Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

baner ceeb
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:00

Deklaracje CEEB – dodatkowe godziny dla spóźnialskich

Kończy się czas, w którym właściciele i zarządcy budynków zobowiązani są do złożenia deklaracji dotyczącej sposobu ogrzewania. Choć termin upływa wraz z ostatnim dniem czerwca, wciąż większość użytkowników nie dopełniła tego obowiązku. Z myślą o tych, którzy odłożyli decyzję na ostatnią chwilę i nie mają możliwości dostarczenia dokumentów w godzinach pracy urzędu, zaplanowano akcję „Ostatni dzień deklaracji CEEB”. W ramach tej inicjatywy, w czwartek 30 czerwca, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12, stanowiska do składania deklaracji CEEB będą czynne aż do godziny 22.00.   

- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to specjalna baza danych dotycząca źródeł ciepła zainstalowanych w domach na terenie poszczególnych gmin. Właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do składania deklaracji, w których informują o sposobie ogrzewania swoich domów. W ten sposób powstanie "mapa" emisyjności budynków w całym kraju – przypomina Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. 

Dla tych, co odkładają na ostatnią chwilę 

Wnioski dotyczące sposobu ogrzewania budynków mieszkalnych i niemieszkalnych przyjmowane są od wielu tygodni. Niestety w dalszym ciągu wiele osób zwleka ze złożeniem deklaracji.  

    - Z całej puli budynków przypisanych do obszaru naszego miasta, który wynosi prawie 47 tys. punktów adresowych, do tej pory wpłynęło do nas zalewie 43% wniosków – podkreśla Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.

To właśnie z myślą o tych, którzy do tej pory nie dopełnili tego obowiązku, a zależy im na tym, aby zrobić to poprzez osobistą wizytę w urzędzie, uruchomiona została specjalna akcja pod hasłem „Ostatni dzień deklaracji CEEB”.  W czwartek, 30 czerwca, czyli w ostatnim dniu, w którym możliwe będzie złożenie wniosku, czas pracy stanowisk dedykowanych do tego zadania zostanie wydłużony. W Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 urzędnicy przyjmować będą deklarację do godziny 22.00.

- Od samego początku namawialiśmy mieszkańców, aby składali deklaracje za pośrednictwem Internetu. To bardzo szybka i wygodna metoda. Mamy jednak świadomość, że nie każdy może albo chce robić to w taki właśnie sposób. Problemem może być tu, chociażby profil zaufany. Pamiętajmy, że wielu obywateli jeszcze nie korzysta z tego udogodnienia. Sporo osób po prostu potrzebuje pomocy przy wypełnieniu wniosku, dlatego wolą to zrobić w obecności urzędnika. Rozumiemy też, że część naszych klientów nie jest w stanie przyjść do urzędu w godzinach jego pracy. I co bardzo ważne, pamiętamy, że w naturze ludzkiej leży odkładanie spraw na ostatnią chwilę. Odpowiedzą na te wyzwania jest akcja „Ostatni dzień deklaracji CEEB”. Nasi urzędnicy będą czekać na tych, którzy wpisują się w powyższy opis, aż do późnych godzin wieczornych – mówi Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.

Ostatnie dni na złożenie deklaracji

Zgłoszenia muszą dokonać wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła o mocy do 1MW. Właściciele lub zarządcy nieruchomości, w których ogrzewanie zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku, na złożenie deklaracji mają czas do 30 czerwca 2022 r. Natomiast ci, których źródło ciepła rozpoczęło działanie już po 1 lipca 2021, muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu dwóch tygodni od momentu jego uruchomienia. 

    – Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z wysokimi mandatami, nawet do 5 tys. zł. Warto to zrobić, tym bardziej że wpis do tego rejestru daje możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju programach rządowych – tłumaczy Piotr Borawski. 

Online lub w urzędzie    

    - Procedura jest bardzo prosta. Deklarujemy jedynie jakie posiadamy źródło ciepła, ilość i w przypadku kotłów na paliwo stałe, rodzaj tego paliwa. Co bardzo ważne, deklarację ma obowiązek złożyć każda nieruchomość. Dotyczy to budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Muszą to zrobić właściciele lub zarządcy tych budynków. Warto więc dopilnować swoich zarządców, czy złożyli deklaracje w odpowiednim terminie – mówi Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.   

Deklaracje można składać na dwa sposoby. Zdecydowanie łatwiejszą i wygodniejszą formą jest wypełnienie formularza na stronie www.zone.gunb.gov.pl lub https://ceeb.gov.pl/. Jeżeli jednak ktoś chciałby przekazać informacje o sposobie ogrzewania swojego domu w formie papierowej, należy wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą na adres: Urząd Miejski, Biuro Energetyki, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk. 

Mieszkańcy, którzy chcą złożyć deklarację osobiście, mogą to zrobić w oddziałach Urzędu Miejskiego.

Przypominamy, że w czwartek 30 czerwca, punkt przy ul. Nowe Ogrody 8/12 będzie działał do godz. 22.00.

Szczegółowe informacje, instrukcje oraz wzory formularzy dostępne są na stronie BIP.