Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Grafika. Sylwetka kobiety. Po prawej na pomarańczowej apli napis Pionierki, badaczki, liderki. Poniżej logotypy organizatorów wystawy, m.in. Miasta Gdańsk, Muzeum Gdańska, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Związku Uczelni Farenheita.
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:30

O kobietach w gdańskiej nauce podczas Jarmarku św. Dominika

Od czwartku, 4 sierpnia przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku będzie można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita, które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. Dzień później, 5 sierpnia, o godz. 16.00, odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni.

Na ziemiach polskich kobiety jako studentki pojawiły się po raz pierwszy na Wydziale Filozoficznym w Studium Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r. Miały wówczas status obserwatorek.  Kilkanaście lat później kobiety mogły kończyć studia również w gdańskiej Technische Hochschule (dzisiejsza Politechnika Gdańska). Po II wojnie światowej w Gdańsku kobiety mogły studiować na kilku uczelniach wyższych. Pierwszą z nich była Politechnika Gdańska (PG) oraz Akademia Lekarska w Gdańsku (od 1950 r. Akademia Medyczna, obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). W 1970 r. z połączenia dwóch innych szkół wyższych (Wyżej Szkoły Pedagogicznej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej) powstał Uniwersytet Gdański. W roku akademickim 1970/71 studentkami nowo powołanej uczelni zostało 1720 kobiet.

– Obecnie badaczki stanowią znaczącą część kadry naukowo-dydaktycznej trójmiejskich uczelni – mówi dr Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Nauki Gdańskiej. – Na wystawie zaprezentujemy prekursorki i liderki związane z Uczelniami Fahrenheita: Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (GUMed), Politechniką Gdańską (PG) i Uniwersytetem Gdańskim (UG), które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. 

Wystawę przed kościołem będzie można zobaczyć do 30 września, a od 1 października na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

5 sierpnia, o godzinie 16.00 na scenie na skwerze Heweliusza rozpocznie się debata Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego o roli kobiet w gdańskiej nauce. W spotkaniu prowadzonym przez dr. Macieja Goniszewskiego, udział wezmą prof. dr hab. Maria Mendel, prof. dr hab. Adriana Zalewska-Medynska oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch.

Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki

  • Gdzie: przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, ul. Profesorska 3
  • Kiedy: 4 sierpnia – 30 września 2022

Informacje o panelu dyskusyjnym

  • Gdzie: scena na skwerze Heweliusza w Gdańsku, Jarmark św. Dominika

Kiedy: 5 sierpnia 2022, godz. 16.00-17.00