Marta Bańka
Instytut Kultury Miejskiej
Data publikacji 15:00
Jak sztuka „przerobi” gdańską Przeróbkę? 13. edycja festiwalu NARRACJE już wkrótce
Festiwal NARRACJE rzuca światło na kolejną dzielnicę Gdańska – Przeróbkę. Artyści i artystki zaczerpną z jej (niemal) nieograniczonego potencjału: świadomi wyzwań wynikających z wpływu ludzkiej działalności na przyrodę, postarają się spojrzeć w przyszłość i zaproponować nam swoje interpretacje tego, co nadchodzi. Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zachęcają, by 18 i 19 listopada wyjść z domu i dać się porwać miejskim opowieściom snutym wokół tytułu tegorocznej edycji „EXPO Przeróbka. Byliśmy, jesteśmy, będziemy”. Kuratorkami wydarzenia są Emilia Orzechowska i Bogna Świątkowska. Szczegółowy program znajduje się na stronie narracje.eu.
NARRACJE dają powód, by w listopadowe wieczory odkrywać miasto na nowo – w pojedynkę, razem z przyjaciółmi czy rodziną. W programie dwudniowego festiwalu sztuki w przestrzeni miejskiej znajdują się: oprowadzania po pracach artystycznych, oprowadzania kuratorskie, spacer z mieszkańcami dzielnicy, aktywności edukacyjne dla dzieci i opiekunów oraz wydarzenia muzyczne w klubie festiwalowym DNO zaaranżowanym przez Kolektyw Gnojki w jednej z hal dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.
- W haśle „byliśmy, jesteśmy, będziemy”, upamiętnionym przez stojący tu do niedawna głaz, dostrzegamy międzygatunkowy miks: działań człowieka w przeszłości, istniejącej dziś materii otoczenia oraz potencjału wszystkich istot, które się tu pojawią w przyszłości. EXPO to największe wystawy prezentujące dorobek krajów, miast, społeczności. Ich motywami przewodnimi są często wyzwania, którym zmuszeni jesteśmy stawić czoła. Zapraszamy zatem na EXPO Przeróbka! Spotkajmy się, by w tym, co niedoceniane i poboczne znaleźć olśniewające podpowiedzi – zapraszają kuratorki, Emilia Orzechowska i Bogna Świątkowska.
Podczas wydarzenia zobaczymy prace następujących artystów i artystek: Paweł Błęcki, Natalia Budnik i Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis), Elżbieta Jabłońska, Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Mirek Kaczmarek, Robert Kuśmirowski, Diana Lelonek, Piotr Pawlak, Joanna Rajkowska, Alicja Rogalska, Katarzyna Roj, Mikołaj Szpaczyński, Maryna Tomaszewska, Jaśmina Wójcik, Paweł Żukowski.
Klub Festiwalowy
Tegoroczny Klub Festiwalowy to prawdziwe DNO. Zaaranżowany w hali na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Zakładu Kolejowego (hala 25b, Grupa Profit, ul. Siennicka 25) pogrążać będzie każdego dnia od 17.00 – w piątek do 24.00, a w sobotę do 01.00. O bar zadba Lang.fuhr, a o program muzyczny, aranżację i atmosferę Kolektyw Gnojki. Zagrają: Filip Skuras, Gosia Wrzosek i ASTMA, Kolektyw Gnojki, Mchy i porosty.
Informacje praktyczne
Spacery z przewodnikami i przewodniczkami ruszać będą co 30 minut od 17.30 do 22.00 spod Punktu Info zlokalizowanego przy ul. Siennickiej 10a. W piątek i sobotę pierwszy spacer wyruszający spod Punktu (17.00) będzie oprowadzaniem kuratorskim. Każdego dnia odbędą się także spacery edukacyjne dla dzieci (obowiązują zapisy, informacje na narracje.eu), spacery w języku ukraińskim i angielskim. W sobotę o godz. 14.00 spod Biblioteki Przeróbka (ul. Kryniczna 10) wyruszy także spacer z mieszkańcami. W zlokalizowanej tuż przy Klubie strefie gastronomicznej znajdą się foodtrucki. Na trasie można zjeść w lokalnej Pizzerii Enigma 22 (ul. Bajki 11b), która w trakcie NARRACJI otwarta będzie dłużej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a zapisy obowiązują wyłącznie na spacery edukacyjne.
Transport
Na Przeróbkę najłatwiej dostać się tramwajami nr 8 i 9 (przystanek: „Przeróbka”). Dzięki uprzejmości ZTM w czasie trwania festiwalu zwiększona została częstotliwość kursowania tramwaju nr 9 na trasie Strzyża PKM-Przeróbka-Strzyża PKM. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny będzie w Punkcie Info oraz można go pobrać ze strony www.narracje.eu. Z przystanku „Przeróbka” kursuje autobus nocny N8. Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych w okolicy, zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej.
Linia 9
Uruchomione zostaną dodatkowe kursy w godzinach wieczornych. Tramwaje będą jeździć aż do godziny 0:30, co około 10-15 minut. Ostatni tramwaj ze Stogów do Strzyży odjedzie o godzinie 0:32 (odjazd z przystanku „Przeróbka” - 0:40).
Linia N8
Kursy z Górek Zachodnich przez Stogi i Przeróbkę do Dworca Głównego o godz. 23:27, 23:57 i 00:27 zostaną obsłużone autobusami przegubowymi.
Program festiwalu NARRACJE #13. EXPO Przeróbka. Byliśmy, jesteśmy, będziemy
18 listopada 2022 (piątek)
- 17.00-24.00 godziny działania instalacji
- 17.00 otwarcie festiwalu oraz oprowadzanie po instalacjach z kuratorkami / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a
- 17.30-22.00 (co 30 min) oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a
- 18.15, 20.15 oprowadzanie po trasie dla najmłodszych / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a (obowiązują zapisy, szczegóły narracje.eu)
- 18.45 oprowadzanie po instalacjach w języku ukraińskim / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a
- 19.45 oprowadzanie po instalacjach w języku angielskim / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a
19 listopada 2022 (sobota)
- 14.00 po Przeróbce oprowadzają jej mieszkańcy: Stanisław Domagała i Maciej Kostun / zbiórka + start przed Biblioteką Przeróbka (filia WiMBP), ul. Kryniczna 20
- 17.00-24.00 godziny działania instalacji
- 17.00 oprowadzanie po instalacjach z kuratorkami / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a
17.30-22.00 (co 30 min) oprowadzanie po instalacjach z przewodnikami i przewodniczkami / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a - 18.15, 20.15 oprowadzanie po trasie dla najmłodszych / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a (obowiązują zapisy, szczegóły narracje.eu)
- 18.45 oprowadzanie po instalacjach w języku ukraińskim / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a
- 19.45 oprowadzanie po instalacjach w języku angielskim / zbiórka + start przed Punktem Info, ul. Siennicka 10a
NARRACJE #13. EXPO Przeróbka. Byliśmy, jesteśmy będziemy, Gdańsk 18-19 listopada 2022.
Kuratorki: Emilia Orzechowska, Bogna Świątkowska
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska
Patroni medialni: Radio 357, Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Architektura i Biznes, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trójmiasto.pl.
Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych (kierunek Architektura Przestrzeni Kulturowych), Audionomia, Politechnika Gdańska, Rada Dzielnicy Przeróbka, Szkoła Podstawowa nr 61 w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Gdański Klub Wioślarski Drakkar, Mithril, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego, Grupa Profit.
Dodatkowe informacje i szczegóły dostępne na www.narracje.eu.
Zdjęcia artystów i artystek: fot. Alina Żemojdzin