperymenty z repertuaru Hevelianum,
- tropem dinozaurów, warsztaty które odpowiedzą na pytania co było w ich menu, czy miały pióra oraz jakich były rozmiarów, a także mini wykopaliska,
- nieziemska przygoda - interaktywne zwiedzanie wystawy, podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni i czy kometa ma warkocz,
- zwierzaki cudaki, warsztaty podczas których stworzone zostaną modele niezwykłych zwierząt i za pomocą druku 3D zostaną powołane do życia.
Szczegóły dostępne na stronie gdańskiego Hevelianum.
Zima w stoczni z Europejskim Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności przygotowało dwa rodzaje zajęć z cyklu Zima w stoczni. Pierwsze z nich dedykowane są dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami i opiekunami. Podczas rodzinnego zwiedzania wystawy czasowej STOCZNIA uczestnicy sprawdzą, czy w stoczni budowano tylko statki, a może jeszcze coś więcej? Dowiedzą się, na czym polegała efektywna współpraca, poznają zawody stoczniowe i charakterystykę pracy na różnych stanowiskach. Sprawdzą, jak wyglądał codzienny i galowy strój stoczniowca, a także dowiedzą się, co stoczniowcy robili po pracy, w niedziele i wakacje.
Szczegółowe daty spotkań i informacje o biletach dostępne są na stronie ECS.
Drugie z zajęć przeznaczone są dla grup zorganizowanych - dzieci spędzających ferie w świetlicach szkolnych i w parafiach, półkolonistów i kolonistów. Organizatorzy przygotowali aż trzy zakresy tematyczne. Uczestnicy wspólnie spróbują dowiedzieć się, czy statek może dostać medal, posłuchają zimowych legend i wyruszą dookoła świata śladami zimy.