Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Kongres Europejskiego Centrum Wolontariatu fot  Grzegorz Mehring www gdansk pl (1)
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 16:00

Przedstawiciele Europejskich Stolic Wolontariatu z wizytą w Gdańsku

Od 3 do 4 października Gdańsk gościł praktyków, koordynatorów, liderów organizacji społecznych oraz przedstawicieli Europejskich Stolic Wolontariatu. Program wypełniły warsztaty i spotkania, w trakcie których uczestnicy mogli wymieniać swoje doświadczenia i rozmawiać o wartościach i przyszłości wolontariatu. 

Kongres Europejskiej Stolicy Wolontariatu to coroczne święto związane z obchodami Stolicy Wolontariatu. W tym roku kolejnym powodem do spotkania (i świętowania) były 30. urodziny Centre for European Volunteering, instytucji skupiającej działania wielu ważnych organizacji europejskich, których głównym celem jest promowanie wolontariackich idei i prospołecznych postaw wśród społeczeństwa.

- Wizyta studyjna połączona z kongresem Europejskiego Centrum Wolontariatu to zawsze stały punkt obchodów w każdej Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Do Gdańska przyjechali zatem przedstawiciele dotychczasowych Stolic, a także praktycy i społecznicy, zajmujący się wolontariatem. Zależało nam, aby pokazać, zarówno to, z czego w Gdańsku jesteśmy dumni, czyli praktyczne rozwiązania, jak i przede wszystkim naszych partnerów, bez których działania społeczne w naszym mieście nie byłoby możliwe - mówi Monika Popow, pełnomocnik prezydent Gdańska ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu. - Cieszę się, że w tym dzieleniu się dobrymi praktykami dołączyło do nas Miasto Stołeczne Warszawa. Współpraca to podstawowa zasada, która powinna nam towarzyszyć nie tylko w roku Europejskiej Stolicy Wolontariatu, ale w ogóle w myśleniu o działaniach społecznych. 

W poniedziałek, 3 października uczestnicy Kongresu rozpoczęli działania w terenie. Jedna grupa udała się do Ratusza Oruńskiego, gdzie przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznych opowiadali o dobrych praktykach związanych z akcjami społecznymi, a także o rozwoju wolontariatu w społecznościach lokalnych. W tym samym czasie druga grupa, składająca się z przedstawicieli Europejskich Stolic Wolontariatu, udała się do zlokalizowanego na Przymorzu ośrodka Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Następnym przystankiem była siedziba Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA przy ul. Chopina 42. Dastin Suski, wiceprezes fundacji FOSA, oraz Marta Śmigielska przybliżyli uczestnikom zakres działań organizacji oraz oprowadzili grupę po poszczególnych przestrzeniach budynku.

We wtorek, 4 października uczestnicy wzięli udział w debacie związanej z aktywizmem, równością i wolontariatem oraz w dyskusji panelowej z przedstawicielami rad działających przy prezydencie Gdańska oraz Radzie Miasta Gdańska. Udział w niej wzięli:

  • Antoni Morawski, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
  • Michalina Rutka, Rodziny Bez Granic Trójmiasto,
  • Elżbieta Jachlewska, Stowarzyszenie WAGA oraz Ich Własna Liga,
  • Szymon Knitter, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

 Tego dnia zaprezentowani zostali także kandydaci do #EVCapital2024 (Europejskiej Stolicy Wolontariatu2024) – Lwów i Trydent.

 

Załączniki