Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Herb Gdańska, dwa lwy, na czerwonym tle
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 12:30

Cztery propozycje lokalowe dla Stowarzyszenia Inwalidów

Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” nie uzyskało wystarczającej liczby punktów w otwartym konkursie, aby przedłużyć prowadzenie biura w Europejskim Centrum Solidarności. Miasto chcąc wesprzeć organizację i zapewnić jej dalszą możliwość działalności, zaproponowało łącznie cztery lokale.

Na początku lipca Gdańskie Nieruchomości zaproponowały organizacji lokal w budynku Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy ulicy Dyrekcyjnej 5, w którym dla osób poruszających się na wózku dostępne jest wejście bezpośrednio od parkingu, a w budynku znajduje się winda, której rozmiar zgodnie z przepisami, umożliwia korzystanie przez osoby poruszające się na różnego typu wózkach. 

Na przełomie sierpnia i września odbyły się dwa spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia z Moniką Chabior, zastępczynią prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Piotrem Kryszewskim, zastępcą prezydenta ds. usług komunalnych oraz dyrekcją Gdańskich Nieruchomości i MOPR. 

Gdańskiemu Stowarzyszeniu Inwalidów Narządu Ruchu „Solidarność” zaproponowane zostały lokale w przestrzeni biurowej Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER przy ul. Reduta Wyskok. Odpowiednio jeden z nich ma 11 m2, drugi 35 m2. Kolejne pomieszczenie o powierzchni 32,5 m2 wskazane zostało przy ul. Lęborskiej 3. Spełnia wymogi dotyczące dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku znajduje się na poziomie parkingu, dostępne są trzy windy, a odległość od najbliższych przystanków autobusowych i SKM nie wynosi 400 metrów.

Podczas spotkań przedstawicieli miasta oraz stowarzyszenia padła także propozycja wsparcia organizacji przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w poszukiwaniu możliwości dofinansowania oraz pokrycia części kosztów najmu lokalu ze środków PFRON i Funduszu Solidarnościowego.

Wszystkie złożone przez miasto propozycje zostały odrzucone przez Stowarzyszenie, które do dziś,  15 września, mogło kontynuować działalność w zaproponowanym przez dyrekcję ECS tymczasowym biurze na III piętrze budynku.

Na koniec 2021 roku organizacje pozarządowe korzystały łącznie z 270 lokali miejskich w Gdańsku. 164 miejsca zostały użyczone, a 106 wynajmowano na preferencyjnych warunkach czynszowych. W tym roku na realizację zadań publicznych miasta przez NGO przewidziano 91.419.214,00 zł.

Niewystarczająca liczba punktów w otwartym konkursie

Europejskie Centrum Solidarności ma możliwość wynajmu kilku pomieszczeń biurowych w specjalnie zorganizowanej przestrzeni na trzecim piętrze, która funkcjonuje pod nazwą „Solidarność codziennie”. Organizacje społeczne co 2 lata mogą przystępować do otwartego konkursu. Jest to wymóg Unii Europejskiej, która dofinansowując budowę siedziby ECS, oczekuje przejrzystych procedur wyłaniania organizacji, które na czas określony mogą zajmować przestrzeń biurową.

Ostatni konkurs ofert ogłoszono w marcu. Do konkursu, którego wyniki opublikowano w maju, zgłosiło się 12 organizacji. Prawo do użytkowania przestrzeni biurowej w Europejskim Centrum Solidarności uzyskało 6 organizacji, które zdobyły największą liczbę punktów w ocenie Komisji Konkursowej, w skład której wchodzili pracownicy ECS oraz przedstawiciele organizacji społecznych i Urzędu Miejskiego.

Gdańskie Stowarzyszenie Inwalidów Ruchu „Solidarność”, uzyskując 55,17 pkt. nie osiągnęło wystarczającej liczby punktów, aby otrzymać biuro w ECS. Wszystkie przystępujące do konkursu organizacje zaakceptowały ogólnodostępne zasady i żadna z nich nie zgłosiła uwag do regulaminu.