Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

82  Rocznica rozstrzelania przez Niemców Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku fot  Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 13:30

83. rocznica rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Uroczystości w 83. rocznicę wydarzeń, rozpoczną się w środę, 5 października o godzinie 17.00 na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Chrobrego na Zaspie. Władze miasta uczczą pamięć rozstrzelanych Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

Uroczystość upamiętnia uczestników jednego z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej, Obrońców gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. 38 Pocztowców, po procesie uznanym później za zbrodnię sądową, zostało skazanych na śmierć za „działalność partyzancką". Wyrok wykonano około godziny czwartej nad ranem, na ćwiczebnym poligonie policji gdańskiej na Zaspie.

Upamiętnienie śmierci Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się przy mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu przy ul. Chrobrego na Zaspie. Obchody rocznicy rozpocznie odegranie hymnu państwowego. Następnie planowane są wystąpienia oficjalne, modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem. 

Obchody rocznicowe poprzedzi msza św. w intencji Pocztowców i ich rodzin. Msza św. zostanie odprawiona we wtorek, 5 października, o godz. 10.00 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku przy ul. Profesorskiej 17.

Program wydarzenia

  • godz. 17.00: Uroczystość przy pomniku – mogile Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie, ul. Chrobrego
  • odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej,
  • powitanie przybyłych osób,
  • wystąpienia oficjalne,
  • modlitwa,
  • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów,
  • odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej.