Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:57
Z kulturą na Jarmarku
Barwne parady, dźwięki carillonów, koncerty, spektakle i warsztaty dla dzieci, wystawa plenerowa i gry miejskie to część kulturalnych atrakcji, które na czas trwania 762. Jarmarku św. Dominika przygotowały miejskie instytucje kultury. Ramowy program wydarzeń można znaleźć na stronie jarmarkswdominika.pl.
Ceremonia otwarcia 762 Jarmarku Dominikańskiego odbędzie się w sobotę, 23 lipca o godz. 12.00. Wówczas z przedproża Dworu Artusa wyruszy barwna parada kuglarzy, muzyków i szczudlarzy z Teatru GAK.
Przez zabytkowe uliczki przejdą jarmarkowe postaci – Karmazynowy Kogut, Alegoria ze Złotej Bramy, Hermes, patron kupców, bursztynowa królowa Jurata, gdańscy mieszczanie i żołnierze. Finał parady zakończy się wypuszczeniem 300 gołębi na znak solidarności z walczącą Ukrainą oraz Ukraińcami - nowymi mieszkańcami Gdańska.
Przez cały czas trwania Jarmarku na gdańszczan i turystów czeka wiele kulturalnych atrakcji. Część z nich odbywa się cyklicznie, co pozwala na zaplanowanie sobie czasu i skorzystanie z większości oferowanych wydarzeń.
Jarmarkowe parady szekspirowskie
Prawdziwą gratką dla mieszkańców i turystów będą barwne parady. Tegoroczne Happeningi uliczne promujące Gdański Teatr Szekspirowski, a więc również 26 Festiwal Szekspirowski, będą oparte na motywie tryptyku “Wóz z Sianem” Hieronima Boscha znajdującego się pomiędzy “niebem a piekłem” w bocznych jego nawach. Środkowa część opisuje świat doczesny, współczesną ziemię. Istotną postacią każdego z happeningów jest postać Wędrowca korelujący z tegoroczną identyfikacją wizualną i plakatem festiwalu.
Aktorzy i aktorki w barwnym taborze zagarniać będą przestrzeń uliczną realizując poszczególne sceny z obrazu. Publiczność będzie mogła zobaczyć rozśpiewanych kuglarzy, szczudlarzy, cyrkowców, a także postaci z epoki elżbietańskiej. A na stoisku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego znajdującym się na Ołowiance będzie można dowiedzieć się, jaka przyszłość nas czeka. Wszystkowiedząca Wróżka będzie przepowiadać chętnym ich przyszłe losy.
W akcjach wezmą udział aktorzy Korkoro, wolontariusze festiwalowi oraz uczestnicy warsztatów kuglarskich. Podczas działań artystycznych będzie można też odebrać ulotki, upoważniające do rabatów na bilety na Festiwal Szekspirowski.
Harmonogram parad:
- 23 lipca (sobota), godz. 11.00-12.00 oraz 17.00-19.00
- 24 lipca-7 sierpnia, godz.12.00-13.00 oraz 17.00-19.00
Parady artystyczne wyruszą spod siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w kierunku stoiska teatru na Ołowiance.
Pierwsze urodziny Muzeum Bursztynu i inne atrakcje
Mija rok od otwarcia nowej siedziby Muzeum Bursztynu, która znajduje się w Wielkim Młynie. Z tej okazji, w dniach 23 i 24 lipca zaplanowano świętowanie przy słowach poezji i dźwiękach bursztynowej gitary. Przez cały 762. Jarmark św. Dominika, będzie można odkrywać tajemnice Złota Bałtyku dzięki grze terenowej. Jedną z atrakcji, która startuje 4 sierpnia, będzie także nowa wystawa plenerowa o roli kobiet w gdańskiej nauce.
Słowa z bursztynu
Tematem 220. Krakowskiego Salonu Poezji będą „Słowa z Bursztynu”. Podczas spotkana, które odbędzie się w sobotę, 23 lipca o godz. 19.00 przedstawiona zostanie twórczość poetycka związana z tematyką Złota Bałtyku w utworach Jana Andrzeja Morsztyna, Zbigniewa Herberta, Margaret Coats, a także poematów Marcjalisa i Owidiusza z czasów starożytnego Rzymu. Spotkanie poprowadzi Marta Jankowska. Gościnnie wystąpi harfista Carlos Peña Montoya z Kostaryki.
Koncert na bursztynowej gitarze
Drugą z atrakcji, w rok po przecięciu przez pierwszych zwiedzających wstęgi do nowego Muzeum Bursztynu, będzie koncert na gitarze elektrycznej wykonanej z bursztynu. W repertuarze urodzinowego koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 24 lipca o godz. 19.00 znalazły się utwory AC/DC i innych gwiazd rocka. Wydarzenie odbędzie się na skwerze Heweliusza obok Wielkiego Młyna. Wstęp wolny.
Przez cały Jarmark, od 23 lipca do 14 sierpnia, gdańszczanie i turyści będą mogli wziąć także udział w grze terenowej w obrębie skweru Heweliusza.
