Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Nominacje do nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2022” dla przedstawicielek Teatru Miniatura

Wydana przez Teatr Miniatura książka „Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszki Kochanowskiej, kierowniczki literackiej instytucji została nominowana do nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2022” w kategorii „Nominacje literackie”. W kategorii „Upowszechnianie czytelnictwa” nominowana została Justyna Sawicka, specjalistka ds. literackich w dziale literackim TM, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi „Książka w roli głównej”.

Celem konkursu, zgodnie ze statutem międzynarodowego stowarzyszenia IBBY, jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Konkurs realizowany jest co roku. Polska edycja konkursu to odpowiednik podobnych, realizowanych przez narodowe sekcje IBBY. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy, a konkurs odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.

O książce „Jak się tu znaleźliśmy”

W książce “Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska przedstawia wielokulturową tradycję Gdańska. Można w niej zobaczyć świat oczami dzieci i młodzieży z mniejszości narodowych, które opowiadają, co je zaprowadziło do naszego miasta. Są to historie fascynujące, często bardzo skomplikowane i dramatyczne. To pięć poetyckich monologów (mniejszość niemiecka, żydowska, białoruska, ukraińska i litewska) i jedna rozmowa (mniejszość tatarska) uzupełnione o krótkie wyjaśnienia prezentujące każdą mniejszość w sposób dostępny dla dzieci i młodzieży. Publikację zilustrowała Joanna Czaplewska, graficzka i ilustratorka z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Książka została wydana w ramach XVIII edycji Dni Mniejszości Narodowych Biografie Gdańskie przez Miejski Teatr Miniatura.

Recenzja książki Agnieszki Kochanowskiej Jak się tu znaleźliśmy z ilustracjami Joanny Czaplewskiej (Gdańsk 2021).

Upowszechnianie czytelnictwa

Nominację do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2022 otrzymała Justyna Sawicka – specjalistka ds. literackich w dziale literackim Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi „Książka w roli głównej”.

Nominowana za upowszechnianie czytelnictwa za ciekawy, interdyscyplinarny i międzypokoleniowy projekt „Książka w roli głównej”, realizowany w Miejskim Teatrze Miniatura, obejmujący trzy obszary kultury: teatr, literaturę i sport. W ramach tego projektu rodziny z dziećmi od 5 r. ż uczestniczą m. in. w bezpłatnych warsztatach, których motywem przewodnim jest wybrana książka. Na spotkaniach, tłumaczonych również na język migowy, książki się czyta (robią to znani sportowcy) i inscenizuje. Teatr, uważany przez wielu rodziców za atrakcyjniejszy dla dzieci niż książka, włącza się więc w promocję czytania i ciekawych działań z literaturą.

Nagroda Polskiej Sekcji IBBY – „Książka Roku”

W konkursie na „Książkę Roku”, ustanowionym w 1988 r., Polska Sekcja IBBY przyznaje nagrody w 3 kategoriach:

  • pisarz (dwie równorzędne nagrody – za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży, tekst dotąd niepublikowany)
  • ilustrator (dwie równorzędne nagrody – za książkę obrazkową  oraz za ilustracje i koncepcję graficzną, ilustracje dotąd niepublikowane, tekst może być wznowieniem lub przekładem z języka obcego)
  • upowszechnianie czytelnictwa – tu nagrody otrzymują osoby fizyczne lub prawne, działające wyjątkowo aktywnie na rzecz upowszechniania czytelnictwa i promocji książki dla młodego czytelnika.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali Polskiej Sekcji IBBY, która odbędzie się 16 grudnia 2022 o godzinie 18.00, w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej 40a w Warszawie.

Informacja o wszystkich nominowanych do nagrody