Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Zakład Utylizacyjny

Data publikacji 11:00

Wszystkich Świętych też mogą być eko

Wszystkich Świętych to czas zadumy, czas nieodłącznie związany ze zniczami, wiązankami i kwiatami. Warto pamiętać, że również podczas wizyty na nekropoliach możemy być less waste. Ograniczajmy plastik, korzystajmy z ekologicznych rozwiązań na cmentarzach, takich jak stojaki na znicze. To, od nas zależy, czy okażemy szacunek i pamięć naszych bliskich, w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego.

Na przełomie października i listopada wzrasta liczba osób odwiedzających cmentarze. Podczas wizyt porządkują groby, przygotowując dekoracje związane z obchodami Wszystkich Świętych. Coraz więcej cmentarzy zapewnia kontenery pomagające w segregacji odpadów lub proponuje różne ekologiczne rozwiązania, z których mogą korzystać mieszkańcy. Jak podają statystyki na polskich cmentarzach rocznie produkowanych jest
nawet 3,1 mln ton śmieci. To od nas zależy, czy uda się nam zmniejszyć ich ilość.

Nie wyrzucaj zniczy — daj im drugie życie

W Gdańsku na miejskich nekropoliach zainstalowanych jest 13 stojaków do zostawiania zniczy, tak by osoby chętne mogły z nich ponownie skorzystać. Znajdziecie je na Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko — z racji wielkości nekropolii postawione tam zostały po dwa stojaki na zużyte znicze. Kolejne stojaki znajdują się na pozostałych cmentarzach komunalnych. By było łatwiej, postawione one zostały przy głównych bramach. Dzięki temu osoby odwiedzające groby będą mogły skorzystać z pozostawionych zniczy i dokupić tylko wkłady, tak by zapalić światełko dla swoich bliskich w tym specjalnym dniu, jakim jest Wszystkich Świętych.

Pamiętajmy, by pozostawiać znicze, które są dobrym stanie, nie są popękane. Wkłady wyrzucamy do pojemnika z odpadami resztkowymi, a zniczom dajemy drugie życie — proste i ekologiczne działanie. Biorąc pod uwagę, ile osób w listopadzie odwiedza groby swoich bliskich, jest to działanie proekologiczne na dużą skalę!

Wybieraj żywe lub suszone kwiaty zamiast plastikowych

Nie trzeba przeprowadzać specjalnych badań naukowych, by po krótkiej chwili zastanowienia dojść do wniosku, że sztuczne kwiaty to plastik, który rozkłada się bardzo długo. Kupując sztuczne kwiaty przyczyniamy się do wzrostu produkcji plastiku.

Do wyboru jest kilka możliwości.

 • Najmniej kwiaty cięte — przy dobrej pogodzie postoją w wazonie przy grobie, tydzień, może dwa.
 • Dalej są kwiaty w doniczkach, dłużej będą “świeże”, można je podlewać (jak nie ma przymrozków), a jeśli są z dobrego gospodarstwa ogrodniczego, to powinno udać się je przesadzić do ziemi. Warto tutaj wybrać gatunki wieloletnie, które przez kilka lat będą piękną dekoracją.
 • Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, jest posadzenie pięknych roślin wokół grobu, będą ozdobą przez cały rok.
 • Ciekawym rozwiązaniem są dekoracje czy wiązanki z suszonych kwiatów. Wystarczą dłużej niż cięte. A gdy zechcemy je wymienić możemy je wyrzucić do bioodpadów.

Znicze, świeczki czy może lampiony?

Znicze, choć wiążą się z dużym sentymentem, bywają szczególnie wieczorami częścią malowniczych widoków, po wypaleniu stają się odpadem. Co możemy zrobić, by podczas wizyt na nekropolii produkować mniej śmieci?
Po pierwsze – zastanowić się co jest dla nas ważne. Czy na pewno muszę kupować kolejny plastikowy znicz? Może nie trzeba kupować kolejnego znicza albo lampionu, tylko wystarczy wymienić wkład lub dokupić świeczkę.
Rozwiązaniem ekologicznym na naszych gdańskich cmentarzach są specjalne stojaki, na których można zostawić szklany znicz — dać mu drugie, albo i trzecie życie.
By było bardziej ekologicznie, kupujemy znicze z wkładem sojowymi, wybierajmy ceramiczne obudowy, unikajmy plastiku.

Jak segregować odpady cmentarne?

Odpowiedź jest prosta — rozsądnie i zgodnie z zasadami. Na terenie wszystkich gdańskich cmentarzy komunalnych zorganizowany jest system zbiórki odpadów. Dzięki temu każdy odwiedzający gdańskie nekropolie ma możliwość w sposób selektywny gromadzić wytworzone odpady.

 • Wypalone wkłady plastikowe ze zniczy oraz same szklane znicze wyrzucamy do pojemnika na odpady resztkowe. Takie znicze niestety nie nadają się do recyklingu.
 • Kwiaty, trawa, liście, gałęzie — odpady zielone (lub bio).
 • Sztuczne kwiaty i wiązanki — odpady resztkowe.
 • Folie/ cefofan, w których była zapakowane np. kwiaty — pojemnik na odpady resztkowe.
 • Doniczki ceramiczne, jeżeli są w dobrym stanie, to zachęcamy do ponownego ich wykorzystania lub oddania; jeżeli nie nadają się do użycia — wrzućmy je do pojemnika na odpady resztkowe.
 • Doniczki plastikowe — najlepiej jest sprawdzić oznaczenie, z jakiego rodzaju plastiku są zrobione. Jeżeli na doniczce widnieje zna PP lub 05, to możemy wyrzucić ją do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli doniczka oznaczona jest numerem 07 lub napisem OTHER, to powinna trafić do kosza na odpady resztkowe.
 • Pozostałe odpady powinny trafić do kontenera oznaczonego jako odpady resztkowe.

Ze względu na charakterystykę odpadów powstających na cmentarzach, najwięcej jest pojemników na odpady resztkowe oraz na odpady biodegradowalne. W pobliżu bram cmentarnych wystawione są także pojemniki na papier.

Jeżeli zastanawiasz się, jak postąpić z danym odpadem, zajrzyj do Słownika Segregacji.