Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:00

Festiwal Ireny Jarockiej po raz drugi w Gdańsku

Konkurs wokalny, koncert zespołu Wanda i Banda, wystawa fotografii Justyny Steczkowskiej i pokaz filmowy to atrakcje zbliżającego się II Festiwalu Ireny Jarockiej. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 6 sierpnia w Teatrze Leśnym przy ul. Jaśkowa Dolina 45. Bilety w dostępne są na portalu bilety24.pl.

Festiwal Ireny Jarockiej ma na celu podtrzymanie pamięci o tej wybitnej wokalistce i aktorce. Ważnym założeniem Festiwalu jest także promowanie młodych wokalistów debiutujących w branży muzycznej. Udział w konkursie wokalnym ma być szansą na zaprezentowanie talentu szerszej publiczności, a ufundowane nagrody wesprą laureatów na początku kariery.

Do drugiej edycji konkursu wpłynęło 50 zgłoszeń. Wybrano troje artystów, którzy powalczą o główną nagrodę na scenie Teatru Leśnego w Gdańsku.

Tegoroczni laureaci to:

  • Katarzyna Jurasz z Sosnowca
  • Paulina Raczkowska z Gdańska
  • Jan Piwowarczyk z Krakowa

Laureaci zostaną ocenieni przez jury w składzie:

  • Krystyna Stańko
  • Joanna Kraińska
  • Krzysztof Jaryczewski

Tego dnia na scenie wystąpi także Julia Lejman zwyciężczyni pierwszej edycji Festiwalu.

Nagroda Ireny Jarockiej za popularyzację muzyki

Tradycją i celem Festiwalu jest również honorowanie wybitnych polskich wokalistek Nagrodą Ireny Jarockiej. Tegoroczna nagroda specjalna – Karminowy Motyl powędruje w ręce piosenkarki Wandy Kwietniewskiej.

Wanda Kwietniewska znana jest z występów w grupach Lombard, Vist, Wanda i Banda. Artystka jest aktywna zawodowo od 1979 roku i ma na swoim koncie wiele przebojów, które zaśpiewa w czasie II edycji Festiwalu. Wystąpi na nim wraz z zespołem Wanda i Banda! Tego wieczoru uczestnicy wydarzenia będą bawić się nie tylko przy największych przebojach Ireny Jarockiej, ale również przy takich hitach jak „Nie będę Julią”, „Śmierć w Dyskotece” czy „Hi-Fi Superstar”!

Wydarzenia towarzyszące

Uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć wyjątkową wystawę, która jest efektem spotkania dwóch wybitnych. Irena Jarocka do zdjęć pozowała Justynie Steczkowskiej.  Festiwal zakończy kino letnie i prezentacja Filmu Motylem Jestem – czyli romans 40-sto latka z udziałem Ireny Jarockiej.

Przygotowane będzie także stoisko z wydawnictwami związanymi z Ireną Jarocką. Swoje 3 książki poświęcone piosenkarce będzie prezentować i podpisywać znana publicystka, biografistka, autorka biografii wielu gwiazd - Mariola Pryzwan.

Bilety w przedsprzedaży do nabycia w cenie 30 zł w portalu bilety24.pl. W dniu koncertu 40 zł., dzieci do lat 7 bezpłatnie.

Gdańska historia Ireny Jarockiej

Irena Jarocka w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947–1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego i aktualnie na terenie szkoły znajduje się ławeczka jej imienia. Również w Oliwie, w pobliżu miejsca, gdzie mieszkała i wychowywała się powstał skwer im. Ireny Jarockiej. Już wkrótce na jego terenie zostanie odsłonięty pomnik artystki.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, GAK Winda, Fundacja Ireny Jarockiej i Stowarzyszenie Cygnus.