Kamila Przewoźniak
Gdański Teatr Szekspirowski
Data publikacji 12:00
Bezradność Filozofa. Za wolność naszą i waszą
W poniedziałek, 23 maja o godz. 18.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Bezradność Filozofa. Gośćmi Piotra Augustyniaka będą Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka oraz Michał Kuziak, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Szekspir gościnnie ustąpi miejsca Adamowi Mickiewiczowi, w interpretacji Marcina Kalisza, aktora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Hamleta w spektaklu nagrodzonym Złotym Yorickiem na ubiegłorocznym Festiwalu Szekspirowskim.
W dyskusji pt. Za wolność naszą i waszą goście zastanowią czy w oparciu o Mickiewicza i innych romantyków da się zbudować ponadnarodowe porozumienie i wspólną europejską przyszłość Polaków i Ukraińców oraz innych społeczeństw naszego regionu, czy odzyskanie romantycznego, wolnościowego impulsu może się okazać skutecznym lekarstwem na populizm, nacjonalizm i quasi-putinowskie „wstawanie z kolan”.
Imperialne dążenia Rosji i jej bestialska napaść na Ukrainę sprawiają, że myśl romantyczna zmartwychwstaje. Od dawna traktowana jako przebrzmiała i hermetyczna, ukazuje swój uniwersalny i aktualny potencjał. Imperialna Rosja to przekleństwo Europy środkowo-wschodniej. To nie tylko trauma, która upośledza nasz społeczny rozwój, ale też wciąż aktualne zagrożenia. A jeśli tak, to być może Mickiewicz więcej rozumie z tej wojny niż współcześni socjologowie i politolodzy.
Powrót romantyzmu wydaje się więc nie tylko możliwy ale i potrzebny. Czy da się jednak oddzielić jego toksyczno-cierpiętnicze i urojeniowo-wielkościowe pokłady od jego żywotnej, emancypacyjno-równościowej siły? Czy w oparciu o Mickiewicza i innych romantyków da się zbudować ponadnarodowe porozumienie i wspólną europejską przyszłość Polaków i Ukraińców oraz innych społeczeństw naszego regionu?
Bilety na wydarzenia można kupić na stronie GTS.
Cykl Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira. Pierwsza odsłona cyklu, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona była życiu i twórczości zmarłego w marcu bieżącego roku Profesora Jerzego Limona. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu.
Kuratorem cyklu jest Piotr Augustyniak – filozof, pisarz, dramaturg, eseista, tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem Homo polacus. Eseje o polskiej duszy (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w Kronosie, Przeglądzie Politycznym i Znaku. Mieszka w Krakowie.