Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 15:45

Dom Zdrojowy Budową Roku 2021

Dom Zdrojowy w Brzeźnie otrzymał nagrodę w kategorii Obiekty przebudowane i rewitalizowane w Konkursie „Budowa Roku 2021” przyznawaną przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. W grudniu 2021 roku Dom Zdrojowy został oddany do użytku i stał się miejscem edukacji ekologicznej oraz spotkań mieszkańców.

Budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników, a po przebudowie stał się miejscem edukacji ekologicznej oraz nadmorską filią Hevelianum. Znajdują się tu sale warsztatowe, miejsca noclegowe, a także restauracja o ekologicznym profilu i przestrzenie do integracji mieszkańców.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Generalnym wykonawcą była gdańska firma Poleko, mająca duże doświadczenie w prowadzeniu remontów zabytkowych obiektów. To właśnie przedstawiciele tej firmy odebrali statuetkę w jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa.

Nagrodzone obiekty budowlane charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonawstwa robót, dobrą organizacją procesu budowlanego, wysokim poziomem zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. Zrealizowane obiekty zostały zgłoszone przez inwestorów, generalnych wykonawców, deweloperów, jednostki projektowe bądź samorządy terytorialne. Nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach. Dom Zdrojowy w Brzeźnie oceniano w kategorii Obiekty przebudowane i rewitalizowane.

Powierzchnia użytkowa Domu Zdrojowego to 1670 m kw. Rewaloryzacją objęty został budynek i otaczający go park – obszar o powierzchni 0,9 ha. Odnowiony zieleniec nawiązuje do historycznego wyglądu. Pojawiły się w nim również elementy małej architektury.

Łączny koszt zagospodarowania Domu Zdrojowego wyniósł ok. 27 mln zł. Środki pochodziły z budżetu miasta Gdańska oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Załączniki