Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Marek Krzemiński
Międzynarodowe Targi Gdańskie

Data publikacji 18:56

Czuć już klimat świąt! Uroczyste otwarcie świątecznego jarmarku

Widowiskową paradą rozpoczęła się tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. W barwnym korowodzie udział wzięli mieszkańcy, gdańszczanie w dawnych, średniowiecznych strojach, kupcy i bębniarze. Świąteczne kramy będzie można odwiedzać do 23 grudnia.

- Rozpoczyna się najpiękniejszy czas w roku, czas świątecznych zapachów, wspaniałych potraw, pięknych dekoracji, i na choinkę, i do naszych domów. Ale przede wszystkim jest to czas spotkania z drugim człowiekiem. Jest to czas rozmowy, spojrzenia sobie w oczy, czas kiedy możemy sobie również wybaczyć wszystkie nasze grzechy. Jest to piękny okres, w którym siadamy do wspólnego stołu z rodizną i gośćmi – powiedział na uroczystym otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozowju i inwestycji.

Piernikowa parada, nawiązująca do tradycji związanych z "katarzynkowymi" zwyczajami przemaszerowała wzdłuż rozstawionych na Targu Węglowym kramów. A wszystko w wyjątkowej, świątecznej scenografii.

- W tym roku to będzie wyjątkowy czas, bo do naszych stołów będą również siadali nasi goście z Ukrainy. Przyjmijmy ich gorąco i stwórzmy im dom, na ile jest możliwość stworzenia takiego domu poza Ukrainą. Pomyślmy również o tych wszystkich, którym tego domowego ciepła w tej chwili brakuje. Oby najbliższy czas przyniósł pokój na świecie i pokój Ukrainie – dodał zastępca prezydenta.

W tym roku na gdańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym odwiedzić można blisko 200 stoisk gastronomicznych, z rzemiosłem i ozdobami. Gości już na samym początku wita słynny Łoś Lucek, który mówi ludzkim głosem. Z Anielskiego Młyna spoglądają Trzej Królowie, anioły i święci. Nie brakuje również elfów, Królowej Śniegu ze swoją świtą i rozśpiewanych kolędników. Podobnie jak w ubiegłych latach, na Targu Węglowym pojawił się także zakątek dla zakochanych pod jemiołą i bajkowa karuzela.

- Cieszę się bardzo że wśród smakołyków z całego świata i wśród stoisk, które tutaj państwo będziecie mogli odwiedzać ponad 50% stanowią gdańscy restauratorzy. Życzę wszystkim Państwu żeby był to piękny czas przygotowań do świąt. Bawmy się, radujmy i przede wszystkim myślimy o drugim człowieku – podkreślił Piotr Grzelak.

Serce jarmarku tworzy tzw. Plac Dobrych Życzeń, wokół którego rozstawione zostały świątecznie udekorowane domki pełne smakołyków z różnych stron świata. Kupić tu można m.in. alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy i polskie pierogi. Znajdą tu coś dla siebie także miłośnicy ciepłych trunków. W ofercie jest gorąca czekolada, grzane piwo z miodem i imbirem, cydr z dodatkiem rumu czy korzenny grzaniec z pomarańczami.

- Jarmark w Gdańsku uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Został już wyróżniony w przeszłości. Tak i w tym roku nasz jarmark też został nominowany do europejskiego konkursu „Best Christmas Market”. Można głosować już od 25 listopada do 8 grudnia. Głos oddać można na naszej stronie www.bozonarodzeniowy.pl – mówi Dorota Solochewicz, manager ds. organizacji targów i wydarzeń MTG.SA

Podczas tegorocznego jarmarku nie zabraknie atrakcji, które co roku przyciągają zwiedzających.

Adwentowa Brama

Każdego roku jarmarkowa scenografia wzbogacana jest o nowe elementy. Tym razem po raz pierwszy zobaczymy 5-metrowej wysokości bramę w kształcie adwentowego świecznika, z punktem widokowym na szczycie. Brama skrywa też w sobie świąteczną niespodziankę – zdobi ją największy w Gdańsku kalendarz adwentowy. Codzienne odsłanianie kolejnego okienka (o godz. 17.00) stanie się nową tradycją Jarmarku.

Kto chętny na świąteczną przygodę?

W jaki sposób św. Mikołaj dostarcza prezenty do wszystkich ludzi na świecie? Na to pytanie będzie można poznać odpowiedź, lecąc magicznymi saniami Mikołaja – symulatorem lotu w wirtualnej rzeczywistości 360°. Z bajkowego domku elfów, w którym zaparkowane są sanie, zaplanowano loty nad najpiękniejszymi miastami świata, a nawet w kosmos!

Anioły, świątki i bujane koniki

Jarmark Bożonarodzeniowy to też idealne miejsce dla wszystkich poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. Ceniących urodę artystycznego rękodzieła zachwycą ludowe szopki, świątki, aniołki, drewniane zabawki, bawełniane szmacianki i przytulanki. Miłośnicy nowoczesnego wzornictwa docenią oryginalną biżuterię, ceramikę, ręcznie malowane szale i przedmioty upcyklingowe.

Najważniejsze informacje:

Jarmark Bożonarodzeniowy - 18 listopada-23 grudnia

Stoiska dostępne dla zwiedzających:

niedziela - czwartek 12.00-20.00, piątek - sobota 12.00-21.00

Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Dziedziniec Forum

Jarmark Bożonarodzeniowy w Zbrojowni – 2-23 grudnia

WWW: https://bozonarodzeniowy.pl/

FB: facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk

INSTAGRAM: instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy

TIK TOK @Bożonoradzeniowy

fot. G. Mehring/gdansk.pl