Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Bajeczna świadomość, czyli jak wychować dziecko w dobie nowych technologii mat  Esy-floresy studio a
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 13:00

Bajeczna świadomość, czyli jak wychować dziecko w dobie nowych technologii

Czy smartfon to dobra grzechotka, czym jest higiena cyfrowa oraz wartość dobrych relacji rodzinnych w świecie nowych technologii. To tylko niektóre z zagadnień, które poruszone zostaną podczas bezpłatnych webinarów dla rodziców przygotowanych przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Te odbędą się w październiku i listopadzie.

- Do końca roku 2022 zrealizujemy bardzo potrzebne działania, które skierowane zostaną do rodziców naprawdę małych dzieci. A nawet więcej, naszą kampanię kierujemy do tych wszystkich osób, które dopiero spodziewają się dziecka - mówi dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. - Kampania i zadania w niej realizowane wprost wynikają z naszych doświadczeń szkoleniowych oraz wyników badań naukowych, które na co dzień realizujemy.

Przewidziane w projekcie działania nawiązują do aktualnej sytuacji społecznej, w szczególności związanej z gwałtownym rozwojem nowych technologii, większą dostępnością nowych urządzeń cyfrowych, brak właściwych regulacji w zakresie korzystania z nowych technologii przez dzieci oraz coraz niższy wiek tzw. „inicjacji technologicznej”. Działania zawarte w projekcie są odpowiedzią na problem wycofania się rodziców ze świata cyfrowego swoich dzieci, postrzegania uzależnień chemicznych jako ważniejszego problemu niż uzależnienia od czynności, np. od korzystania z internetu, mediów społecznościowych, gier wideo, niedoceniania przez rodziców ważności świata cyfrowego dla swoich dzieci oraz braków w kompetencjach rodzicielskich w zakresie budowania kreatywnej alternatywy do świata cyfrowego. 

Webinary dla rodziców odbywać się będą zawsze w środę o godz. 19.00. Łącznie odbędzie się sześć spotkań, z czego cztery mają już zaplanowanych prowadzących i konkretne tematy:

  • 12 października, Joanna Flis „Temperament małego dziecka, a nowe technologie”. Link do spotkania.
  • 19 października, Wojciech Glac „Czy smartfon to dobra grzechotka i co na to neuronauka?”. Link do spotkania.
  • 26 października, Anna Hady „Wartość dobrych relacji rodzinnych w świecie nowych technologii”. Link do spotkania.
  • 9 listopada, Maciej Dębski „Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać?”. Link do spotkania.

Szczegółowy opis webinarów dostępny jest także w załączniku.

Projekt realizowany jest z funduszy Miasta Gdańsk na rzecz jego mieszkańców. :Zad. 2.9/22 Konkursu ofert na realizację w latach 2022-2024 zadań z zakresu zdrowia publicznego prowadzonego w ramach Szczegółowego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2022 ogłoszonym przez: Urząd Miejski w Gdańsku - WRS - Wydział Rozwoju Społecznego.

Kontakt dla mediów
dr Maciej Dębski, Fundacja Dbam o Mój Z@sięg
e-mail: m.debski@dbamomojzasieg.com
tel.: 512 474 482