Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:01

Poznaj najstarszą gdańską pocztówkę! Poszukiwania będą kontynuowane

 

Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą gdańską pocztówkę! Jej posiadacz otrzymał wyznaczoną w konkursie nagrodę 1000 zł, ale poszukiwania będą kontynuowane.

Poszukiwania najstarszej gdańskiej pocztówki, starszej od karty wysłanej z Westerplatte 20 lipca 1889 roku, towarzyszyły wystawie „Poszukiwana. XIX-wieczne pocztówki gdańskie”. Akcja zakończyła się sukcesem. Egzemplarz, wysłany 29 lutego 1888 roku odnaleziono w kolekcji Tadeusza Zająca. Wyznaczoną nagrodę wręczyli muzealnicy z Muzeum Gdańska oraz kolekcjoner Mirosław Podeszwik.

Prawdopodobnie najstarsza gdańska pocztówka. Poznaj ją!

Najstarsza widokówka została wysłana z ulicy Kowalskiej 22 w Gdańsku dnia 29 lutego 1888 roku, ale wydrukowano ją rok wcześniej, o czym świadczy nadruk z życzeniami noworocznymi z końca 1887 r. Adresatem życzeń rodziny był dyrektor Berhard Lahs z Kamienia Ząbkowickiego na Śląsku.

– Pierwsze karty pocztowe, choć dziś mogą się nam wydać przedmiotami, których produkcja nie jest skomplikowanym procesem, powstawały w dwóch, albo trzech etapach. Litograf musiał, w zależności od ilości kolorów, wykonać skomplikowany rysunek na jednym lub kilku kamieniach litograficznych i potem, na prasie spasować kolejne nadruki – wyjaśnia Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska. – Nakłady mogły być nieograniczone i wynikały jedynie z popytu. Parowe maszyny litograficzne mogły wydrukować do 500 odbitek na godzinę. Z  pokazanego na wystawie unikatowego kamienia z rysunkiem pocztówki, z gdańskiej pracowni Juliusa Sauera, można jeszcze dziś wydrukować kolejny nakład widokówek z miejscowości Żuławki.

Poszukiwania najstarszej pocztówki wciąż trwają

Pomimo tego, że wystawa prezentująca XIX-wieczne pocztówki gdańskie została zakończona w ubiegłą niedzielę, 31 lipca 2022 roku, a posiadacz pocztówki otrzymał nagrodę Muzeum Gdańska będzie poszukiwać najstarszej Gdańskiej pocztówki do końca roku.

– Prosimy wszystkich miłośników historii o sprawdzenie rodzinnych archiwów. Być może właśnie w nich odnajdzie się pocztówka, którą wysłano z Gdańska przed 29 lutego 1888 roku – dodaje Jerzy Wojciech Wołodźko. – Tym razem za pocztówkę nie wyznaczamy nagrody. Jej wysokość wyznaczy posiadacz poszukiwanej widokówki, a Muzeum postara się ją zakupić do kolekcji. Ale można również tak cenny obiekt przekazać do kolekcji naszego Muzeum i zostać Darczyńcą Muzeum Gdańska.

Informacje o posiadanej pocztówce wraz z jej zdjęciem można przesłać na adres poszukiwana@muzeumgdansk.pl.