Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

epidermis 1080x1080

Justyna Majzel
Gdańska Galeria Miejska

Data publikacji 16:56

Wieczór wernisażowy ze sztuką współczesną

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Gdańska Galeria Miejska zapraszają do udziału w kolejnym wieczorze wernisażowym ze sztuką współczesną. W piątek, 25 listopada o godz. 18.00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37 zaplanowano otwarcie wystawy Marka Targońskiego pt. "Martwa natura". O godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1 rozpocznie się wernisaż wystawy Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek i Mateusza Olszewskiego (Zaumne) pt. "Epidermis". Wstęp na wydarzenia tego dnia jest bezpłatny.

Wystawa zatytułowana Martwa natura prezentująca prace Marka Targońskiego to kolejna odsłona cyklu prezentacji twórczości rzeźbiarskiej trójmiejskich twórców w przestrzeniach GGM zatytułowanych Logos-Bios. Twórczość Targońskiego ukształtowała się na początku lat 90. w kręgu legendarnej galerii Wyspa, a później Łaźni. Mimo to twórca ten wypracował indywidualny, odrębny od ówczesnych trendów własny styl. Często używa zaawansowanych technologii, tworząc złożone struktury. Proponując własną definicję rzeźby buduje skomplikowane obiekty. Jego rzeźbiarskie realizacje skłaniają do refleksji o potrzebie ciągłego samookreślania i determinacji wyborów. Tak jest również w przypadku obecnie prezentowanej w przestrzeni 4G ekspozycji jego prac.

Artysta próbuje zbliżyć się do dramatu wojny w Ukrainie poprzez wąską perspektywę odległego obserwatora, wpisującego swoje refleksje w przestrzeń galerii, tym samym w kontekst sztuki. Prowokuje tym samym pytanie o wymiar artystycznego komentarza wobec wydarzenia, którego barbarzyński charakter przekracza wyobrażalną miarę. Jednocześnie bezpieczna perspektywa oglądu pozostawia czas na ocenę własnego status quo.

Na wystawie będzie można zobaczyć tytułowe Martwe Natury, których trzon stanowią zdestruowane przedmioty codziennego użytku, zakomponowane przez artystę, jako temat do namalowania czy narysowania, wprowadzając doń element paradoksu. Do uczestnictwa w projekcie artysta zaprosił studentów pierwszego i drugiego roku Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP, a współpraca z nimi ma stanowić integralną część przedsięwzięcia.

Więcej o wystawie Marka Targońskiego "Martwa natura"

Epidermis

Wystawa „Epidermis” jest efektem współpracy artysty dźwiękowego i muzyka Mateusza Olszewskiego (Zaumne) i artystki wizualnej i biolożki Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek. Artyści, prowadząc swoje obserwacje obcują z i badają rośliny ze swojego najbliższego otoczenia: łopian, koniczynę, babkę… Skupiają się na małych gestach, których siła prowadzona jest dźwiękiem.

- Prace na wystawie dotykają nie tylko kwestii przyjemności wynikającej z doświadczenia zmysłowego, ale mają w sobie również dozę naukowej badawczości. Artyści przesuwają poziom uważności na mikroskalę, dostrajają się do obiektów, które w palcach wydają się malutkie – chcąc obcować z nimi, dostosowują się do ich mikro świata. Jędrzejewska-Szmek jest z wykształcenia biolożką i w swoich małych pracach poszukuje zmysłowej wiedzy – takiej, która bierze się z bliskości, powtarzalności gestów, dotyku, zapachu, dźwięku. To wiedza nieantropocentryczna i niewynikająca z teorii, dla której sposoby poznawania świata przez poza-ludzkie gatunki są równie uprawomocnione, jak te ludzkie. Myślenie, analizowanie, pisanie nie jest tutaj uprzywilejowane – raczej dostępne jako jeden z wielu sposobów uczenia się, równie dobry lub równie zły, jak drapanie, wąchanie, pocieranie czy lizanie. Z kolei Zaumne eksploruje możliwość nawiązania kontaktu z więcej-niż-ludzkim światem poprzez dźwięk – dzięki ASMR spacer w poszukiwaniu roślin staje się ćwiczeniem z uważności i nawiązywania zmysłowej relacji z nimi. Skonstruowana przez artystę ścieżka dźwiękowa dodaje pracom wideo niepokojącej realności i bliskości – w swojej precyzji oddaje materialność roślin lepiej, niż zrobiłyby to bezpośrednie, „naturalne” nagrania terenowe – czytamy w tekście do wystawy przygotowanym przez historyczkę sztuki Bognę Stefańską.

Więcej o wystawie Epidermis – Krystyna Jędrzejewska-Szmek & Mateusz Olszewski (Zaumne)

  • Kontakt dla prasy CSW Łaźnia: promocja@laznia.pl, tel. 601 185 041
  • Kontakt dla prasy GGM: pr@ggm.gda.pl, tel. 693 660 004