Przy dźwiękach carillonów
W tym czasie w naszym mieście odbywa się także XXIV Gdański Festiwal Carillonowy i cykl koncertów Turmmusik, podczas których występować będzie zespół Tubinatores Gedanenses. W repertuarze widowiskowych koncertów rozbrzmiewających z wież znajdą się utwory gdańskie i europejskie.
O pozostałych jarmarkowych atrakcjach, które przygotowało Muzeum Gdańska, można przeczytać na wirtualnym biurze prasowym instytucji. Pierwsze urodziny Muzeum Bursztynu i jarmarkowe atrakcje | Komunikaty | Biuro prasowe Muzeum Gdańska (muzeumgdansk.pl)
Piraci dobrej roboty
W trakcie Jarmarku św. Dominika na Targu Rybnym będzie można kilkukrotnie zobaczyć spektakl Teatru Miniatura pt. „Piraci dobrej roboty”, który powstał na podstawie pełnej zabawnych i znakomicie napisanych wierszy książki „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller. Spektakle odbędą się 26 lipca, godz. 16.00, 28 lipca, godz. 15.00 i 4 sierpnia, godz. 16.00.
We współpracy z Wydawnictwem Tashka 4 sierpnia o 15.00 zorganizowane zostaną także rodzinne warsztaty z teatrem kamishibai na podstawie książki „Karmelek” Marty Guśniowskiej (3+), a 7 sierpnia o 13.00 rodzinne warsztaty plastyczno-ruchowe inspirowane książką „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie” Maliny Prześlugi (5+). Oba poprowadzi pedagożka teatru Monika Tomczyk.
Warsztatowo i koncertowo z biblioteką, Gdańskim Archipelagiem Kultury i Cappellą Gedanensis
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku na czas Jarmarku także przygotowała atrakcyjną ofertę wydarzeń. W środę, 27 lipca, o godz. 15.00 w Strefie dla Dzieci znajdującym się na Targu Rybnym, zaplanowano warsztaty wokalne dla dzieci „Śpiewać każdy może”. W tym samym miejscu, 3 sierpnia najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych „Biblioteka Marzeń Zaczytanych Maluchów”.
W przedostatnim dniu Jarmarku, 13 lipca zaplanowano widowisko z udziałem aktorów i aktorek teatru Muzycznego w Gdyni pt. „Dźwięki Tality. Koncert w słoneczny dzień”.
Pokazy teatru ognia MANIPURA, warsztaty artystyczne i rękodzielnicze, taniec, koncerty i animacje dla dzieci, to propozycje, które szykuje na Jarmark Gdański Archipelag Kultury.
Cappella Gedanensis w czasie Jarmarku wystąpi dwukrotnie na scenie znajdującej się na skwerze Heweliusza. W czasie koncertu “Z uśmiechem nam do twarzy” wraz z gdańskim zespołem wystąpi Klaudia Trzasko-sopran i Anna Mikolon-fortepian. Podczas drugiego z wydarzeń wystąpi Valeriy Filipov, muzyk zagra na fletni Pana, pile i harmonijce.
Szczegółowy plan i godziny wydarzeń można sprawdzić w programie Jarmarku.
Koncert In Progress LITE
W tym roku In Progress, jeden z flagowych projektów Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia odbędzie się w nieco innej formie. W piątek, 29 lipca 2022 o godzinie 20.00 odbędzie się koncert IN PROGRESS LITE. Na scenie na Ołowiance wystąpią Hania Piosik ( D I D ) oraz zespół LASY.
Więcej Informacji o wydarzeniu na stronie CSW Łaźnia.
Rodzinna gra miejska - GAPS Gdańsk, Artyści, Przestrzeń, Sztuka
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przygotowało także grę miejską, podczas której zaprosi dorosłych i dzieci na poszukiwanie sztuki w mieście. Gra rozpocznie się 30 lipca, o godz. 12.00 przy ulicy Szerokiej 108. Uczestnicy otrzymają karty zadań, po czym samodzielnie ruszą na wyprawę po Głównym Mieście. Czas trwania gry to około 1,5 godziny.
Każdy uczestnik otrzyma drobny upominek, a dla trzech drużyn z największą ilością dobrych odpowiedzi i najkrótszym czasie przejścia przewidziane są nagrody. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.
Gra miejska GAPS jest idealną propozycją na ciekawe spędzenie wolnego czasu i zdobycie wiedzy na temat dzieł, które zdobią Gdańsk. To również wyjątkowa okazja, aby poznać miasto z zupełnie innej, często nieznanej perspektywy.
Jarmark Świętego Dominika to 762. lata tradycji wymieszanej z nowoczesnością, jedyny w swoim rodzaju klimat, najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, oryginalna kuchnia regionalna i międzynarodowa przyciąga co roku do Gdańska turystów z kraju i zagranicy. Niepowtarzalna atmosfera w wyjątkowej historycznej przestrzeni, komfort zakupów, atrakcyjna ekspozycja stoisk, różnorodne strefy odpoczynku i bogaty program artystyczny stanowią najmocniejszą stronę naszego wydarzenia. Naszego, bo tworzymy je razem. Mieszkańcy, instytucje kultury, kupcy, artyści i gastronomicy.
Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie jarmarkswdominika.pl.