Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

STOCZNIA  Człowiek  Przemysł  Miasto, wystawa w ECS, fot  Dominik Paszliński

Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:00

Otwarcie wystawy w ECS

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej pt. STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto, które odbędzie się w piątek, 15 lipca o godz. 17.00. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dziennikarze, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu, proszeni są o przesłanie potwierdzenia obecności do czwartku, 14 lipca. Można zrobić to telefonicznie, pod numerem telefonu 510 091 545, lub mailowo: biuroprasowe@ecs.gda.pl.

W najbliższy weekend odbędą się oprowadzania kuratorskie po wystawie. 

Sobota 16 lipca

Oprowadzać będą:

  • 11.00 dr Przemysław Ruchlewski
  • 15.00 dr Magdalena Staręga
  • 17.00 Agnieszka Bacławska-Kornacka

Niedziela, 17 lipca

Oprowadzać będą:

  • 11.00 dr Magdalena Staręga
  • 15.00 dr Konrad Knoch

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 13 lipca w ECS, dziennikarze mieli okazję zobaczyć nową wystawę czasową. 

- Nie ma gdańskiej tożsamości bez stoczniowego doświadczenia. Ta wystawa ma zainspirować nas do zastanowienia się, jaka jest historia tego miejsca, jakie jest nasze zobowiązanie wobec przeszłości i wobec tego, co się tu teraz dzieje - mówił Basil Kerski, dyrektor ECS, który pełni także rolę jej kuratora i współautora. To miejsce nie miałoby takiego znaczenia, gdyby nie niebezpieczne połączenie dążeń autorytarnych państw z wielkim przemysłem i decyzja o powstaniu najpierw pruskiej Stoczni Królewskiej, potem Cesarskiej. Jest też piękna historia – ten wielki ruch Solidarności narodził się w miejscu bardzo trudnym, bardzo krwawym… Nasza wystawa jest jednym wielkim hołdem dla anonimowych ludzi, którzy tu pracowali i często tracili tu swoje życie. Z drugiej strony pokazuje, że to miejsce nie miało służyć ani dobru ludzkości ani prawom człowieka, a jednak paradoksem jest, że w takim miejscu ludzie się zbuntowali, nie tylko przeciw warunkom pracy ale i przeciw motywom mnożenia dobrobytu.  

Więcej informacji o wystawie można znaleźna stronie ECS.