Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Na zdjęciu Marta Jankowska (z lewej) oraz Małgorzata Brajner (z prawej) podczas lipcowego spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Muzeum Bursztynu.
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:30

Spotkanie dla dzieci z bursztynowymi legendami

W najbliższą sobotę, 10 grudnia 2022 roku, o godz. 12.00 w Muzeum Bursztynu odbędzie się spotkanie dla dzieci poświęcone mitom i legendom związanym ze Złotem Bałtyku. Bursztynowe legendy i opowieści przedstawią Marta i Piotr Jankowscy, Małgorzata Brajner oraz Carlos Peña Montoya, harfista z Kostaryki. Udział w spotkaniu jest nieodpłatny.   

– Bursztynowe legendy to świąteczna propozycja dla dzieci i ich rodziców, którzy planują tego dnia odwiedzić Muzeum Bursztynu, albo szukają ciekawej przygody podczas nadchodzącego weekendu – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Bursztynu. – Podczas otwartego spotkania przeniesiemy dzieci w świat magicznych inkluzji, będziemy zbierać bursztyn na plaży, zapoznamy się z legendą o Juracie, królowej mórz. Na sam koniec odbędzie się quiz z upominkami.

Spotkanie poprowadzą znane trójmiejskie aktorki Marta Jankowska oraz Małgorzata Brajner. Gościnnie wystąpi Piotr Jankowski oraz harfista Carlos Peña Montoya. Scenariusz opracowała Jolanta Zaworska.

Bursztynowe legendy dla najmłodszych

  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, Wielki Młyn, poziom „0” ul. Wielkie Młyny 16
  • Kiedy: 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 12.00-13.00
  • Wstęp: wolny
  • Liczba miejsc siedzących: 30

Marta Anna Jankowska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka PWST w Krakowie. Stypendystka Primus Inter Pares. Nagrodzona za rolę Zosi „W małym dworku” S. Witkacego w reż. J. Treli na festiwalu szkół teatralnych w Łodzi w 1992 r.  Na scenie debiutowała w "Weselu" Andrzeja Wajdy. Aktorka Starego Teatru w Krakowie (w latach 1992-97) oraz Teatru Wybrzeże (1997-2012), szerszej publiczności znana z serialu "Na Wspólnej”. Inicjatorka i gospodyni Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku, który prowadzi od 20 lat. W 2019 otrzymała Statuetkę Romana w dowód wdzięczności i przyjaźni z osobami niepełnosprawnymi z Osady Burego Misia na Kaszubach. W 2021 wyróżniona nagrodą Prezydenta Miasta Gdańsk w dziedzinie kultury. Wykładowczyni aktorstwa na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. W 2022 r odznaczona Medalem KEN za osiągnięcia pedagogiczne. Gra także w telewizyjnym serialu obyczajowym "Na Wspólnej", nadawanym przez telewizję TVN.

Małgorzata Brajner-Białas absolwentka PWST w Krakowie. W latach 1996-1997 stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Od 1998 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu "Noże w kurach" w reż. Rudolfa Zioło. W 2022 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za rolę Zosi w „Emigrantkach” Radosława Paczochy w reż. Elzbiety Depty. Jako animatorka kultury zainicjowała i prowadziła cykliczne spotkania dla dzieci „Gdańsk czyta dzieciom”, które odbywały się w latach 2013–2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz powstanie spektaklu Ćwiczenia stylistyczne, Raymonda Queneau w teatrze BOTO w Sopocie, w 2016 r. Prowadzi eventy, konferencje, nagrywa audiobooki, użycza swojego głosu bohaterom filmów dla dzieci i młodzieży. Reżyseruje czytania performatywne.  

Carlos Peña Montoya – naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat, a na harfie w wieku 11 lat pod kierunkiem pierwszej harfistki Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kostaryce. Następnie przez lata szlifował swoje umiejętności gry na instrumentach w Kostaryce, Stanach Zjednoczonych, Austrii i Niemczech. Oprócz pracy nad własnymi recitalami, współpracował z orkiestrami symfonicznymi z w Niemczech, Austrii, Polsce i Tajlandii, z którymi odbył liczne tournée.