Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:38
Szukaj pracy blisko domu
Gdański Urząd Pracy uruchamia nowy projekt internetowy, dzięki któremu na mapie Trójmiasta będzie można sprawdzić, gdzie lokalni pracodawcy poszukują nowych pracowników. Aplikacja dostępna jest pod adresem www.jobmapa.pl i udostępnia obecnie blisko 900 oferty pracy. Ogłoszenia pochodzą z różnych źródeł: z urzędu pracy, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Służby Cywilnej, a także Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz instytucji mu podległych.
Propozycje pracy dla sprzedawców, nauczycieli, kucharzy, monterów czy np. pracowników biurowych można już przeglądać w najnowszym serwisie internetowym przygotowanym.
- Dzisiaj chcieliśmy zaprezentować nowe innowacyjne rozwiązanie w Gdańskim Urzędzie Pracy. Jest to propozycja naniesienia na mapę ofert pracy, których w tej chwili mamy w systemie ok. 900 - mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Wszystko po to, żeby wszyscy, którzy szukają pracy, ale też wszystkie podmioty pośrednictwa pracy, które naturalnie współpracują z GUP, mogły dostać kolejne narzędzie łatwego wyszukiwania konkretnych profesji w konkretnych miejscach nawet z podziałem na dzielnice. Z punktu widzenia naszego miasta jest to także kolejne wskazanie jednej z bardzo istosnych strategicznie spraw, czyli miasta krótkich odległości, miasta 15-minutowego. Zwłaszcza po okresie pandemii jest to szczególnie istotne dla pracowników, żeby miejsce pracy i ich aktywności było blisko miejsca zamieszkania. Tego typu narzędzie, odpowiada na ich potrzeby - dodał.
To, co wyróżnia aplikację GUP od innych portali rekrutacyjnych, to możliwość wyszukiwania i przeglądania ofert pracy za pośrednictwem interaktywnej mapy całego Trójmiasta.
W zgodnej opinii bardzo wielu znawców rynku pracy, ale też naszych partnerów, w tym również ministerialnych Gdański Urząd Pracy jest najlepszym urzędem w całej Polsce, chwalił Piotr Borawski. - Dotyczy to nie tylko aktywowania pracowników, o to, żeby wspomagać ich w znalezieniu zatrudnienia i żeby ich dodatkowo przeszkolić. Mówię tu też o różnego rodzaju innowacjach, z których słyniemy. Chodzi m.in. o Centrum Rozwoju Talentów czy różnego rodzaju targi jak, chociażby targi seniora i wiele innych bardzo ciekawych inicjatyw, dodał prezydent.
Wartość portalu oraz potrzebę jego stworzenia docenili również Radni Miasta Gdańska.
- To bardzo dobry pomysł na te trudne czasy. Nie wiadomo też, jak sytuacja na rynku pracy się potoczy, a tu mamy narzędzie, które może łagodzić to wszystko, o czym myślimy, że może nastąpić załamanie na tym rynku, mówił Bogdan Oleszek, Radny Klubu Wszystko dla Gdańska. - To narzędzie pozwoli łatwiej dotrzeć i skrócić drogę do znalezienia ofert pracy. Czy to w Oliwie, czy na Stogach będzie łatwiej zobaczyć, czy w okolicy, której mieszkamy są takie oferty. Myślę, że inni podchwycą ten nowatorski pomysł Gdańskiego Urzędu Pracy, któremu bardzo gratuluję.
- Ostatnio mierzymy się z trudnym czasem, w którym to przedsiębiorcy muszą zamykać swoje od lat prowadzone biznesy. Drastyczne podwyżki kosztów eksploatacyjnych, gigantyczne rachunki za prąd czy gaz wykańczają przedsiębiorców, dodał Jan Perucki, radny Klubu Koalicji Obywatelskiej. - Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, że właściciele biznesów, ale też i zatrudniani przez nich pracownicy sami zmuszeni są do poszukiwania nowej pracy. Bardzo się cieszę, że tak innowacyjny portal, jak Jobmapa pojawia się właśnie w Gdańsku. Nawiązuje on także do idei miasta krótkich odległości. Będzie tam można wyszukać ofert pracy ze swojego najbliższego otoczenia. Trzymam kciuki za powodzenie tego pomysłu.
Obecnie aplikacja wyświetla blisko 900 propozycji zatrudnienia, które pochodzą z różnych źródeł. Większość z nich to ogłoszenia zarejestrowane w Gdańskim Urzędzie Pracy, sporo jest jednak ofert zgłoszonych do Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Urzędu Służby Cywilnej, Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a także instytucji i jednostek podległych pod miejski magistrat.
- Pomysł na tego typu aplikację wziął się z codziennej obserwacji potrzeb naszych klientów, którzy w rozmowach z doradcami często sygnalizowali chęć podjęcia pracy w pobliżu miejsca swojego zamieszkania lub w ściśle określonej dzielnicy Gdańska, tłumaczył Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. - Z drugiej strony pomyśleliśmy o stworzeniu narzędzia, które gromadziłoby informacje o wolnych miejscach pracy, które obecnie są rozproszone po serwisach internetowych różnych urzędów i instytucji - dodaje.
Korzystanie z aplikacji jest wyjątkowo proste. Na interaktywnej mapie wyświetlane są dwa rodzaje znaczników. Granatowa pinezka symbolizuje pojedynczą ofertę pracy. Po jej aktywowaniu udostępnione zostaną informację nt. pracodawcy i stanowiska pracy. Z kolei zielony okrąg z cyfrą, symbolizujący większą liczbę ofert, znajdujących się na danym obszarze. Można je przeglądać klikając w klaster lewym przyciskiem myszy, bądź zwiększając stopień przybliżenia mapy.
Aplikacja umożliwia także poszukiwanie ofert pracy wg określonych w słowniku dzielnic Gdańska lub poprzez wpisanie nazwy zawodu w polu wyszukiwania. Przefiltrowane w ten sposób ogłoszenia zostaną wyświetlone w postaci listy.
Raporty wynagrodzeń
Ważną funkcjonalnością projektu jest również raport wynagrodzeń. Narzędzie umożliwia sprawdzenie wysokości wynagrodzenia oferowanego przez pracodawców w poszczególnych zawodach. Aktualizowane codziennie dane pochodzą z ponad 90 tys. ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy na terenie całego kraju, od września do końca listopada br.
W poniższym filmie - Łukasz Iwaszkiewicz autor projektu, przedstawia funkcjonalność jobmapy oraz tłumaczy kwestie techniczne jej funkcjonowania. Na co dzień Łukasz Iwaszkiewicz jest Doradcą Działu Marketingu i Współpracy z Pracodawcami w Gdańskim Urzędzie Pracy.