Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

 98A6438
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 21:03

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan

Po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 wróciła gdańska tradycja. W środę, 14 grudnia w Filharmonii Bałtyckiej obyło się Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Była to okazja do spotkania szerokiej reprezentacji gdańskiej społeczności. Tegoroczne spotkanie umilił koncert kolęd w wykonaniu zespołu Zakopower.  

Uroczyste podsumowania mijającego roku w naszym mieście zapoczątkował 17 lat temu śp. Paweł Adamowicz. Na uroczystość zapraszani są każdego roku mieszkańcy aktywnie działający na rzecz miasta i innych gdańszczan. Wśród nich są kombatanci, seniorzy, samorządowcy, parlamentarzyści, radni miasta, dzielnic, przedstawiciele związków wyznaniowych, świata kultury, mediów, edukacji, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, biznesu oraz pracujący w Gdańsku dyplomaci.

Dumni z historii patrzymy w przyszłość

- Po dwóch latach przerwy możemy się spotkać. Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan to wydarzenie z piętnastoletnią tradycją. Spotykamy się po to, aby pod koniec roku podsumować różne wydarzenia, ale też zastanowić się, co jest dla nas ważne w przyszłości. Bardzo się cieszę, że widzę was tak wielu, z tak bardzo różnych środowisk. Przygotowując się do dzisiejszego spotkania z Państwem, zdałam sobie sprawę, ile rzeczy nam się w tym roku udało. W tej codzienności nie mamy czasu zatrzymać się i pewnych rzeczy podsumować – rozpoczęła Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Chcę wam też powiedzieć o tym, że pracujemy nad programami rozwojowymi do nowej, uaktualnionej strategii Gdańsk 2030 +. Spotkaliśmy się z moją kadrą kierowniczą i ciężko pracowaliśmy, żeby ułożyć zespoły programowe. W przyszłym roku będziemy chcieli z Państwem o tych programach rozwojowych rozmawiać w różnych grupach tematycznych. To cztery programy, a każdy z nich ma opiekuna  w postaci jednego z zastępców prezydenta.

Przemówienie poprzedziła prezentacja filmu o działalności miasta i jego mieszkańców w 2022 roku. W trzyminutowym materiale można było zobaczyć, jak gdańszczanie wspierali Ukrainę. Pokazano także największe i najnowsze inwestycje m.in. powstający Port Czystej Energii, Nową Warszawską, rozbudowę Portu Lotniczego, rozbudowę ul. Kartuskiej, prace odwodnieniowe w centrum miasta, nasadzenia drzew, inwestycje Budżetu Obywatelskiego, Most Stągiewny, Dom Zdrojowy w Brzeżnie, Ratusz Oruński i rewitalizację Twierdzy Wisłoujście. Nie mogło zabraknąć także informacji, że Gdańsk w 2022 był Europejską stolicą wolontariatu, a tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy został wybrany drugim najładniejszym w Europie. Pokazano także jak miasto upamiętnia bohaterów i historyczne wydarzenia. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, w przemówiniu podsumowała mijający rok przedstawiając wszystkie dziedziny miejskiego życia. Podkreśliła realizowane inwestycje, takie jak Nowa Warszawska, czy łącznik przy ul. Piotrkowskiej, a także rozpoczętą rewitalizację Biskupiej Górki i Starego Chełmu. Zaznaczyła też „zielony” kierunek Gdańska, w którym od 2019 posadzono 5,5 tys. drzew. Prezydent Gdańska przedstawiła również szczegóły dotyczące strategii rozwoju na najbliższe lata. Cztery przygotowane programy rozwoju posłużą wdrożeniu Strategii Rozwoju Miasta. Programy będą realizowane pod okiem opiekunów i wyznaczać konkretne działania w zakresach: Innowacyjne Miasto – Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Zielone Miasto – Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. komunalnych, Wspólne Miasto – Monika Chabior, zastępca prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Dostępne Miasto – Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

W trakcie spotkania harcerz Chorągwi Gdańskiej ZHP przekazał prezydent Gdańska Betlejemskie Światełko Pokoju.

- Życzę Państwu przede wszystkim nadziei, którą przynosi nowo narodzony Pan Jezus, jeśli w niego wierzycie lub jeśli skądś indziej czerpiecie moc i wiem, że to nam wszystkim pomoże. Bądźmy dla siebie wzajemnie życzliwi, niezależnie od tego czy jemy to samo, czy wyglądamy podobnie, a może wręcz przeciwnie, czy myślimy inaczej, czy czytamy różne gazety, oglądamy różne telewizje i nieważne jak głosujemy, bądźmy dla siebie wzajemnie życzliwi i miejmy dla siebie szacunek. Wszystkiego dobrego kochane gdańszczanki i kochani gdańszczanie. –  życzeniami świątecznymi Aleksandra Dulkiewicz zakończyła część oficjalną.

Gdańsk Miastem Równości

Obecni na spotkaniu obejrzeli także spot promujący kampanię Gdańsk Miastem Równości. W spocie wystąpili gdańszczanki i gdańszczanie. Każdy z 9 bohaterów kampanii jest inny, niektórzy pochodzą z dalekich krajów - w tej różnorodności łączy ich miłość do Gdańska i otwartość na innych ludzi.

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan umiliły występy artystyczne Piotra Dudka, Dominika Sikory i Rafała Bladowskiego z Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnościami i Kapeli ECEKON Karno, muzyków z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2.

Za zakończenie spotkania odbył się koncert świąteczny w wykonaniu Zespołu Zakopower oraz Kapeli Sebastiana Karpiela Bułecki.

fot. G. Mehring/gdansk.pl