Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:00
Co dalej z prądem dla Gdańska?
Po tym, jak pod koniec września nie rozstrzygnięto przetargu na dostawcę energii, władze miasta pracowały nad rozwiązaniami, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkanek i mieszkańców. Prawo zamówień publicznych pozwala na poszukiwanie dostawcy z wolnej ręki. Wczoraj sejm przyjął ustawę, która określa maksymalny poziom cen za energię.
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, wszystkim instytucjom, jak i wszystkim członkom naszej grupy zakupowej. Po spotkaniach sztabu kryzysowego i całej metropolitalnej grupy zakupowej od razu przystąpiliśmy do rozmów – mówiła podczas jednego ze spotkań Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Metropolitalna grupa zakupowa pozostaje w komplecie.
Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta, m.in. Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, ZOO, czy dostawca wody i ścieków oraz ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk.
Żaden z podmiotów należących do metropolitalnej grupy zakupowej nie zdecydował się na jej opuszczenie, aby poszukiwać dostawcy na własną rękę.
- Wśród naszej grupy zakupowej, wszyscy opowiadają się za tym, aby pozostać wspólnie, ponieważ do tej pory przynosiło nam to wszystkim korzyści. W tym tygodniu rozesłaliśmy zaproszenia do rozmów do dostawców energii, z którymi będziemy chcieli wypracować najlepsze warunki cenowe dla całej grupy – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Ustawa ograniczająca ceny energii
W czwartek, 20 października ustawa ograniczająca wysokość cen energii elektrycznej została przyjęta przez sejm. Co to oznacza dla Gdańska? Ustawa gwarantuje maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. To podwyżka rzędu 70% względem ceny, jaką miasto płaci za energię w 2022 roku.
Wyłonienie dostawcy z wolnej ręki
Po przyjęciu ustawy, władze Gdańska przystępują do wyłonienia dostawcy energii z wolnej ręki. Przepisy prawa o zamówieniach publicznych dają taka możliwość podmiotom czy grupom zakupowych, którym nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Pierwsze rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu. Na zaproszenie władz odpowiedziała Energa Obrót S.A.