Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 17:00
Październik pod znakiem Gdańskich Dni Seniora
Gdańscy seniorzy są aktywni, działają na rzecz lokalnej społeczności, uczestniczą w życiu miasta. Po raz kolejny z myślą o nich przygotowano bogatą ofertę atrakcji i wydarzeń. Co istotne, sami są współautorami niektórych z nich. W programie m.in. Gala Benefisu Dojrzałości, Konkurs Aktywni Seniorzy, Festiwal aktywności i Pracy, spotkania informacyjne, zwiedzania i warsztaty.
- Kochane Seniorki, kochani Seniorzy, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych życzę Wam, abyście każdego dnia byli zadowoleni z życia, posiadali w swoim otoczeniu życzliwe osoby, aby nigdy nie brakowało Wam zdrowia i energii, a codzienność była wolna od trosk. Niezmiennie dziękuję za Waszą obecność, wsparcie i dzielenie się doświadczeniem. Ufam, że wciąż będziecie aktywnie uczestniczyć w życiu miasta - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wydarzenia adresowane do seniorek i seniorów przygotowywane są od 2012 roku. Są one organizowane z okazji międzynarodowego dnia osób starszych przypadającego 1 października, a ogłoszonego przez ONZ w 1999 roku. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego i ewentualne obostrzenia z tym związane decyzje co do organizacji poszczególnych wydarzeń oraz co do ich formuły mogą ulec zmianie.
Dzień seniora w Parku Oruńskim
W sobotę, 1 października Gdańskie Dni Seniora rozpoczą się bezpłatnym i otwartym wydarzeniem dla seniorów z całego Gdańska. Oprócz niezwykłej atmosfery, możliwości rozmowy oraz poznania nowych osób, na przybyłych czekać będzie Strefa Aktywności Senioralnej oraz koncert lokalnych artystów.
Partnerstwo Miasta Gdańska, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Gdańskiego Archipelagu Kultury przyczyni się do stworzenia niesamowitego wydarzenia w zrewitalizowanej przestrzeni Parku Oruńskiego.
Scenariusz:
- 12.00 Oficjalne otwarcie obchodów Gdańskich Dni Seniora
- 12.10-14.20 Koncert lokalnego artysty
- 12.00-14.30 Strefa Aktywności Senioralnych - WYSTAWCY: Straż Miejska, Gdańskie Centrum Swiadczeń, Synexus + Osteobus, Klub Aktywnych, CBIWOZ, Urząd Pracy ( Centrum Pracy Seniora), Szkołą Pascal, Fundacja na rzecz pacjentów, Benefis Dojrzałości, Budżet Obywatelski.
- 12.30-14.30 Kawiarenka dla seniorów (kawa, herbata, drożdżówka)
Wypełnij formularz online, aby otrzymać pakiet uczestnika w skład, którego wchodzi voucher na picie oraz jedzenie, a także informator.
Gala aktywności senioralnej i Benefis dojrzałości
We wtorek, 4 października o godz. 18.30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina odbędzie się Gala Aktywności Senioralnych, w trakcie której przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia dla najaktywniejszych seniorów oraz osób i instytucji im przychylnym. Podczas wydarzenia wręczone zostaną wyróżnienia za udział w Konkursie Aktywni Seniorzy 2022, Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej Senior Obywatel im. Pawła Adamowicza. Oprawą i zwieńczeniem Gali będzie Benefis Dojrzałości 2022. Udział w Gali możliwy wyłącznie dla posiadaczy zaproszeń.
Aktywni z wiekiem
To cykl bezpłatnych zajęć i warsztatów dla Seniorów oganizowanych przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku na zgłoszenie grup senioralnych w 6 dzielnicach Gdańska. W programie przewidziane są warsztaty artystyczne, wykłady, szkolenia, taniec, zumba a przede wszystkim przyjazna atmosfera. Jest to okazja, aby nawiązać i rozwinąć znajomości, zasięgnąć porad specjalistów oraz wzmocnić ciało i umysł.
Projekt realizowany w poprzednich latach w dzielnicach: Przymorzu Wielkim, Chełmie, Suchanienie, Osowie, Zaspie, Stogach, Śródmieściu, Dolnym Mieście.
