Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 16:30
Wyniki Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw – edycja I/2022
Ogłoszono wyniki pierwszego w tym roku naboru do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw. Miasto Gdańsk nabędzie 227 tytułów w liczbie ponad 1600 egzemplarzy, które trafią m.in. do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek szkolnych oraz na konkursy organizowane lub wspierane przez miasto. Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw wsparł też lokalny rynek książki: zamówienia realizują gdańskie księgarnie kameralne i wydawcy prowadzący działalność i rozliczający podatki w Gdańsku.
W ostatnim naborze wpłynęło 29 wniosków o zakup aż 886 wydawnictw. Decyzją komisji pozytywnie rozpatrzono 19 wniosków.
Kolejne tegoroczne nabory do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw potrwają:
- do 30 czerwca,
- do 30 września.
Z motywem gdańskim, młodzieżowe i w języku ukraińskim
Do naboru zgłaszać można m.in. tytuły z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, literatury pięknej, a także poezje, reportaże oraz albumy muzyczne. W tym roku kupiono również literaturę dla dzieci w języku ukraińskim, komiksy oraz książki dla nastolatków.
Wśród wybranych tytułów znalazły się te, których autorzy związani są z Gdańskiem lub których tematyka jest ważna dla regionu, np. najnowszy tom poetycki Krystyny Lars – „Światło w zatoce. Wiersze gdańskie”, „Stan wojenny” Chrisa Niedenthala, wielostronnicową książkę historyczną „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości” Hermana Lindqvista, poprawione wydanie „Gdańska i jego przeszłości” Petera Loewa czy „Ślepą kuchnię. Jedzenie i ideologie w PRL” Moniki Milewskiej
Po raz pierwszy kupiono także tytuły wspierające naukę języków polskiego oraz ukraińskiego – podręczniki i rozmówki.
Dla dzieci i młodzieży wybrano m.in.: „Szkołę bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem” Przemka Staronia, „Bajki z dna Bałtyku” Agaty Półtorak, „Dziwożonę” i „Szklaną górę” w interpretacji Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, a także dziecięce tytuły w języku ukraińskim, np. „Maję i przyjaciół” Larysy Denysenko, przełożoną z polskiego „Afrykę Kazika” Łukasza Wierzbickiego, ukraińską wersję kultowej „Kici Koci” Anity Głowińskiej oraz łamigłówki i kolorowanki w języku ukraińskim. Nie zabrakło także dziecięcych książek po angielsku, które zasilą zbiory nowo otwartej po remoncie filii WiMBP – American Corner.
W tegorocznym naborze pojawiły się również wydawnictwa muzyczne. Komisja zdecydowała m.in. o zakupie carillonowego albumu „Matter of Reverberations” z udziałem Moniki Kaźmierczak, Emila Miszka i Tomasza Chyły, transgatunkowego albumu zespołu Zagan Acoustic „Folk&Roll” czy kompozycji kontrabasisty Ola Walickiego „Olo Walicki Kaszëbë”.
Wsparcie księgarzy i wydawnictw
Gdański Fundusz Wydawniczy został uruchomiony w 2020 roku jako odpowiedź Miasta na kryzys lokalnej branży księgarskiej. Od 2021 program został podzielony na dwa niezależne działania: Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw (z trzykrotnym naborem w ciągu roku) oraz Gdański Fundusz Promocji Wydawnictw (z naborem otwartym przez cały rok).