Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pomoc prawna może się przydać także podczas urlopu - symboliczna fot  prawniczych atrybutów, Pixabay
Zdjęcie portretowe: Sylwia Ressel

Sylwia Ressel
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Data publikacji 10:00

Bezpłatna pomoc prawna dostępna w Gdańsku także dla turystów

Nie tylko mieszkanki i mieszkańcy, ale też osoby odwiedzające Gdańsk mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. To wsparcie świadczą: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe.

Bezpłatne poradnictwo prawne dostępne jest dla każdej osoby, której nie stać na odpłatną wizytę u prawnika. Ze specjalistami można się skonsultować bezpośrednio w punktach świadczących tę pomoc, telefonicznie i poprzez email. W każdym przypadku obowiązują zapisy na porady, w dni powszednie pod numerem tel. 58 342 31 88 (w godz. pracy gdańskiego MOPR) lub email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl. Można się również zarejestrować przez formularz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zgubione dokumenty i karty płatnicze – prawnik podpowie, co zrobić

Specjaliści nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją udzielają konsultacji m.in. w zakresie spraw rodzinnych, podatkowych, ubezpieczenia społecznego oraz mieszkaniowych. Merytorycznie wspierają np. osoby zadłużone, będące w kryzysie ekonomicznym. Wskazują co zrobić w przypadku zawarcia niekorzystnych umów konsumenckich i jakie kroki prawne trzeba podjąć, aby np. odzyskać zaległe alimenty. Doradzają w sprawach rozwodowych. W przypadkach sporów i konfliktów np. sąsiedzkich czy rodzinnych przydaje się zwłaszcza wiedza mediatorów.

Na fachową poradę m.in. prawnika i doradcy obywatelskiego mogą też liczyć w Gdańsku turyści, np. w przypadku nagłych zdarzeń losowych. Specjaliści podpowiedzą im np. jak postępować w przypadku zgubienia kart płatniczych, dokumentów czy bagażu. Doradzą, jak dochodzić odszkodowania, gdy doszło do jakiegoś wypadku np. w trakcie podróży na wakacje. W razie potrzeby wskażą też osobie potrzebującej, która instytucja lub organizacja pozarządowa w mieście udzieli konkretnej, adekwatnej do sytuacji pomocy.    

Szczegółowe informacje o punktach świadczących nieodpłatną pomoc prawną, poradnictwo obywatelskie wraz z mediacją w Gdańsku oraz o zakresie wsparcia, dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR.