Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:15
Dwa skwery i ulica z nowymi nazwami
Skwer im. prof. Jerzego Sampa, Skwer im. Ignacego Daszyńskiego i ulica Antoniego Grabarczyka – o nadaniu takich nazw zdecydowali dziś gdańscy radni.
Od dziś skwer położony przy Trakcie Św. Wojciecha, na wysokości ul. Gościnnej w dzielnicy Gdańsk Orunia Święty Wojciech-Lipce nosi nazwę Skwer im. prof. Jerzego Sampa, a zlokalizowany w Śródmieściu, pomiędzy ulicami Św. Trójcy, Okopową i Toruńską, Skwer im. Ignacego Daszyńskiego. Nową nazwę nadano także ulicy położonej na północ od ul. prof. Witolda Andruszkiewicza, od dziś będzie ona nosiła nazwę ul. Antoniego Grabarczyka.
Skwer im. prof. Jerzego Sampa
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła Rada Dzielnicy Gdańsk Orunia Święty Wojciech-Lipce.
Prof. Jerzy Samp - polski historyk literatury i pisarz. Urodził się 23 marca 1951 w Gdańsku. Studia na Uniwersytecie Gdańskim ukończył w 1975 i w tym samym roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni. Doktoryzował się 1982, habilitował w 1992, na podstawie pracy Gdańsk w relacjach z podróży 1772 - 1918. Pracował jako profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1994 był kierownikiem Zakładu Pomorzoznawstwa UG. Specjalizował się historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX w. Należał m.in. do Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego. Jako pisarz debiutował w 1977. Był autorem kilkudziesięciu książek i opracowań popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską, a w szczególności gdańską.
Skwer im. Ignacego Daszyńskiego
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła grupa mieszkanek i mieszkańców Gdańska.
Ignacy Daszyński – Premier pierwszego rządu po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pochodził z rodziny o korzeniach szlacheckich. Urodził się w Zbarażu 26 października 1866. Po śmierci ojca rodzina przeniosła się do Stanisławowa. W 1882 Daszyński został wydalony z gimnazjum. Stało się tak, ponieważ podczas długiej przerwy wygłosił do pozostałych uczniów przemówienie zawierające treści patriotyczne. Incydent ten spowodował napiętnowanie rodziny Daszyńskich przez władze austriackie, a w efekcie pogorszenie sytuacji finansowej. Zmuszeni byli przeprowadzić się do Lwowa. Tam Feliks Daszyński został studentem chemii na politechnice. Nieco później Ignacy zamieszkał z matką w Drohobyczu, gdzie po raz pierwszy zetknął się ze środowiskiem robotniczym. Tam też rozpoczął pierwszą pracę (żadne z gimnazjów nie chciało go przyjąć). Został pisarzem u adwokata. Wkrótce potem zaczął pisać do lewicowego dwutygodnika „Gazeta Naddniestrzańska”. Daszyński wystartował w pierwszych powojennych wyborach do polskiego Sejmu, używając hasła wyborczego Pierwszy Sejm Ustawodawczy to Pierwszy Gospodarz Ojczyzny, to jej budowniczy, źródło jej prawa i mocy. Sejm to Polska Wolna, Niepodległa i Zjednoczona. W ciągu kadencji Sejmu Ustawodawczego, skupił się przede wszystkim na promowaniu programu socjalistycznego. Opowiadał się za nacjonalizacją części przemysłu – utworzeniem państwowych monopoli, np. węglowego czy spirytusowego. Postulował poprawę warunków pracy i bronił praw pracowniczych, jak również popierał rozwój spółdzielczości i edukację chłopów oraz robotników. Zmarł 31 października 1936 w Bystrej Śląskiej.
Ulica Antoniego Grabarczyka
Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Antoni Grabarczyk – polski robotnik, działacz opozycji w okresie PRL. Pracował jako mechanik w różnych przedsiębiorstwach. Od 1972 roku zatrudniony w Zarządzie Portu Gdańsk jako operator sprzętu zmechanizowanego. Współorganizator strajku w sierpniu 1980 r. w zakładzie. Od stycznia 1987 do stycznia 1988 pracował w Zakładzie Budowlanym Andrzej Morkowski. W sierpniu 1988 współorganizował strajk w Zarządzie Portu Gdański. W latach 1988–1990 był zatrudniony w Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych „Świetlik”, od października 1990 ponownie pracował w ZPG. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.