Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

sztuka się robi wydarzenie

Agnieszka Kochanowska
Miejski Teatr Miniatura

Data publikacji 10:00

Sztuka się Robi – pokazy szkiców spektakli dla dzieci od 3 do 6 lat

Jak najlepiej tworzyć spektakle dla przedszkolaków? O tym będą dyskutowali widzowie szkiców spektakli dla dzieci. Przygotowały je wybrane w konkursie kolektywy artystów teatralnych, którzy pracować będą od 3 do 7 października podczas rezydencji artystycznych w Teatrze Miniatura. Pokazy pięciu szkiców odbędą się 8 i 9 października na scenach teatru.

Sztuka się Robi | inkubator teatralny to projekt, który ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. Partnerem projektu jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Jego pierwszym etapem był konkurs na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat. Jury konkursu wybrało 5 kolektywów, które zostały zaproszone do twórczej pracy podczas tygodniowych rezydencji.

W trakcie rezydencji artyści czerpać będą inspiracje nie tylko od siebie nawzajem, ale także od swoich małych widzów, prowadząc warsztaty i działania dla dzieci z gdańskich przedszkoli – Przedszkola nr 7 „Muchomorek” oraz Przedszkola nr 15 „Niezapominajka”, które mieszczą się w Gdańsku Wrzeszczu. W pracach kolektywów udział wezmą też aktorki i aktorzy Teatru Miniatura Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Kamil Marek Kowalski i Magdalena Żulińska. 8 października w godz. 11.00–16.00 i 9 października w godz. 11.00–15.00 będzie można zobaczyć efekty ich pracy.

- W związku z tym, że podczas pokazów odwiedzą nas osoby zarządzające teatrami, osoby z działów literackich i pedagogiki teatru oraz dziennikarze i dziennikarki, liczymy na poszerzoną dyskusję i wypracowanie rekomendacji dotyczących tworzenia spektakli dla przedszkolaków, a przez to wzrost jakości przedstawień, które powstają w całej Polsce - opowiada Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

- Projekt sztuka się robi postrzegam jako okazję do tego, by głębiej zastanowić się nad zagadnieniem teatru dla dzieci przedszkolnych nie tylko na poziomie dyskusji, ale także w praktyce. Przez tydzień pięć kolektywów będzie rozwijać swoje pomysły na spektakl, ale także współdziałać jako duży zespół, który łączy wspólne zainteresowanie teatrem dla przedszkolaków. Jak pokazał raport „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”, zrealizowany na zlecenie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w tym roku, teatr dla widowni w wieku 3‒6 lat stanowi niszę, którą warto się opiekować – dodaje Joanna Żygowska z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Podczas pokazów będzie można zobaczyć prace artystów już znanych w środowisku teatralnym, ale też studentek z ostatnich lat uczelni artystycznych. Punktem wyjścia trzech projektów jest ciało – „A ciało mówi” szuka relacji między ciałem, ruchem i słowem odwołując się do popularnej książki z wierszami dla dzieci „Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów” Ulfa Starka i Charlotte Ramel, twórcy „Ale bęben!” będą badać możliwości ciała jako instrumentu, a podczas „Podróży do wnętrza ciała” skupią się na kosmosie, który ma w środku każdy z nas. Jeden z zespołów zainteresował się wyjątkowo wytrzymałymi malutkimi bezkręgowcami niesporczakami, odpornymi na ekstremalne temperatury, ciśnienie i promieniowanie. Będą inspiracją do rozmowy o ewolucji i uważności.

Kolektyw „Pstryk i plum” spróbuje opowiedzieć świat tak, jak go widzą i opisują dzieci, wykorzystując do tego przestrzenne instalacje i abstrakcyjne obrazy z piasku, wody i światła. Prowadzić całe wydarzenie oraz moderować dyskusje będą Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży, oraz Joanna Żygowska, kuratorka sztuki dla dziecka i badaczka literatury i teatru, kierowniczka Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka.

Wejście na wszystkie pokazy jest bezpłatne na podstawie wejściówek do odbioru w Teatrze Miniatura. Wejściówki będą dostępne od 4 października.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje. Edycja 2022”. Jest realizowany w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk.