Katarzyna Błaszkowska
Biuro Rozwoju Gdańska
Data publikacji 12:00
Kończy się I kadencja Komitetu Rewitalizacji
Wspieranie, opiniowanie, doradzanie – to zadania Komitetu Rewitalizacji. We wtorek, 6 września 2022 roku odbyło się ostatnie posiedzenie komitetu w tej kadencji.
Rewitalizacja prowadzona w Gdańsku to działania realizowane na kilku poziomach; to remonty i modernizacje ulic, budynków, infrastruktury technicznej, budowa nowych obiektów użyteczności publicznej oraz wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. By proces ten przebiegał sprawnie, by realizowane zadania odpowiadały na faktyczne potrzeby mieszkańców, Mioasto w 2017 roku, po konsultacjach społecznych, powołało Komitet Rewitalizacji. To forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami gminy.
Różne punkty widzenia
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska określającą zasady działania Komitetu Rewitalizacji, w jego składzie znajdują się mieszkańcy, właściciele i zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, organizacje prowadzące działalność społeczną na obszarach rewitalizacji. Członkami Komitetu są również przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Rady Miasta Gdańska, rad dzielnic działających na terenach objętych rewitalizacją oraz pracownicy Biura Rozwoju Gdańska. Za obsługę organizacyjną komitetu odpowiedzialny jest Zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG.
Pierwsze posiedzenie Komitetu Rewitalizacji odbyło się 8 listopada 2017 roku. Nominacje jego członkom wręczył wówczas Prezydent Paweł Adamowicz. Po pięciu latach pracy komitet zakończył swoją pracę.
Patrzymy w przód, patrzymy wstecz
Ostatnie posiedzenie Komitetu Rewitalizacji to okazja do podsumowań. Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska, kierująca Zespołem Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego przedstawiła sprawozdanie z zakończonych już zadań i nakreśliła perspektywę prac na rok 2023. To ważny rok dla realizowanego w Gdańsku Gminnego Programu Rewitalizacji; kończy się perspektywa programu na lata 2017-2023, po konsultacjach społecznych, rozpisane zostaną zadania na kolejnych pięć lat. Już dziś wiemy, że działania prowadzone w czterech podobszarach: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Orunia, Biskupia Górka i Stary Chełm oraz Dolne Miasto i Plac Wałowy wraz ze Starym Przedmieściem będą kontynuowane.
Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Rewitalizacji przedstawione zostały wnioski z przeprowadzanej kilka miesięcy temu ewaluacji Gminnego Programu Rewitalizacji. Komitet, na drodze głosowania, jednogłośnie przyjął raport ewaluacyjny.
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, przewodniczący Komitetu Rewitalizacji, podziękował wszystkim jego członkom za pięć lat pracy i zwrócił uwagę, jak nowa infrastruktura wspiera zachodzące na podobszarach rewitalizacji zmiany społeczne; podkreślił również niezwykle ważną rolę ekonomii społecznej.
Poszukiwani nowi członkowie Komitetu Rewitalizacji!
Już pod koniec września br. zapowiedziany zostanie nabór do Komitetu Rewitalizacji II kadencji. Ogłoszenie Prezydenta Gdańska w tej sprawie zostanie opublikowane na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska oraz w Biuletynie Informacji Publicznej BRG.