Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Danuta Wałęsa podczas uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności w sierpniu ubiegłego roku
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:25

Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Gdańska

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska, Radni zdecydowali o przyznaniu najwyższego gdańskiego wyróżnienia Danucie Wałęsie.

Projekt uchwały w tej sprawie złożyły w tym miesiącu kluby Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Obydwa Kluby głosowały za przyznaniem wyróżnienia (20 głosów), przeciw byli Radni PiS (11 głosów).

Tytuł Honorowej Obywatelki Gdańska zostanie wręczony uroczyście w terminie późniejszym, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.:

[…] Za bohaterami i bohaterkami naszej wolności stały – żony i partnerki, mężowie i partnerzy, rodzice… To oni organizowali życie, dbali o dom, zastępowali dzieciom nieobecnych ojców i matki, wspierali, jak trzeba było, to nosili żywność do aresztu i roznosili ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… Niełatwy to był los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy.

Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność tym cichym bohaterkom i bohaterom naszej wolności. Uosabia ich Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności. Danuta Wałęsa, z domu Gołoś, urodziła się 25 lutego 1949 roku w Kolonii Krypy, województwo mazowieckie. Jako 20-latka wyszła za mąż za Lecha Wałęsę – robotnika Stoczni Gdańskiej, późniejszego lidera Solidarności. Doczekali się ośmiorga potomstwa. Wspominała po latach, że słuchała Radia Wolna Europa, by wiedzieć, jak jej mąż obala komunizm. 10 grudnia 1983 roku w imieniu Lecha, który nie chciał opuścić kraju z obawy, że nie będzie mógł już tu wrócić, odebrała w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Siedem lat później, 22 grudnia 1990 roku, po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich, na pięć lat objęła obowiązki pierwszej damy. Z zapałem oddała się działalności społecznej. Dołączyła do rady fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, była honorową prezeską gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury. A także członkinią wielu rad honorowych konkursów i organizacji społecznych. […]

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”.

Wszystkich Honorowych Obywateli Gdańska znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej.