Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 15:30
Powstaje nowa Wspólnota Domowa dla dorosłych osób z autyzmem
Przy ulicy Malczewskiego 133 w Gdańsku, podpisany i wmurowany został dziś akt erekcyjny pod budynek nowej Wspólnoty Domowej. Już niedługo funkcjonować tu będą dwie całodobowe placówki przeznaczone dla osób w spektrum autyzmu potrzebujących stałego indywidualnego wsparcia.
Przestrzeń Wspólnoty Domowej będzie przeznaczona dla osób w spektrum autyzmu, z tzw. autyzmem głębokim, które są grupą szczególnie narażoną na wykluczenie społeczne. Są to osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i niepełnosprawnościami sprzężonymi, takimi jak niepełnosprawność intelektualna, epilepsja czy głuchota. Osoby te wymagają pomocy w czynnościach dnia codziennego, mają zaburzenia komunikacji, często nie mówią i nie potrafią przekazać swoich potrzeb i wyborów. Mogą przejawiać nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia snu oraz poważne zaburzenia zachowania, które mogą być zagrożeniem ich zdrowia i życia. Nowa Wspólnota Domowa powstaje na działce przekazanej w użytkowanie przez Miasto Gdańsk, które jest partnerem w realizacji Projektu Zintegrowanego.
- W całym Gdańsku przekazujemy w różnych formach prawnych takie miejsca, gdzie wiemy, że sprawdzeni partnerzy we współpracy z PFRON, we współpracy, z Panem Marszałkiem, współudziałem środków unijnych, ale co bardzo ważne, z organizacjami pozarządowymi, które są siłą społeczeństwa obywatelskiego, siłą wsparcia wszystkich rodziców, osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych. To wy zmieniacie rzeczywistość na lepsze, trzymam za Was kciuki i mam nadzieję, że niebawem spotkamy się na otwarciu - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wspólnota Domowa będzie miała nieco inną specyfikę. W budynku o powierzchni użytkowej ok. 1500 m2 zostaną utworzone dwie placówki: mała specjalistyczna forma mieszkalnictwa, w której na stałe zamieszka w przyszłości 6 osób oraz placówka dziennego wsparcia dla 10 osób. Organizacja przestrzeni w placówkach pozwoli również na świadczenie usług społecznych: wytchnieniowych, asystenckich i interwencyjnych dla 38 osób z autyzmem i ich rodzin. Jej budowa finansowana jest dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 przyznawanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
- Mieszkania wytchnieniowe dają realną szansę na to, że osoba niepełnosprawna niezależnie od dysfunkcji, może uczyć się samodzielności, a w szczególności tego, w jaki sposób może godnie żyć. Gratuluję tego wielkiego przedsięwzięcia i tej determinacji, której potrzeba w tym bardzo trudnym czasie - mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Każdy mieszkaniec będzie miał swoją przestrzeń prywatną w postaci pokoju z łazienką oraz przestrzeń wspólną, dającą możliwość funkcjonowania w grupie. Placówka mieszkalna będzie dawać im poczucie bezpieczeństwa oraz zapewniać ochronę przed nadmiarem bodźców. Placówka wsparcia dziennego będzie dawać użytkownikom możliwość uczestniczenia w różnych aktywnościach i wspierać ich samodzielność. Będzie dysponować salami do terapii indywidualnej i grupowej, pracowniami, salą gimnastyczną oraz gabinetami do fizjoterapii.
Dzięki temu, że obie Wspólnoty Domowe będą działać w bliskim sąsiedztwie, mieszkańcy obu domów będą mogli uczestniczyć we wspólnych zajęciach oraz korzystać ze wspólnej przestrzeni rekreacyjnej z istniejącym już ogrodem sensorycznym, co jest dodatkowym atutem tego sąsiedztwa. Nowy obiekt istotnie zwiększy możliwości Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w niesieniu pomocy i podnoszeniu jakości życia osobom z autyzmem głębokim.
- Od lat domagamy się takich rozwiązań dla swoich dzieci, jak Wspólnota Domowa, chcemy dla nich bezpiecznego i godnego życia. Bardzo ważne jest, żeby powstawały takie domy dostosowane do potrzeb swoich mieszkańców i żeby już teraz prowadzić w nich placówki i realizować usługi społeczne. Pomimo, że te działania mają charakter projektowy i w związku z tym nie mają gwarancji stałego finansowania, jednak bardzo poprawiają jakość życia osób w spektrum autyzmu i są bazą do stworzenia stałych placówek dziennych i całodobowych - mówiła Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym działa w Gdańsku od lat. Prowadzi finansowane z projektów trzy placówki dziennego wsparcia dla kilkudziesięciu osób. Zbudowało i w 2016 roku oddało do użytku Wspólnotę Domową im. Arkadiusza Rybickiego w Gdańsku na ul. Malczewskiego 133, mały dom w społeczności lokalnej, dający swoim mieszkańcom dostosowane do ich potrzeb indywidualne wsparcie. Ponieważ tego rodzaju forma mieszkalnictwa nie jest finansowana przez państwo, nie mieszkają tam stali mieszkańcy, jednak stale odbywają się finansowane z projektów pięciodobowe turnusy dla 14 osób, które uczą się życia poza rodziną. Ponieważ wszystkie te działania zaspokajają jedynie niewielką część potrzeb, Stowarzyszenie zdecydowało się na budowę w sąsiedztwie kolejnej Wspólnoty Domowej.