Aleksandra Strug
Gdańskie Nieruchomości
Data publikacji 16:12
Kontynuacja działań komorniczych na terenie dawnego Dworu Fischera w Nowym Porcie
Zakończyły się czynności związane z odzyskaniem terenu przy ul. Starowiślnej 3 w Nowym Porcie, od 2018 r. bezprawnie użytkowanego przez Franciszkański Ruch Ekologiczny Charytatywny i Historyczny. Przeprowadzone dziś czynności komornicze wspierane były przez Policję, a także odpowiednie służby społeczne i kryzysowe. Wsparcia w należytym zabezpieczeniu przedmiotów mogących stanowić obiekty kultu religijnego udzieliła parafia pobliskiego Kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Nowym Porcie oraz przedstawiciele Muzeum Gdańska.
Gromadzenie przeterminowanych, niedopuszczonych na terenie RP leków, organizowanie odpłatnych miejsc noclegowych dla bezdomnych bez zapewnienia dostępu służb właściwych do udzielania takiego rodzaju pomocy oraz brak regulowania jakichkolwiek należności, uniemożliwiły wyrażenie zgody na dalsze użytkowanie nieruchomości przez Stowarzyszenie FRECH. Dzisiejsze działania były kontynuacją rozpoczętych 29.11.2022 r. czynności komorniczych, realizowanych zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu nakazującym Stowarzyszeniu wydanie nieruchomości właścicielowi.
Wcześniejsze wielokrotne próby polubownego odzyskania nieruchomości nie przyniosły efektów i od 2018 r., kiedy to wygasła umowa użyczenia, Stowarzyszenie użytkowało nieruchomość bezumownie, nie regulując żadnych zobowiązań z tego tytułu, co spowodowało dług wobec Miasta w wysokości ponad 840 tys. zł.
W 2005 r. nieruchomość została użyczona Stowarzyszeniu. Na terenie odbywać się miały prelekcje, wykłady oraz wydarzenia upamiętniające Polaków zesłanych na Syberię. Od wielu lat Stowarzyszenie nie realizuje tych działań. Pomieszczenia, które stanowić miały sale wystawiennicze znajdują się w złym stanie technicznym, a obiekt nie jest udostępniany w celu zwiedzania.
Dotychczasowa działalność Stowarzyszenia nie wskazywała na dysponowanie wartościowymi zbiorami. A pozostawione przedmioty, które stanowić mogły ewentualną wartość liturgiczną, historyczną lub artystyczną, na miejscu ocenił proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz służby muzealne. Na podstawie dotychczasowych informacji można było mieć obawy, że na terenie znajdować się mogą inne niebezpieczne materiały oraz zwierzęta wymagające fachowego wsparcia. Faktycznie na terenie znajdują się ule, które pozostają na miejscu pod opieką pszczelarza. Wiele wskazywało też na to, że w obiektach przebywać mogą także osoby w kryzysie bezdomności, dlatego czynności komornicze wspierały odpowiednie służby socjalne.