Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Wigilia Gdańska, fot. Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:33

Gdańska Wigilia

Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie na Długim Targu odbędzie się Gdańska Wigilia. 18 grudnia o godz. 16.30 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże mieszkańcom świąteczne życzenia. Warto jednak pojawić się wcześniej, bo już od 15.30 w magiczny nastrój uczestników Gdańskiej Wigilii wprowadzi orszak aniołów i świątecznych postaci. Zaplanowano także występy artystyczne i carillonowy koncert kolęd w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej.

- Gdańska Wigilia na stałe wpisała się w świąteczne kalendarium miasta. To nasza piękna tradycja i także w tym roku zapraszam wszystkich, aby tego dnia przy wspólnym stole, choć na chwilę zatrzymać się w codziennej pogoni - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdanska. - Ten rok jest jednak szczególny, bo w Gdańsku od końca lutego gościmy także naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, wiec przy stole nie zabraknie akcentów z tradycji prawosławnej.

W świąteczny klimat wprowadzą uczestników aktorzy Teatru GAK. Kolędy polskie i ukraińskie zabrzmią w wykonaniu dwóch zespołów artystycznych GAK – chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk” oraz Ukraińskiego Chóru Vyrij.

Nie zabraknie także przedstawicieli kościołów chrześcijańskich, którzy wraz z prezydent Gdańska, przybyłym mieszkańcom złożą świąteczne życzenia i podzielą się z nimi opłatkiem.

Harmonogram Gdańskiej Wigilii

Godz. 15.30 – 16.00

  • Z Targu Węglowego ulicą Długą przejdzie grupa kolędników i pasterzy z gwiazdą, turoniem, i aniołami na szczudłach.

Godz. 16.00

  • kolęd carillonu Ratusza Głównego Miasta
  • występ Teatru GAK
  • Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” GAK
  • ukraiński chór Vyrij

Godz. 16.30

  • Przekazanie życzeń przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz oraz zaproszonych gości, przedstawicieli kościołów chrześcijańskich w Gdańsku.

Godz.16.40

  • Wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, który aniołowie rozdadzą wśród mieszkańców Gdańska.
  • Na miejscu będzie tłumacz języka ukraińskiego.

Długa historia gdańskiego świętowania

Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.