Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 16:00
Zakończyła się dwudniowa konferencja edukacyjna
Zwiększenie liczby spółdzielni społecznych, wsparcie edukacji w lokalnych społecznościach i utworzenie stanowiska Rzecznika Praw Ucznia, który wsłucha się w ich głos. To główne wnioski, które wypracowali uczestnicy konferencji "Szkoła Zrównoważonego Rozwoju". W trakcie dwóch dni przez Europejskie Centrum Solidarności przeszło ponad 200 uczniów, rodziców i nauczycieli.
Pierwszego dnia uczestnicy spotkali się w audytorium, gdzie na scenie splotły się rozmaite wątki. Począwszy od sztuki ulicznej, praw człowieka i wykluczenia, spółdzielni uczniowskich, a na segregacji odpadów kończąc. Swój głos zabrała m.in. aktywna młodzież. Poszukiwano także odpowiedzi na pytania, jak zorganizować współpracę społeczności szkolnych z instytucjami i organizacjami, aby środowisko szkolne było miejscem inspiracji, odpowiedzialności i świadomości klimatycznej i jak wzmocnić samorządy szkolne, spółdzielnie uczniowskie i inne działania oddolne uczniów i uczennic?
- Współpraca i umiejętne wykorzystanie tkwiącego w nas potencjału zbliżą do realizacji ważnych celów. Chcemy wspólnie zadbać o naszą planetę i o siebie nawzajem, myślimy o ekologii, pokoju i prawach człowieka. Szkoła znajduje się w centrum tych wyzwań - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Zgodnie z gdańską ideą edukacyjną, tj. hasłem budowania „szkoły i przedszkola współpracy” ciesze się, że w jednym miejscu mogło dojść do spotkania międzypokoleniowego uczniów, nauczycieli i rodziców, podczas którego poszukiwaliśmy najlepszych rozwiązań.
Drugi dzień konferencji skupił się na czterech równolegle odbywających się warsztatach:
- rzecznik praw ucznia, prowadzone przez Katarzynę Stryjek i Zofię Lisiecką
- spółdzielnie uczniowskie, prowadzone przez Agnieszkę Serbę-Chrzanowską
- eko-szkoła, prowadzone przez dr Monika Popow oraz zaproszonych moderatorów i moderatorki
- samorządność sama nic nie zrobi, prowadzone przez uczniów i uczennice XIX LO w Gdańsku
W trakcie drugiego dnia uczestnicy mogli wymienić swoje ide dotyczące ekologii, kultury i działania, a także wziąć udział we wspólnej sesji, podczas której przedstawione zostały wnioski wypracowane na przeprowadzonych tego dnia warsztatach. Dwudniowa konferencja "Szkoła Zrównoważonego Rozwoju" zakończyła się debatą podsumowującą, która moderowana była przez Monikę Chabior, zastępczynie prezydent Gdańska.
Konferencja "Szkoła Zrównoważonego Rozwoju" organizowana była we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska, Hevelianum, Kreatywną Pedagogiką i Europejskim Centrum Solidarności, w którym się odbywała.