Magdalena Kiljan
Gdańskie Wodociągi SA
Data publikacji 12:30
Nowe domy dla ptaków i wiewiórek oraz ptasia stołówka
W 9 dzielnicach miasta instalowanych jest ponad 900 nowych budek lęgowych, w których zimowe schronienie znajdzie wiele gatunków ptaków oraz wiewiórki. Będzie także i klasyczny karmnik, idealne miejsce by podglądać skrzydlatych bywalców miejskiej stołówki. Kolejne ptasie osiedla, karmnik a także domki dla wiewiórek powstają w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego.
Nowe budki lęgowe zapewnią komfortowe warunki gniazdowania wielu gatunkom ptaków. Rozgościć będą się w nich mogły m.in. : sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka, modraszka, bogatka, mazurek, wróbel, pleszka, kawka, kraska, włochatka czy szpak. Przystosowane do potrzeb różnych gatunków siedliska powstają w kilku dzielnicach. Zamontujemy 875 ptasich budek lęgowych:
- Przymorze Wielkie – „Ptasie Osiedle” – 125 szt.
- Jasień – „Budki lęgowe dla ptaków Jasień” – 125 szt.
- Oliwa – „Budki lęgowe dla ptaków Oliwa” – 125 szt.
- Osowa – „Budki lęgowe dla ptaków Osowa” – 125 szt.
- Siedlce – „Budki lęgowe dla ptaków Siedlce” – 125 szt.
- Wrzeszcz Dolny – „Budki lęgowe dla ptaków Wrzeszcz Dolny” – 125 szt.
- Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – „Budki lęgowe dla ptaków Żabianka” – 125 szt.
W Aniołkach stanie natomiast nowy, klasyczny karmnik. Jego konstrukcja umożliwi obserwowanie ptaków, które skuszą się na posiłek w tym miejscu. Ptasia stołówka będzie zamontowana na drewnianym stojaku, w miejscu osłoniętym od wiatru i niedostępnym dla drapieżników. Jest to realizacja jednego z założeń projektu BO „Zielona Wronia”.
Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami i owadami, którymi się żywią. Są nie tylko ważnym elementem ekosystemu – bez ich śpiewu w mieście byłoby ponuro i smutno. Warto więc tworzyć dla nich kolejne bezpieczne i przyjazne przestrzenie. Zyskają na tym zarówno one, jak i my.
Zatroszczymy się także o wiewiórki. Sympatyczne gryzonie wkrótce zasiedlą 30 nowych domków w Parku Oruńskim w ramach projektu BO „Domki dla wiewiórek z oruńskiego parku”. Schronienia tego typu są wykorzystywane przez nie jako spiżarnie oraz wygodne miejsca do zimowania i rozrodu. Prawdopodobieństwo, że dzięki nowym siedliskom już wiosną i latem wiewiórek w Parku Oruńskim przybędzie, jest wysokie. Spotkania z nimi to zawsze mnóstwo radości nie tylko dla najmłodszych.
W sumie na terenie miasta będzie już ponad 2200 budek lęgowych przystosowanych do potrzeb zarówno ptaków, jak i wiewiórek. Wykonane z litego drewna konstrukcje impregnowane są pokostem lnianym, który wnika w strukturę desek, blokując wchłanianie wody oraz wilgoci. Dzięki temu budki są odporne na warunki atmosferyczne przez długi czas, a zwierzęta mają do dyspozycji komfortowe i bezpieczne ostoje.