Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Grafika promująca wystawę, mat  GGM

Justyna Majzel-Zacha
Gdańska Galeria Miejska

Data publikacji 09:22

Chłodne usta fal - wystawa w GGM1  

Alicja Pakosz i Wiktoria Walendzik, artystki wyróżnione nagrodą Gdańskiej Galerii Miejskiej w Konkursie Najlepsze Dyplomy ASP, wspólnie stworzą instalację site-specific "Chłodne usta fal”. Będzie można ją zobaczyć w GGM1 przy ul. Piwnej 27/29 od piątku, 29 lipca. Wernisaż zaplanowano na godz. 18.00. Artystki wykonają dioramę czyli przestrzenny obraz, rodzaj makiety często spotykanej w muzeach historii naturalnej. Poza iluzjonistycznie oddanymi elementami krajobrazu znajdą się surrealistyczne rzeźby obu artystek.

Nostalgiczny pejzaż zbudowany jest z elementów ze zbiorowej pamięci dotyczącej polskiego morza: zachodów słońca, bursztynów, muszelek, szyszek, piany morskiej, mew, odcisków stóp na piasku czy ławeczki miłości. Wyobrażony kurort został jednak opuszczony przez ludzi, a przedmioty w nim nagromadzone zaczynają wieść “postludzkie” życie. Podobna sytuacja przydarza się nadmorskim miejscowościom co roku, kiedy pod koniec każdego turnusu zakochani wczasowicze muszą wracać do swoich codzienności. Ich wspomnienia i czas wakacji, rządzący się własnymi prawami, “zaklęty” zostaje w pamiątkach, kilku zdjęciach czy nuconej piosence. Praca Walendzik i Pakosz to także wyobrażenie na temat końca ludzkiego świata spowodowanego nieuchronną katastrofą. 

Artystki bawią się estetyką kiczu i taniego sentymentu. Ich obiekty ewokują wiele sprzecznych emocji od tęsknoty, nostalgii, przez zachwyt i zażenowanie. Pakosz i Walendzik podchodzą do tych kolektywnych wspomnień postironicznie, bez intelektualnej wyższości czy ironizowania. Tytułowe “Chłodne usta fal” to ostatni, pamiętny pocałunek na plaży, woda zamazująca odciski stóp na piasku. Ale to także niewyrażalna siła żywiołu i natury, który wyrzuca na brzeg resztki ludzkiego świata, okruchy tamtych dni.  

Artystki

Alicja Pakosz (ur. 1996 w Tychach) – pracuje w medium malarstwa, rzeźby
i wielkoformatowej dioramy. Od 2021 roku doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Profesora Andrzeja Bednarczyka. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w CSW Kronika, BWA
w Katowicach, Galerii Arsenał, Galerii Raster i Galerii Labirynt. Laureatka nagrody głównej konkursu Nowy Obraz Nowe Spojrzenie (2021) i nagrody Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020. Mieszka w Krakowie.

Wiktoria Walendzik (ur. 1994 w Łodzi) – rzeźbiarka. We wrześniu 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku Sztuka Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w TRAFO, CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie, Galerii Serce Człowieka, MS1
w Łodzi i Rondzie Sztuki w Katowicach. Finalistka konkursów: Artystyczna Podróż Hestii (2019), Project Room 2019 CSW Zamek Ujazdowski, Fundacji Grey House Galerii Szara Kamienica i laureatka nagrody Gdańskiej Galerii Miejskiej w konkursie Najlepsze Dyplomy ASP 2020. Mieszka i pracuje w Przewodowicach, Rogówcu, Warszawie i Rawie Mazowieckiej.

Chłodne usta fal

  • Czas trwania wystawy: 29.07-02.10.2022
  • Otwarcie wystawy: 29.07.2022, godz. 18.00-21.00
  • Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29
  • Artystki: Alicja Pakosz, Wiktoria Walendzik
  • Kuratorka: Michalina Sablik
  • Identyfikacja graficzna: Kaja Gliwa
  • Koordynatorka: Andżelika Kliś
  • Godziny otwarcia: wt.-ndz., 12.00-19.00

Do pobrania: 

Identyfikacja graficzna

Zdjęcia