Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spacer prezydentów po dzielnicy Wrzeszcz Dolny, fot. Grzegorz Mehring (3)
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:57

Wizyta Prezydent Gdańska w Dzielnicy Wrzeszcz Dolny

Przedostatni w tym roku spacer prezydent Aleksandry Dulkiewicz po gdańskich dzielnicach dotyczył potrzeb mieszkańców Wrzeszcza Dolnego. Rozmowy toczyły się m.in. na temat zabezpieczeń przeciwpowodziowych Wrzeszcza Dolnego, potrzebie napraw wybiegu dla psów w Parku nad Strzyżą, remontu ulicy Mierosławskiego z wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego, planach uruchomienia Strefy Płatnego Parkowania w Dzielnicy, pielęgnacji nasadzeń zastępczych drzew, problemów z torowiskiem i masami bitumicznymi przy ul. Mickiewicza oraz realizacji nasadzeń i usunięcia dziko rosnącej roślinności przy siedzibie Rady Dzielnicy.

We wtorkowe popołudnie, 18 października w spacerze z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Piotra Grzelaka zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji i Piotra Kryszewskiego zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych, wzięli udział radni miasta Gdańska: Emilia Lodzińska, Krystian Kłos i Wojciech Błaszkowski, radni dzielnicy, Agnieszka Grabowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej oraz przedstawiciele Urzędu i miejskich jednostek: Wydziału Projektów Inwestycyjnych, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Rozwoju Społecznego, Wydziału Skarbu, Wydziału Środowiska, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Biura Rozwoju Gdańska, Gdańskich Nieruchomości, Gdańskich Wód, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej oraz  Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Spotkanie rozpoczęło się w Parku nad Strzyżą, gdzie omawiano zabezpieczenia przeciwpowodziowe, potrzebę modernizacji wybiegu dla psów oraz problemy z nielegalnym spożywaniem alkoholu. Wyjaśniono, iż dla zabudowany tzw. kanału ulgi potoku Strzyża końca dobiegają prace projektowe, trwa pozyskiwanie niezbędnych decyzji administracyjnych. Miasto będzie starało się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych nowej perspektywy finansowej UE, a sama realizacja ma potrwać około 2 lat. W temacie wybiegu dla psów Gdański Zarząd Dróg i Zieleni planuje doposażyć wybieg w podajnik z torebkami na psie odchody i koszem do końca października 2022 r. oraz przeprowadzi drobne naprawy. Zastępca komendanta Straży Miejskiej poinformowała, iż w Parku prowadzone są regularne kontrole prewencyjne.

W dalszej części spaceru ustalono, że ulica Mierosławskiego wpisana jest do Programu Modernizacji Ulic, ale na odległej pozycji, natomiast w sprawie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego, Rada Dzielnicy przeprowadzi konsultacje z mieszkańcami. Poruszono też problem uschniętych drzew z nasadzeń zastępczych. Wyjaśniono, iż ten problem nie leży w niewłaściwej pielęgnacji, ale w tym, że drzewa pochodzące ze szkółek, nie zawsze przyjmują się w warunkach miejskich.  Dodatkowo, zgodnie z przepisami, takich drzew nie można usunąć przez okres 3 lat. Zdarza się bowiem, że drzewo, nawet jeśli wygląda na uschnięte, to jednak po jakimś czasie zaczyna wypuszczać liście czy pąki, i rozkwita. W temacie uruchomienia Strefy Płatnego Parkowania w Dzielnicy poinformowano, iż zaplanowana jest na III kwartał 2023.

Nawierzchnia torowiska przy ul. Mickiewicza objęta jest utrzymaniem bieżącym i naprawy wykonywane są w ramach prac utrzymaniowych. Natomiast w sprawie kompleksowego jej remontu, Miasto jest w trakcie typowania lokalizacji do listy najpilniejszych modernizacji linii tramwajowych.

Do końca 2022 roku zostaną przeprowadzone cięcia pielęgnacyjne występującej w pasie zieleni przy siedzibie Rady Dzielnicy, a kwestia wykonania nasadzeń wymaga opracowania projektu i objęcia utrzymaniem, co Gdański Zarząd Dróg i Zieleni uzgodni z Radą Dzielnicy.

W końcowej części omawiano problemy związane z degradacją, zaśmieceniem, dzikimi wysypiskami i pustostanami na terenie przy ul. Kolonia Uroda. Poinformowano, iż są to tereny gminne dawnych ogródków działkowych, a w administracji Gdańskich Nieruchomości znajduje się 60 budynków mieszkalnych, w tym 6 lokali niezasiedlonych, które zostały zgłoszone do rozbiórki. Gdańskie Nieruchomości są tracie porządkowania terenu. W sprawie przyszłości zagospodarowania terenu tzw. Kolonijek, zorganizowane zostanie spotkanie z Radą Dzielnicy oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego.

Ostatni w tym roku spacer odbędzie się w Dzielnicy Oliwa.