Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Prof  Konstanty Andrzej Kulka fot  Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:30

Upamiętnienie miejsca, w którym mieszkał wybitny, gdański wirtuoz skrzypiec

W sobotę, 3 grudnia o godz. 13.00 przy ul. Zakopiańskiej 24 na gdańskich Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy na budynku, w którym w latach 1947-1970 mieszkał profesor Konstanty Andrzej Kulka. Wybitny gdańszczanin, wirtuoz skrzypiec, solista, kameralista, pedagog, znakomity interpretator muzyki współczesnej, współpracujący z najsłynniejszymi orkiestrami świata.

Tablica na Siedlcach jest pierwszą w tej dzielnicy, a 27. w Gdańsku. Profesor Konstanty Andrzej Kulka jest pierwszym muzykiem uhonorowanym tablicą pamiątkową w naszym mieście.

Inicjatorem ufundowania tablicy był Andrzeja Wardziak, radny Dzielnicy Siedlce, a wnioskodawcami przedstawiciele Stowarzyszenia „Dla Siedlec”, a w szczególności prezes Stowarzyszenia Brygida Folkman-Banaszak oraz Anna Golędzinowska radna miasta Gdańska. Misją Stowarzyszenia jest m.in. integracja lokalnej społeczności oraz działanie na rzecz zwiększenia udziału mieszkańców miasta gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnicy Siedlce, w życiu społecznym i obywatelskim.

W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, a także profesor Konstanty Andrzej Kulka, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnicy Siedlce, oraz bliscy i przyjaciele honorowanego muzyka.

Konstanty Andrzej Kulka 

Skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog. Od 1967 roku do chwili obecnej wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami jak np. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestr. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin.

Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem Stefana Hermana. W 1971 roku ukończył studia z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Niccola Paganiniego w Genui, na którym otrzymał dyplom ze specjalnym wyróżnieniem. We wrześniu 1966 roku zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Artysta zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku fonograficznym znajdują się sonaty, utwory wirtuozowskie i koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha i Szymanowskiego. Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego radia, a za płytę z dwoma Koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w 1981 roku Grand Prix du Disque. Nagrywał też polską muzykę współczesną (Pendereckiego, Lutosławskiego, Knapika, Blocha, Jabłońskiego i in.).

Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Jest pierwszym po Isaacu Sternie wykonawcą I Koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej, zazwyczaj pod batutą kompozytora. Bierze udział w licznych zagranicznych tournée z polskimi orkiestrami. Od 1984 roku jest ściśle związany z Filharmonią Narodową, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii – głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda – objechał wielokrotnie niemal cały świat.

Konstanty Andrzej Kulka otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych. Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet), a od roku 2012 Konsultantem Artystycznym Cappelli Gedanensis, z którą wykonał kilkadziesiąt koncetów.

Wyjątkowy sposób upamiętnienia wybitnych gdańszczan

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez miasto. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku.

Tablice wykonane są z blachy emaliowanej, mają znormalizowany kształt i kolorystykę oraz zawierają treść w języku polskim i w tłumaczeniu na język angielski, a w szczególnych przypadkach także na trzeci język.

Informacje o wszystkich tablicach umieszczonych na terenie Gdańska oraz szczegóły dotyczące składania wniosków można znaleźć na portalu www.gdansk.pl.

Wnioski o zawieszenie tablic złożone do Biura Prezydenta ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, rozpatrywane są przez komisję ds. pomników. Autorem wniosku mogą być właściciele nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe, grupy co najmniej 5 radnych Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnic, osoby prawne, instytucje bądź organizacje mające siedzibę w Gdańsku. Szczegóły oraz niezbędne wnioski można znaleźć na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury