Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Plakat informujący o akcji Sprzątanie świata 2.0. Na zdjęciu Supersorter przybija piątkę z uczniem.

Cyprian Maciejewski
InnoBaltica Sp. z o.o.

Data publikacji 16:30

Ostatnia odsłona tegorocznego Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku

Osowa, Wyspa Sobieszewska, Suchanino oraz Brzeźno – w tych dzielnicach odbędzie się czwarta edycja Sprzątania Świata 2.0 w Gdańsku. Tym razem, szczególnie zapraszamy do udziału uczniów i nauczycieli. Akcja odbędzie się w dniach 16-17 września i zwieńczy kilkuetapową inicjatywę zapoczątkowaną w kwietniu.

Na ten rok zaplanowano w Gdańsku aż cztery odsłony akcji Sprzątanie Świata. Wszystko po to, aby, wokół idei Czystego Miasta, zintegrować odpowiedzialnych współgospodarzy swoich dzielnic, osiedli, a nawet firm. Trzy wydarzenia z tego cyklu odbyły się w pierwszej połowie roku, a kolejna zaplanowana jest na piątek i sobotę 16 i 17 września.    

- Poszerzenie akcji to efekt coraz częstszego zanieczyszczenia terenów publicznych, ale też większego zainteresowania mieszkańców tego typu działaniami oddolnymi. Chcemy zbudować efekt synergii pod szyldem „Czyste Miasto Gdańsk” i nieformalną koalicję ludzi dobrej woli, troszczących się o środowisko i swoje miasto. Wszystko wypadło bardzo obiecująco, odzew był duży, za co serdecznie dziękuję - mówi Piotr Kryszewski, Zastępca Prezydenta ds. usług komunalnych. - Rozwijamy wspólnie ten ruch organizacyjnie, logistycznie i działamy na większą niż dotychczas skalę. Zaprosiliśmy do współpracy wszystkich chętnych: od nurków, kajakarzy poprzez rodziny, uczniów aż po firmy oraz instytucje chętne do wolontariatu. Warto dodać, że całe przedsięwzięcie doskonale oddaje ambicje Europejskiej Stolicy Wolontariatu, którą w tym roku właśnie jest Gdańsk - dodaje.

Akcje są też znakomitą okazją do prowadzenia edukacji ekologicznej. Zwieńczeniem całego cyklu będzie Ekopiknik przy Domu Zdrojowym w Brzeźnie.

– Priorytetem jest nie tylko usunięcie odpadów, ale też propagowanie społecznej postawy współodpowiedzialności za czystość terenów publicznych, w kontekście pogłębiającego się problemu zaśmiecania. Pracujemy nad eliminowaniem złych, a wyrabianiem dobrych nawyków. Zapraszamy do wspólnej integracji wokół ekologicznej misji dla Gdańska - wyjaśnia Olga Goitowska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Sprzątanie Świata razy cztery 

Za nami trzy odsłony akcji Sprzątanie Świata 2.0. Pierwsze spotkanie, w ramach tej inicjatywy odbyło się w kwietniu. Wtedy do akcji ruszyli Eko-nurkowie, którzy wyławiali różne odpady z dna Motławy. W wydarzeniu uczestniczyło też wielu mieszkańców, którzy sprzątali tereny przy zbiornikach retencyjnych. Część uczestników sprzątała też z poziomu wody, używając do tego kajaków. Edycja majowa to rodzinne sprzątanie pasa nadmorskiego i plaż, natomiast w czerwcu odbyło się sprzątanie w ramach wolontariatu pracowniczego firm oraz instytucji. Teraz przyszedł czas na czwartą i zarazem ostatnią w tym roku odsłonę akcji. Odbędzie się 16 i 17 września i jest skierowana przede wszystkim do nauczycieli i uczniów.

Sprzątanie terenów zielonych - edycja szkolna

Czwarta, zamykająca tegoroczny cykl akcja, odbędzie się w czterech lokalizacjach. Pierwszego dnia, w piątek, 16 września obejmie ona swoim zasięgiem 3 gdańskie dzielnice Osowę, Suchanino i Wyspę Sobieszewską. Z kolei w sobotę, 17 września sprzątających będzie można spotkać w Brzeźnie. 

Szczegóły akcji

Piątek, 16 września

Sprzątanie każdej z dzielnic w godz. 10:00-14:00

Osowa

Miejsce zbiórki:

 • przy wejściu na terenie Szkoły Podstawowej nr 33, ul. Wodnika 57
 • przy wejściu na terenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Nowy Świat, ul. Nowy Świat 7A

Suchanino

Miejsce zbiórki:

 • przy wejściu na terenie Szkoły Podstawowej nr 43, przy ul. Beethovena 20

Wyspa Sobieszewska

Miejsce zbiórki:

 • Wejście na plażę nr 16 w Sobieszewie - ul. Falowa

Sobota, 17 września

Brzeźno


Sprzątanie dzielnicy w godz. 10:00-14:00

Miejsce zbiórki:

 • parking przy Domu Zdrojowym w Brzeźnie, ul. Zdrojowa 2

Dodatkowe punkty wydawania worków i rękawic / oddawania zebranych odpadów:

 • przedłużenie ul. Kobieli, okolice murowanych garaży
 • Zelwerowicza 18, przy tzw. bunkrach
 • przy Projektorni GAK, ul. Dworskiej 29A
 • tereny zielone na wysokości ul. Wczasy

Ekopiknik na terenie parkingu przy Domu Zdrojowym w godz. 12:00-16:00

Podczas Ekopikniku:

 • weźmiecie udział w ekologicznych warsztatach
 • otrzymacie ciepły posiłek
 • będzie mogli zapytać o zasady segregacji oraz usługi miejskie dot. gospodarki odpadami
 • odwiedzicie Dom Zdrojowy w Brzeźnie
 • zrobicie sobie zdjęcie w prawdziwej śmieciarce
 • poznacie wielu ludzi o dobrych sercach, którym zależy na wspólnym dobru naszej planety

Akcja prowadzona jest w ramach działań edukacyjnych systemu gospodarowania odpadami komunalnymi "Czyste Miasto Gdańsk".

Organizator:

Miasto Gdańsk

Partnerzy:

Hevelianum, GAK Projektornia, Fundacja Sprawni Inaczej, Gdańskie Usługi Komunalne, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Rada Dzielnicy Brzeźno, Europejska Stolica Wolontariatu - Gdańsk 2022, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Miejski Teatr Miniatura.

Więcej informacji na facebook.com/CzysteMiastoGdansk.