Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 10:30
Mural o autyzmie – społeczna edukacja w miejskiej przestrzeni
Ścienny obraz pod hasłem „Mam autyzm. Poznaj. Zrozum. Pomóż” powstał na filarze estakady w ciągu ulic Elbląskiej i Podwale Przedmiejskie w Gdańsku, niedaleko przystanku tramwajowego: Brama Żuławska. Stworzył go artysta Marek Looney Rybowski. To już drugie jego dzieło w mieście, podejmujące temat zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Pierwszy mural artysty powstał wcześniej na terenie Specjalistycznego Domu Samopomocy dla Dorosłych Osób z Autyzmem oraz Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, przy ul. Mierosławskiego 9A. Przedstawia siedzącego mężczyznę, odwróconego plecami do obserwatorów. Jest skierowany ku zarysowi Gdańska, ułożonego z puzzli. Obraz niesie społeczny przekaz – chodzi o kreowanie pozytywnego wizerunku osób ze spektrum autyzmu oraz budowanie przyjaznych postaw wobec nich.
Edukacja i społeczna świadomość kluczowe
Podobne jest przesłanie drugiego muralu, który można teraz obejrzeć na filarze estakady w ciągu ul. Elbląskiej. Również ta praca przedstawia młodego człowieka. Mężczyzna stoi w labiryncie. Nie widać jego twarzy. Ma uniesioną rękę, na głowie czapkę z wzorem „nieba pełnego gwiazd”. Ma się wrażenie, że mężczyzna nad czymś się zastanawia. Obraz pozwala na osobistą interpretację, jednocześnie zaciekawia. Także ten mural ma oswajać gdańszczanki i gdańszczan z tematyką autyzmu i zachęcać do poszerzenia wiedzy w tym zakresie. Ta społeczna edukacja ma też swój wymiar integracyjny. Służy kreowaniu pozytywnego wizerunku osób w spektrum autyzmu.
Murale i projekt
Oba ścienne malowidła zostały zaprojektowane i wykonane w ramach działań edukacyjno-świadomościowych projektu „OzA – Testowanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych Osób z Autyzmem”. Z ramienia miasta liderem projektu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, partnerami: Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym oraz Fundacja „Pomóż Mi Żyć”. Powstanie murali wpisuje się też w kampanię edukacyjną, prowadzoną w ramach „OzA…”. Jest ona skierowana do mieszkanek i mieszkańców, służb pomocowych, grup, instytucji i podmiotów w Gdańsku. Podejmowane działania mają zaowocować większym zrozumieniem potrzeb osób z zaburzeniami autystycznymi. Mają też poprawić i rozszerzyć poziom świadczonych usług dla tej grupy osób. Testowanie i wdrażanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych osób z autyzmem potrwa do końca września 2022 roku. Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.