Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zaćmienie Słońca - transmisja z komentarzem na żywo

Katarzyna Mejna
Hevelianum

Data publikacji 13:00

Zaćmienie Słońca - transmisja z komentarzem na żywo

Hevelianum zachęca do obejrzenia jednego z najciekawszych zjawisk astronomicznych. Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi we wtorek, 25 października, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, częściowo zasłaniając tarczę tej życiodajnej gwiazdy. To niezwykłe, niebieskie spotkanie będzie można podziwiać również w Polsce.

Zaćmienie Słońca będzie widoczne w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji. W Gdańsku rozpocznie się o godzinie 11.11, a zakończy o 13.27. W fazie maksymalnej, czyli o 12.18, zasłonięte zostanie ponad 40% tarczy Słońca. Poszczególne momenty zaćmienia będą się różnić w zależności od położenia geograficznego.

Na kanale YouTube Hevelianum odbędzie się transmisja na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego. Jedno z rzadszych wydarzeń, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca, będzie można oglądać dzięki współpracy Hevelianum z zaprzyjaźnionymi instytucjami: Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Przez cały czas trwania transmisji, czyli w godzinach 11.00-13.40, zaćmienie będą komentować na żywo eksperci z partnerskich obserwatoriów oraz astronomki Hevelianum. Osoby, które w tym czasie zdecydują się odwiedzić Górę Gradową, będą mogły spojrzeć na zaćmienie przez teleskop słoneczny, który specjalnie na tę okazję zostanie ustawiony na głównym placu Hevelianum.

Trzeba pamiętać, że obserwacje Słońca są niebezpieczne, dlatego nigdy nie powinno się oglądać go bez specjalnych filtrów i zabezpieczeń, tym bardziej przez teleskop czy lornetkę - można nawet stracić wzrok. W Hevelianum na Górze Gradowej będzie można obejrzeć Słońce bezpiecznie przez specjalny teleskop przeznaczony tylko do jego obserwacji lub w zaciszu własnego domu, podczas transmisji LIVE.