Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:15

II Forum Wolontariatu Szkolnego

Ponad 120 przedstawicieli szkolnych kół wolontariatu wraz z opiekunami wzięło udział w organizowanym po raz drugi Forum Wolontariatu Szkolnego. Wydarzenie, które odbyło się w czwartek, 27 października w Hevelianum skupiało się wokół szeroko pojętego wolontariatu: akcyjnego, sportowego, charytatywnego, wolontariacie w harcerstwie, hospicjum i innych.

Spotkanie zorganizowane w ramach programu Europejskiej Stolicy Wolontariatu było podzielone kilka części. Po oficjalnym rozpoczęciu uczestnicy wspólnie wysłuchali części motywacyjnej, a następnie wzięli udział w sesjach warsztatowych prowadzonych osobno dla opiekunów, uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Opiekunowie mieli m.in. okazję porozmawiać o potrzebach i wyzwaniach w pracy opiekuna szkolnego koła wolontariatu.

Wydarzenie otworzyli Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańska ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 oraz Anna Jastrzębska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

- Warto podkreślić wagę dzisiejszego spotkania młodych ludzi zaangażowanych w działania wolontariatu szkolnego w dwóch aspektach. Po pierwsze, ostatnie lata poprzez stałe zagrożenie epidemiczne skutecznie zamknęły i zaprzepaściły wiele różnorodnych aktywności, również w obszarze edukacji i wychowania. Liczna obecność młodych uczestników forum świadczy jednak wyraźnie, że idea wolontariatu ma się w naszym mieście bardzo dobrze. Każdego dnia te setki, jeżeli nie tysiące młodych ludzi skutecznie urzeczywistniają hasło współpracy poprzez zwyczajne bycie dla drugiego człowieka – mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora WRS. - Drugi aspekt tego spotkania jest równie istotny. Naszą stałą cechą jest krótkoterminowe angażowanie się w różne innowacyjne przedsięwzięcia, zapalanie się do nowych aktywności. Rok 2022, wraz z całym ogromem tragedii wojny w Ukrainie pokazał nam to dobitnie. Forum jednak ma pomóc przekuwać w lokalnych społecznościach ten zapał i pasję w stałe działania systemowe.

Wydarzenie było częścią programu inicjatyw w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu.

- Wolontariat szkolny to ważny obszar rozwoju wolontariatu, ponieważ dzięki niemu dbamy o rozwój przyszłych pokoleń. W forum uczestniczą młodzi zaangażowani ludzie, którzy poprzez swoją działalność pokazują, że warto nie być obojętnym. Ich zaangażowanie to wielka duma Europejskiej Stolicy Wolontariatu – mówi Monika Popow, pełnomocniczka prezydent Gdańska ds. ESW 2022. - Zdajemy sobie sprawę, że szkolne koła wolontariatu trzeba wspierać w rozwoju, dlatego mamy nadzieję, że Forum da praktyczne narzędzia oraz wiele inspiracji do dalszego działania.

Organizatorami wydarzenia było: Miasto Gdańsk, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Hevelianum.

Załączniki