Zapisy na zajęcia oraz szczegółowe informacje pojawią się 1 października na stronie wolontariatgdansk.pl oraz gdansk.pl w zakładce seniorzy.
Książka do domu
Propozycja skierowana jest do gdańszczanek i gdańszczan, którzy ze względu na trwały problem z samodzielnym poruszaniem się lub inną niepełnosprawność (czasową lub trwałą), nie mają innej możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych.
Z „Książki do domu” mogą korzystać mieszkańcy, posiadający Metropolitalną Kartę do Kultury. Osoby, które nie są jeszcze czytelnikami biblioteki, a chcą korzystać z możliwości dostarczania książek do ich domów, mogą (osobiście lub za pośrednictwem filii) zgłosić koordynatorowi pod numerem telefonu 731 420 900 chęć zapisania się. Podczas pierwszej wizyty pracownika zostaną załatwione wszystkie niezbędne formalności, a czytelnik otrzyma Metropolitalną Kartę do Kultury.
Szczegóły dotyczące tego, jak działa "Książka do domu" zawarte zostały w specjalnie przygotowanym filmie z okazji rocznicy działania akcji.
Senior z pasją - tydzień spotkań w bibliotece
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza w dniach 10-14 października do swoich filii, w których na wszystkich seniorów czekać będą spotkania autorskie, warsztaty artystyczne, konsutacje komputerowe czy koncerty. Celem festiwalu jest zaktywizowanie osób starszych będących w wieku powyżej 60-tego roku życia do czynnego udziału w różnorodnej ofercie wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.
Szczegółowy program wydarzeń w poszczególnych filiach dostępny jest w załączniku.
Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów
Z myślą o osobach starszych, które chciałyby pozostać aktywne zawodowo, przygotowano specjalne wydarzenie w AmberExpo. W środę, 19 października podobnie jak w ubiegłych latach czekać będzie kilka tematycznych stref, a w nich wiele możliwości:
- zdrowy styl życia,
- strefa pracy,
- strefa bezpieczeństwa, informacji oraz wolontariatu,
- strefa nowych technologii,
- strefa mody i urody,
- strefa wypoczynku i kultury.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów.
Kultura, edukacja, sport i rekreacja
Przez cały miesiąc w Gdańsku odbywać się będą wydarzenia skierowane dla seniorów i seniorek. Są one organizowane przez ośrodki kultury, edukacji i sportu takie jak Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Gdańska, Gdański Ośrodek Sportu, Gdański Archipelag Kulutry czy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Szczegółowy program znajduje się w załączniku.
Dodatkowo seniorzy będą mogli wziąć udział w:
- Metropolitanka: spacer śladami Gdańskich Żydówek dla seniorów i seniorek, 15.10, godz. 10.00, bezpłatnie, zapisy, tel: 664 972 052, e-mail: kontakt@ikm.gda.pl
- Spacer po Dolnym Mieście – „Szlakiem metalowych ozdób i wykończeń na Dolnym Mieście” prowadzenie Jacek Górski i Remigiusz Bystrek, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, 1.10, godz. 15.00, bezpłatnie, zapisy: d.jastrzebska@laznia.pl
- Seans w KinoPorcie „Córka” 2021 | 121´ | Grecja/USA | reż. Maggie Gyllenhaal, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, 1.10, godz. 17.15, dla seniorów i seniorek wstęp bezpłatny. Rezerwacja biletów: 585 000 232 lub przez wiadomość prywatną na Facebooku kina KinoPort.
- Wystawa „Sensoria. Sztuka i nauka naszych zmysłów” Łaźnia 1 oraz Łaźnia 2, 1-2.10, godz. 12.00 - 20.00, dla seniorów i seniorek wstęp bezpłatny na wystawę.
- Warsztaty ceramiczne i graficzne dla seniorów, Gdańska Galeria Miejska, 4, 11, 18, 25.10, Pracownia Artystyczna GGM (ul. Szeroka 34/35-37, wejście od ul. Grobla I), 20 zł/zajęcia, zapisy: tel. 665 770 551 e-mail: gtomaszewska@ggm.gda.pl