Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańsk, widok z drona na Główne Miasto

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 13:57

Historia w filmie dokumentalnym. Międzynarodowa konferencja po raz pierwszy w Gdańsku

Niemal 30 lat temu pojawił się pomysł, by w globalnym gronie filmowców, pasjonatów i naukowców, regularnie, co roku w innym miejscu, rozmawiać o filmie dokumentalnym. Z czasem konferencje, organizowane pod tytułem „Visible evidence” zajęły się wszystkimi formami dokumentowania rzeczywistości za pomocą ruchomego obrazu. W dniach 10-14 sierpnia 2022 miastem-gospodarzem 28. konferencji będzie Gdańsk. Wydarzenie, które organizuje Uniwersytet Gdański odbędzie się m.in. w ECS.

Dotychczasowymi gospodarzami wydarzenia były m.in. ośrodki uniwersyteckie w takich miastach jak Los Angeles, Buenos Aires, Stambuł, Canberra, Sztokholm i wiele innych. W gdańskiej, hybrydowej odsłonie udział weźmie 215 uczestników, z czego 150 osób przyjedzie do Gdańska i weźmie udział w wykładach, seminariach, warsztatach i pokazach filmowych.

- W toku rozwoju „Visible Evidence” przestała być jedynie konferencją, stała się istotną marką, miejscem wymiany myśli i informacji dzięki wspólnej liście mailingowej, formą nawiązywania kontaktów, a także realizowania i promowania inicjatyw wydawniczych. „Visible Evidence” to również prężne i liczne środowisko badaczy i praktyków – dokumentalistów. W tym roku konferencja, w wyniku kilkuletnich intensywnych zabiegów, zawita do naszej części Europy, na Uniwersytet Gdański, co jest dla nas powodem do radości i dumy, a także potwierdzeniem wysokiej pozycji międzynarodowej naszej uczelni – mówi filmoznawca prof. dr hab. Mirosław Przylipiak z Uniwersytetu Gdańskiego, jeden z organizatorów wydarzenia. - W tym roku temat konferencji brzmi „Images of History”, co oznacza, że w centrum uwagi znajdzie się sposób, w jaki ruchome obrazy kształtują naszą świadomość historyczną. Przedmiotem rozważań będą zarówno klasyczne filmy dokumentalne, jak i formy najnowsze, w rodzaju dokumentów interaktywnych. Przedmiotem refleksji będą wszystkie rodzaje dokumentalne, zarówno mainstreamowe dokumenty telewizyjne, jak dokumenty osobiste czy awangardowe i eksperymentalne – dodaje prof. Przylipiak.

Organizatorzy, a są nimi Uniwersytet Gdański i Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy, chcąc pokazać kawałek historii Gdańska, Polski i Europy, zaprosili uczestników także do Europejskiego Centrum Solidarności. Tam, w piątek 12 sierpnia, o godz. 18.00 rozpocznie się pokaz filmu „Robotnicy ‘80”.

- Bardzo się cieszymy, że uczestnicy tego prestiżowego wydarzenia odwiedzą Europejskie Centrum Solidarności. Nie mogło być inaczej. Opowiadamy uniwersalną historię o powstaniu i zwycięstwie największego pokojowego ruchu XX-wiecznej Europy. Zachowujemy świadectwa uczestników wydarzeń, współprodukujemy filmy dokumentalne, nasze zbiory liczą już przeszło tysiąc notacji – mówi Anna Maria Mydlarska, kierownik Działu Dokumentacji Filmowej ECS, która współpracuje przy organizacji konferencji. 

Konferencja uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała nauka”.

Strona konferencji w języku angielskim Visible Evidence