Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Data publikacji 10:00
Finansowa pomoc dla osób z niepełnosprawnością – nie przegap terminu!
Do środy, 31 sierpnia osoby z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o dofinansowanie likwidacji barier, utrudniających aktywizację społeczną i zawodową. To wsparcie z programu „Aktywny samorząd” w 2022 roku. Środki na jego realizację pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
To przydatna, bardzo konkretna pomoc. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zachęca mieszkanki i mieszkańców z niepełnosprawnością do skorzystania z oferty „Aktywnego samorządu”.
Nowoczesna proteza, prawo jazdy
Wsparcie dotyczy m.in. likwidacji utrudnień transportowych, w poruszaniu się oraz w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym. Program przewiduje pomoc finansową np.:
- w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (dla osób do 16 roku życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności), z dysfunkcją narządu ruchu,
- w uzyskaniu prawa jazdy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją słuchu wymagającą korzystania z usług tłumacza języka migowego,
- w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (dla osób do 16 roku życia – z orzeczeniem o niepełnosprawności) i dysfunkcją, która uniemożliwia im poruszanie się na wózku o napędzie ręcznym.
Osoby ze stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać dofinansowanie zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. Szczegółowe wiadomości o tegorocznej ofercie programu są dostępne m.in. na portalu PFRON.
Specjaliści służą informacją
Mieszkanki i mieszkańców prosimy o składanie wniosków w ramach „Aktywnego samorządu” w 2022 roku do gdańskiego MOPR, najlepiej poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia. Jest też możliwość złożenia wniosku osobiście w Wydziale Integracji i Rehabilitacji MOPR, przy ul. K. Leczkowa 1A, 80-432 w Gdańsku lub drogą pocztową. W razie pytań, wątpliwości informacją i wsparciem służą zainteresowanym specjaliści Wydziału, pod numerem tel.: 58 320 53 48.