Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Agnieszka Klugmann

Agnieszka Klugmann
Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Data publikacji 13:30

Święto Nietoperzy na zakończenie sezonu turystycznego Zbiornika Wody Stara Orunia

To ostatni moment, aby w tym roku zwiedzić Zbiornik Wody Stara Orunia. W najbliższy weekend 27 i 28 sierpnia z okazji Święta Nietoperzy więcej terminów zwiedzania obiektu i dodatkowe atrakcje.

Wraz z początkiem września zabytkowy Zbiornik Wody Stara Orunia przygotowuje się na przyjęcie skrzydlatych ssaków. Od jesieni do wiosny kilkaset nietoperzy znajduje schronienie w tym nietypowym, podziemnym obiekcie, tym samym nie jest on już dostępny dla zwiedzających. Są to zwierzęta, które od lat fascynują i rozbudzają ludzką wyobraźnię. Wokół nich narosło wiele mitów, które będzie można rozwiać dzięki plenerowym weekendowym atrakcjom – wystawie przy Zbiorniku Wody Stara Orunia, spotkaniom z ekspertami. Wśród atrakcji wykład chiropterologa (ekspert od nietoperzy), gry w rzeczywistości wirtualnej, zajęcia kreatywne dla dzieci, gry i zabawy nietoperzowe.

Warto wiedzieć

Podziemny zbiornik Orunia charakteryzuje się ceglaną scenerią wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Wystrój zbiornika jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał wówczas niezwykle nowoczesny, kompletny system – od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane przy budowie podobnych inwestycji. 

Zapisy i bilety

- Zbiornik Orunia cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających i jest dostępny w sezonie najkrócej – tylko do końca wakacji. Dlatego w weekend 27 i 28 sierpnia, na zakończenie sezonu, przygotowaliśmy dla wszystkich chętnych możliwość zwiedzania obiektu co pół godziny, w godzinach od 10.00 do 20.30 – mówi Dorota Sawczyszyn, koordynatorka Gdańskiego Szlaku Wodociągowego z GIWK. Dzięki temu, w tym terminie, do zbiornika będzie mogło wejść łącznie aż 1320 osób - dodaje.

Na zwiedzających standardowo czekają przewodnicy oraz dodatkowe atrakcje z okazji Święta Nietoperzy – dodaje. Atrakcje wokół zbiornika, w strefie punktu widokowego są bezpłatne. Wejście do zbiornika jest płatne – bilety kosztują 15 zł.

Bilety można zakupić on-line na stronie www.szlak.gda.pl