Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2021-10-04 park poludniowy dron 16 1599x1066
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 20:14

Majowe kolegium Przewodniczących Zarządów Rad Dzielnic

W środowe popołudnie, 18 maja w formule online odbyło kolegium Przewodniczących Zarządów Rad Dzielnic. Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania była Gdańska Polityka Wodna.

Anna Fikus-Wójcik z Biura Rozwoju Gdańska, przedstawiła radnym założenia i ideę Gdańskiej Polityki Wodnej, czyli wypracowanej spójnej polityki zarządzania wodą w mieście, która pozwoli na zrównoważone zagospodarowanie terenów nadwodnych, z poszanowaniem walorów przyrodniczych i ochrony przeciwpowodziowej.

Dokument porusza przede wszystkim kwestie dostępności dla mieszkańców brzegów zatoki, rzek i potoków oraz sposobu ich urządzenia, a więc zbliżenia miasta do wody i stworzenia systemu nadwodnych przestrzeni publicznych. Analizie poddano tereny na styku z wodą – łącznie to pond 100 km brzegów i nabrzeży – i zaproponowano kształt ich zagospodarowania oraz docelowego urządzenia. Wnioski pokazują, że nabrzeża powinny zostać urządzone w sposób, który będzie korespondował z ich otoczeniem. Tereny nad wodą podzielono na pięć stref funkcjonalnych: mieszkaniową, aktywności gospodarczej, przyrodniczo-rekreacyjną, wielofunkcyjną i militarną.

Efektem kilkuletnich prac zespołu fachowców, które opublikowano na koniec 2021 roku są kolejne cztery polityki wodne: Wisły, Motławy, Zatoki Gdańskiej oraz Polityka potoków i małych rzek. Urbaniści zbadali możliwości udostępnienia brzegów wód na poszczególnych odcinkach i opracowali wytyczne dla ich najkorzystniejszego urządzenia. Dla wszystkich analizowanych terenów wyznaczono odrębne kierunki rozwoju oraz jasno określono ich potencjał. Nie wszystkie nabrzeża mogą być w równym stopniu udostępniane mieszkańcom i zagospodarowane. W strefach sąsiadujących z zabudową mieszkaniową położono nacisk na zwiększenie i zrównoważenie dostępu do bezpiecznych zielonych przestrzeni nad wodą dla codziennej rekreacji mieszkańców.

Gdańską Politykę Wodną i jej założenia bardziej szczegółowo przedstawiono na przykładzie dzielnicy Strzyża. Radni zostali zachęceni do zapoznania się z wypracowanymi założeniami dla swoich dzielnic. Założenia Gdańskiej Polityki Wodnej mogą być m.in. inspiracją dla projektów zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego.

Reforma jednostek pomocniczych

Jeden z punktów spotkania dotyczył także omówienia prac nad reformą jednostek pomocniczych Karol Ważny, miejski radny, przewodniczący komisji doraźnej ds. Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Gdańska mówił na jakich etapach są prace komisji i jakie są dalsze działania podejmowane po przeprowadzonych w ubiegłym roku konsultacjach społecznych. Spośród licznie zgłaszanych wniosków w konsultacjach, znaczna część się powtarzała, ale aktualnie opracowaniu komisji podlega ponad 100 punktów zmian. Korekty wymagają m.in. granice dzielnic.

Sprawy organizacyjne

Podczas kolegium omawiane były także tematy organizacje dot. obsługi finansowa wniosków jednostek pomocniczych, terminów płatności faktur i pilnowania danych i dat, które pojawiają się na fakturach. Choć do miasta dopiero co zawitała wiosna poruszano także temat choinek dzielnicowych i świątecznych iluminacji. Dzielnicowi radni prowadząc swoje działania i współpracując z Urzędem korzystają ze składania wniosków w systemie Witkac. Niektóre związane z tym rozwiązania wymagały modyfikacji. Wprowadzone zmiany to także efekt sugestii radnych korzystających z systemu.