Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Kwitnące Wiśnie
Zdjęcie portretowe: Magdalena Kiljan

Magdalena Kiljan
Gdańskie Wodociągi SA

Data publikacji 16:30

Skwer Kwitnących Wiśni - orientalny zieleniec na Przymorzu

Z inicjatywy mieszkańców, którzy oddali głosy w Zielonym Budżecie Obywatelskim 2021, na terenie za przychodnią przy ul. Jagiellońskiej powstanie Skwer Kwitnących Wiśni. Park kieszonkowy będzie miejscem wypoczynku inspirowanym kulturą Japonii. W ubiegłym roku powstał projekt, a teraz przyszedł czas na jego realizację.

Wykonawca jeszcze w sierpniu przystąpi do realizacji pierwszego etapu zadania „Park kieszonkowy Przymorze Wielkie. Kwitnące wiśnie nie tylko w Japonii. Skwer wypoczynkowy za przychodnią”. Prace potrwają do 4 tygodni.

Po konsultacjach z Wnioskodawcą realizację projektu podzielono na etapy. Powodem jest znaczący wzrost cen materiałów budowlanych, szkółkarskich oraz usług wykonawców. Wnioskodawca złożył już w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego 2023 projekt będący kontynuacją rozpoczętego zadania. Głosowanie mieszkańców nad inicjatywami zostanie przeprowadzone między 26 września a 10 października 2022 r. Już dziś zachęcamy do głosowania.

Zakres realizacji pierwszego etapu, które realizowane będą w ciągu najbliższych 4 tygodni obejmował będzie:

• zabezpieczenie ochronne istniejącego drzewostanu na czas prowadzenia robót

• wykonanie alejek spacerowych z nawierzchni mineralnej

• uporządkowanie i odtworzenie terenu przyległego w obrębie inwestycji

W kolejnym etapie na terenie parku zgodnie z projektem znaleźć się mają m.in. drzewa wiśniowe oraz elementy małej architektury: ławki, kosze, ławki bujane czy ławki w połączeniu z biblioteczką terenową. Częścią projektu jest również charakterystyczna dla ogrodów japońskich stylizowana orientalna brama tori.

Skwer Kwitnących Wiśni powstanie na zadrzewionym terenie ograniczonym ogrodzeniem ogródków działkowych, ogrodzeniem kościoła pw. Św. Józefa i ogrodzeniem Domu Medycznego Jagiellońska. Skwer będzie otwarty od strony ciągu pieszo-rowerowego prowadzącego do ulic Chłopskiej oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Fot. Pixabay