Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:51

Bądź gotowy do głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023

Już tylko 3 dni dzielą mieszkańców Gdańska rozpoczęcia głosowania na projekty 10. Edycji Budżetu Obywatelskiego. Będzie można wybierać spośród 305 inicjatyw z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa i inwestycji drogowych. W puli Budżetu Obywatelskiego są 22 063 118 złotych. Głosowanie rusza w poniedziałek, 26 września o północy na www.gdansk.pl i potrwa do 10 października. Oddając głos można wygrać nagrody, a dzielnica z najwyższą frekwencją zyska świąteczne iluminacje.

Już teraz wchodząc na stronę www.gdansk.pl/budzet-obywatelski w "Zgłoszone projekty 2023" można zapoznać się z propozycjami zmian w naszym mieście.  

W tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do wykorzystania 22 063 118 złotych. W tym na:

 • projekty ogólnomiejskie - 4 250 700 zł
 • projekty dzielnicowe - 17 812 418 zł

W tej puli mieści się także kwota Zielonego Budżetu Obywatelskiego, która wynosi 4 977 944 złote, z czego:

 • projekty ogólnomiejskie ZBO - 1 259 100 zł
 • projekty dzielnicowe ZBO - 3 718 844 zł

Kto może głosować ?

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Zasady przyznawania punktów

Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów: 5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy. Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.

Minimalne progi poparcia

W tym roku zostały obniżone progi poparcia dla projektów w trakcie głosowania: do realizacji projektów konieczne jest uzyskanie minimalnego progu poparcia: 100 dla projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego, 200 dla projektu ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowością jest minimalny próg na projektów ogólnomiejskich Zielonego BO – 200. Tylko projekty dzielnicowe Zielonego BO pozostają bez limitów. 

Mobilne Punkty Głosowania

Na czas trwania głosowania między 26 września a 10 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty do Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zagłosować w punkcie mobilnym wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu dostępny będzie na stronie internetowej: www.gdansk.pl/budzet-obywatelski

Zielony Budżet Obywatelski

W tym roku, już po raz trzeci można głosować na Zielony Budżet Obywatelski. Do głosowania zakwalifikowały się aż 94 zielone projekty.

O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony Budżet Obywatelski zadebiutował w 2020 roku. Zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania istniejących.

Nagrody za głosowanie

Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wezmą udział w głosowaniu mogą wygrać nagrody:

 • dla mieszkańców - 100 pakietów z gadżetami, które otrzyma co setna głosująca osoba. Liczenie rozpoczyna się o godz. 00:01 w poniedziałek, 26 września, a kończy na 10-tysięcznej osobie głosującej.
 • dla dzieci i młodzieży - 3 nagrody specjalne - Dziesiąta, sto dziesiąta i tysiąc dziesiąta osoba w wieku od 0-19 lat, która zagłosuje na projekty Budżetu Obywatelskiego za pomocą kodu QR wygrywa nagrodę specjalną. Kod można znaleźć na terenie miasta, na wszystkich plakatach i citylightach promujących etap głosowania. 10-ta osoba wygrywa słuchawki, 110-ta – głośnik, a 1010-ta – hulajnogę.
 • dla dzielnicy za najwyższą frekwencję – iluminacje świąteczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski  znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Znajdują się tu również materiały promocyjne dla wnioskodawców do pobrania on-line: plakaty, ulotka.

Do 14 października 2022 r. poznamy szczęśliwych zwycięzców.

Budżet Obywatelski na Facebooku: gdanskBO

Kontakt

 • Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami
 • Referat ds. Współpracy z Mieszkańcami
 • Tel.: 58 323 66 51, 58 323 66 37, 58 323 63 37
 • e-mail: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl