Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Święto ul  Garncarskiej w 2021 roku, fot  Dominik Paszliński
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:30

Weekendowe atrakcje w gdańskich dzielnicach

Święta trzech śródmiejskich ulic: Gdyńskich Kosynierów, Garncarskiej i Biskupiej, a także Osowskie Pożegnanie lata połączone z jubileuszem Rady Dzielnicy Osowa i spacer historyczny po Siedlcach, to ciekawe propozycje na spędzenie weekendu 3 i 4 września.   

Rozpoczął się rok szkolny, ale wakacyjna atmosfera nie opuszcza gdańskich dzielnic. Przygotowano wydarzenia, których program jest doskonałą propozycją dla całych rodzin do wspólnej zabawy, integracji z lokalną społecznością i poznania historii swojej najbliższej okolicy.

Otwartych Kosynierów 2 – święto ulicy

W sobotę, 3 września ul. Gdyńskich Kosynierów w godz. 9.00-22.00 zaprasza do wspólnego spędzenia czasu mieszkańców i mieszkanki okolicznych ulic, osoby pracujące i działające na terenie stoczni oraz wszystkich, dla których teren postoczniowy jest istotny. Jedna z najkrótszych ulic Gdańska skrywa bogactwo inicjatyw społecznych i kulturalnych, a w zabytkowych kamienicach mieszkają niesamowite osoby. W programie spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie i kolacja oraz koncert z potańcówką. Wszystko organizowane jest wspólnie z lokalną społecznością.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie ECS.

IV Osowskie Pożegnanie Lata. 25-lecie Rady Dzielnicy Osowa

IV Osowskie Pożegnanie Lata, które zaplanowano na sobotę, 3 września od godz. 13.00 w tym roku będzie połączone z celebracją 25-lecia Rady Dzielnicy Osowa. Aby pomieścić ogrom przygotowanych atrakcji, wydarzenie obejmie teren całego Parku Chirona. Nie zabraknie gier i zabaw, malowania twarzy, sportowych rozgrywek i animacji. Na uczestników będzie czekało także kilka nowości, w tym dmuchańce i scena.

W tym roku Park Chirona zostanie podzielony na 4 strefy tematyczne:

  • Strefę gastronomiczną, w której będzie można zjeść zapiekanki, burgery, dania z grilla i napić się aromatycznej kawy.
  • Strefę sportowo-rozrywkową, gdzie będzie można wziąć udział w zawodach sportowych, pośpiewać i potańczyć. To także ta strefa stanie się areną dla atrakcji wieczoru – pokazu filmu „Wojna z dziadkiem”.
  • Pchli targ, gdzie będzie można wyszukać prawdziwe perełki i zakupić drobne rzeczy od swoich sąsiadów.
  • Strefa warsztatowa i dmuchańce to miejsce, gdzie będzie można rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Tam uczestnicy dowiedzą się, jak robić kolaże, graffiti czy eko kosmetyki.
  • Jak co roku nie zabraknie także stoisk z darmową watą cukrową oraz popcornem, które będą dostępne przez cały czas trwania wydarzenia.

Więcej informacji: IV Osowskie Pożegnanie Lata

Święto Garncarskiej - Ulica do życia!

Nietypowe atrakcje przygotowano z okazji Święta ulicy Garncarskiej. W niedzielę, 4 września od godz. 12.00 będzie można zarówno eksplorować zakamarki jednej z najstarszych gdańskich ulic, jak i porozmawiać o przyszłości przestrzeni miejskiej. W programie wydarzenia zaplanowano warsztaty, poczęstunek od restauratorów z Garncarskiej, spotkania i spacery. O godz. 14.00 odbędzie się zwiedzanie Rudego Kota. Uczestnicy zajrzą do wnętrza, gdzie znajdował się kultowy klub, w którym narodził się big-bit, a który wkrótce zyska nowe życie. W lokalu będzie można wysłuchać reportażu radiowego o tym miejscu ze wspomnieniami mieszkańców oraz artystów, który przygotowała dziennikarka radiowa, Magdalena Świerczyńska-Dolot.

Święto ulicy Garncarskiej to wyjątkowa okazja do spędzenia czasu w charakterystycznym miejscu miasta i przyjrzenia się na nowo gdańskiej przestrzeni publicznej. Huta srebra, kuźnia miedzi, mieszkania garn­carzy, gospoda cechu bednarzy, kino Drukarz, drukarnia, redakcja magazynu Jazz czy klub muzyczny Rudy Kot – ulica Garncarska od XIV wieku była świadkiem przeobrażającego się miasta. Do dziś łączy w sobie nowoczesne funkcje usługowe w scenerii odnowionych kamienic, przypominających o minionych wiekach.  

Program

  • 12.00-13.30 - Ulica do życia. Dlaczego potrzebujemy woonerfów? - dyskusja. Wezmą w niej udział: dr Anna Golędzinowska (architektka-urbanistka, Radna Miasta Gdańska), prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens (Architekt Miasta Gdańska), Łukasz Wingert (restaurator, właściciel sieci gastronomicznej SurfBurger)
  • 12.00-13.30 Zaprojektuj ulicę - warsztaty kolażu dla najmłodszych
  • 12.00-14.00 Ulep swój garnek - warsztaty na kole garncarskim dla dzieci i młodzieży.
  • 13.00-15.00 Rozsmakuj się w Garncarskiej - sąsiedzki brunch
  • 14.00-19.00 Stwórz mydełka naturalne - warsztaty
  • 14.00-19.00 The Very Polish Cut Outs grają remiksy big beatu
  • 14.00-18.00 Zwiedzanie gmachu "Rudego Kota"
  • 15.00-18.00 Wianki na zakończenie lata - warsztaty

Z okazji niedzielnego święta przygotowano też ciekawe wykłady i spacer

  • 15.00-16.00 - Ulica niejedno ma imię. Kulturowe dzieje ulicy – wykład, który poprowadzi dr Monika Milewska z Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej UG
    Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego/Instytut Archeologii i Etnologii UG: sala nr 30, ul. Bielańska 5
  • 17:00-18:00 - Różnorodność Kulturowa nad Bałtykiem w Średniowieczu - wykład Olgi Krukowskiej będzie dotyczył aspektu różnorodności kulturowej w wielowiekowych kontaktach mieszkańców wybrzeży Morza Bałtyckiego w okresie średniowiecza.
    Nadbałtyckie Centrum Kultury, Sala Mieszczańska, ul. Korzenna 33/35
  • 18:00-19:00 Szlakiem partnerów RadUNI Kultury - spacer
    RadUNIA Kultury to sieć partnerskiej współpracy zawarta pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż kanału Raduni i skweru Heweliusza. Podczas spaceru będzie można poznać bliżej ich historię oraz zajrzeć do wnętrz m.in sieni Domu Opatów Pelplińskich. Start: przed Ratuszem Staromiejskim, prowadzenie: Iwona Berent (NCK)

Wystawy plenerowe

  • "Nie chałtura, lecz kultura, czyli kultura studencka na Uniwersytecie Gdańskim w latach 70. i 80." -
    Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego / ul. Garncarska
  • "Pionierki, badaczki, liderki. Kobiety gdańskiej nauki" - Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego & Muzeum Nauki Gdańskiej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego & Muzeum Nauki Gdańskiej / przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku
  • "Piwnice i latryny. Opowieść o dawnych gdańskich domach okiem archeologa" - Instytut Archeologii i etnologii Uniwersytetu Gdańskiego / ul. Bielańska 5.

V Święto Ulicy Biskupiej                                                      

Już od kilku lat Święto Ulicy Biskupiej umila czas mieszkańcom Gdańska, którzy jak co roku tłumnie zjeżdżają się na Biskupią Górkę. W tym roku wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 4 września w godz. 14.00-18.00.

Goście święta wezmą udział w grze miejskiej "Księga dr Wolfa”, w której będą mieli okazję spotkać zacnych mieszkańców BG i odnaleźć tajemniczy wolumin. Odbędzie się również quiz z nagrodami dotyczący życia i dokonań historycznych postaci z BG. Materiały do quizu chętni uczestnicy otrzymają przed konkursem i w trakcie gry miejskiej. Jak co roku nie zabraknie okazji do przejażdżki AUTORETRO.

Na klimatycznej ulicy Biskupiej odbędą się również koncerty, plenery malarskie, występy amatorskich grup: tanecznych, teatralnych i chóru orkiestry podwórkowej. Punkt informacyjny dostarczy wszelkich wiadomości dotyczących planów rewitalizacyjnych BG. Spotkanie zakończy wspólna biesiada przy skocznej muzyce.

Premiera świętą ulicy Biskupiej odbyła się 9 września 2018 roku. To wtedy ulica Biskupia po raz pierwszy zamieniła się w przestrzeń dla malarzy, fotografików, ludzi zwiedzających zakamarki na Biskupiej Górce w trakcie spacerów historycznych i gier miejskich. Od tamtej pory Stowarzyszenie WAGA organizuje to święto co rok.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska i Rady Dzielnicy Śródmieście.

Spacer historyczny po Siedlcach

Rada Dzielnicy zaprasza na spacer historyczny po Siedlcach, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 4 września o godzinie 15.00. Przewodnikiem będzie historyk Wojciech Grott.

Spacer wyruszy spod pomnika bł. Ks. Franciszka Rogaczewskiego (róg Pohulanki / Malczewskiego) i zakończy się w okolicy ul. Kościelnej. Długość trasy to ok. 2,5 km, czas trwania ok. 1,5 godz.

Podczas spaceru uczestnicy poznają historie następujących miejsc:

  1. Pomnik bł. ks. Rogaczewskiego (jego sylwetka, kościół pw. Chrystusa Króla)
  2. Malczewskiego/Jasna (willa przy Jasnej 4, nazewnictwo poszczególnych części Siedlec, niedoszły wiadukt tramwajowy na Armii Krajowej)
  3. Malczewskiego (nazewnictwo ulic, stare i nowe budownictwo)
  4. Sowia/Kartuska/Sowińskiego (budownictwo socjalne na Siedlcach, linia tramwajowa)
  5. skwer Ciasna/Kartuska (mniejszość polska na Siedlcach przed wojną, restauracja Cafe Friedrichshain, osiedle Falkhof, Cafe Bürgergarten)
  6. Kartuska/Winnicka (przedwojenna kaplica, przekształcenia po 1945)
  7. Pobiedzisko/VIII LO (szkolnictwo na Siedlcach, Mały i Duży Kłopot, zagadkowy kamień z datą)
  8. Kościelna/Ogińskiego/Szara (Kościół ewangelicki, dawny rewir policyjny, nazewnictwo ulic, Pole Schellinga)
  9. Stara Kartuska/Kościelna (zabytkowy dom, wzgórza siedleckie z zagadkowym bunkrem)

Spacer jest sfinansowany z budżetu Rady Dzielnicy Siedlce.

Dni Nowego Portu

W przyszłym weekend, w dniach 9-10 września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdańsku odbędą się jubileuszowe obchody Dni Nowego Portu. Jubileuszowe, gdyż dzielnica obchodzić będzie swoje 250-lecie. W tym roku w organizację, poza miastem Gdańsk oraz Portem Gdańsk, włączyły się liczne organizacje pozarządowe. Więcej informacji wkrótce w osobnym komunikacie.